Díky vibrátoru zpívají o oktávu výš

Hlasový trenér z akademie v Albertě používá při práci s herci a zpěváky skutečně zvláštní metodu. Jeho žáci si stimulují hrdlo malými vibrátory a díky této technice prý dosahují skvělých pěveckých výsledků.

Díky vibrátoru zpívají o oktávu výš

Vím, že je to trochu divné… a vím, že je to i trochu k smíchu, ale funguje to“, nechává se slyšet David Ley, profesor vyučující na univerzitě dramatickou průpravu.

David o sobě tvrdí, že není ani terapeut, ani doktor. Jeho první rada všem, kteří mají problémy s hlasem je, ať navštíví odborného lékaře.

Minulý podzim strávil David tím, že vyučoval herce na Stratfordském Festivalu a všechny žáky tehdy hodně překvapil, když po všech obvyklých cvičeních a hlasových průpravách vytáhl malou fialovou vibrační "pomůcku".

Davidův nápad není, dle jeho slov, až tak převratný. Je všeobecně známo, že masáž uvolňuje napětí. Mnoha lidem však není příjemné, když jim krk prohmatává při zpěvu terapeut, nebo když si hrdlo stimulují sami. David Ley se tedy snažil nalézt pro své žáky příjemnou cestu, jak dosáhnout kýžených výsledků. Napadlo ho, že by se pro účely hlasové terapie dal použít nějaký typ masážního strojku. Po neúspěšném hledání takovéto pomůcky nakonec skončil v místním sex shopu.

Vibrátory, které David Ley při práci používá, nepatří mezi ty, které si asi většina z nás představí jako první. Nejčastěji byste Davidovy žáky viděli si přikládat ke krku vibrátory ne větší než počítačová myš. Ideální frekvence vibrací se pohybuje mezi 100 a 120 kmity, což je velmi blízko skutečnému rozsahu lidského hlasu.

Pokud patříte mezi hlasové odborníky a nezvyklá technika Davida Leye vás zaujala, zajeďte se mrknout na jeho přenášku na Sympozuim nadace Voice Fouundation, které se koná v červnu ve Philadelphii.


Související hračky