Vibrátory, které se zapsaly do historie 1/2

Dnes vibrátory používá každý druhý sexuálně aktivní člověk. Avšak od prvních vibrátorů v 19. století musela tato erotická pomůcka ujít dlouhou a trnitou cestu - od lékařské pomůcky pro léčbu hysterie, přes ručně poháněné masážní stroje, až po dnešní ultramoderní erotické pomůcky pro široké spektrum uživatelů. Vibrátory se za více než dvě stovky let, po které obšťastňují hlavně ženy (ale i muže), proměnily k nepoznání. Přijměte pozvánku na krátkou exkurzi do historie vibrátorů.

Vibrátory, které se zapsaly do historie 1/2

1883: Granvillovo kladivo – první elektrický vibrátor

Vynález prvního vibrátoru navazuje na viktoriánskou éru, kdy velmi stoupla poptávka po zařízení, které by dokázalo přivést ženu relativně bez práce k orgasmu. Ono se tomu tehdy neříkalo orgasmus a vlastně to nemělo se sexualitou nic společného. Nejčastěji tento prožitek ženám zprostředkovávali lékaři.

Praktika, kdy muži v bílých pláštích údajně nemocným ženám masírovali klitorisy, byla totiž léčebnou metodou. Měla ženy vyléčit z hysterie, tedy zbavit je například bolestí hlavy, nespavosti a poruch soustředění. To se samozřejmě dařilo skvěle, jenže nemocných žen stále přibývalo, a každá si chtěla dopřát tuto blahodárnou léčebnou praktiku. Uspokojení zástupů nemocných žen začalo být nad síly lékařů, kteří si stěžovali na nedostatek času a bolavé ruce.

V té době již sice existoval vibrátor na parní pohon, ten však byl velmi těžký, hlučný a nepraktický. O dobře platící zákaznice lékaři nechtěli přijít, a tak netrvalo dlouho a světlo světa spatřil první elektrický vibrátor. Vynálezcem vibračního zařízení na léčbu hysterie se stal psychiatr Joseph Mortimer Granville, který si jej v roce 1883 nechal patentovat pod názvem „Granvillovo kladivo“.

Schéma první elektrického vibrátoru historie - Granvillova kladiva
Schéma prvního elektrického vibrátoru historie - Granvillova kladiva

1890: Pulsocon – vibrátor na ruční pohon

Na přelomu 19. a 20. století se ve světě vibrátorů zrodil nový fenomén. Velkému zájmu se tehdy těšily vibrátory na ruční pohon. Hlavní výhodou nejrůznějších přístrojů s klikami a dřevěnými držadly se stal fakt, že je nebylo potřeba zapojovat do elektrické sítě. Populárními se pak vibrátory na ruční pohon staly i díky své snadné obsluze a nízké pořizovací ceně.

První masážní přístroj tohoto typu sestrojil v roce 1890 doktor Macaura. Tento lékař již nemohl dále naslouchat nářkům psychiatrů, kteří si již více nechtějí „špinit ruce“ masážemi klitorisů hysterických pacientek, a tak sestrojil Pulsocon – první ručně poháněný vibrátor na klitoris.

Pulsocon - vibrátor na ruční pohon
Pulsocon – vibrátor na ruční pohon

1899: Vibratile – vibrující všelék

Reklama na tento malý nenápadný vibrátor se objevila v novinách v roce 1899. V měsíčníku McCulre’s Magazine sliboval ženám výrobce masážního zařízení Vibratile konec ženských neuróz, bolestí hlavy a dokonce měl umět i vyhlazovat vrásky. K čemu jej noblesní dámy v té době používaly nejčastěji, snad není potřeba více rozebírat. Cena tohoto vibračního léku na povadlou kůži se pohybovala od 5 do 10 dolarů, čímž se Vibratile stal velmi dostupným artiklem.


Reklama na Vibratile - vibrátor, který umí vyhladit vrásky
Reklama na Vibratile – vibrátor, který umí vyhladit vrásky

1902: Hamilton Beach – elektrický vibrátor pro domácí použití


Reklama na první sériově vyráběný vibrátor

V roce 1902 přišla americká firma Hamilton Beach na trh s novým modelem elektrického vibrátoru. Ten se stal první sériově vyráběnou erotickou pomůckou na elektřinu určenou koncovému zákazníkovi. Po šicím stroji, varné konvici, fénu a toustovači tak byl teprve pátým sériově vyráběným elektrospotřebičem. Vysavače a elektrické žehličky se v amerických domácnostech začaly objevovat až o jedno desetiletí později.

Domácí verze vibrátoru se i díky masové reklamě v nejčtenějších magazínech a novinách stala nebývale populární.

Hamilton Beach - první seriově vyráběný vibrátor do domácnosti
Hamilton Beach - první seriově vyráběný vibrátor do domácnosti

1906: Pneumatic Detwiller – nejnebezpečnější erotická pomůcka

Do historie vibrátorů se nesmazatelně zapsalo zařízení patentované v roce 1906. Pneumatic Detwiller se tehdy stal prvním vibrátorem poháněným stlačeným vzduchem nebo plynem. Existence tohoto typu vibrátoru překvapila nejednoho odborníka. Kdyby se Pneumaic Detwiller před nedávnem neobjevil v aukci na e-bay, patrně by o něm neměl nikdo ani tušení. Koho by také napadlo, že po relativně bezpečných vibrátorech na elektrický, ruční a parní pohon, se na trhu objeví patrně nejnebezpečnější erotická hračka všech dob. Stačí trochu neopatrnosti nebo malá funkční závada a Pneumatic Detwiller exploduje přímo v útrobách vášnivé nešťastnice. S tímhle vibrátorem musel být každý zážitek extrémně vzrušující.

Pneumatic Detwiller - vibrátor, který ve vás může při troše neopatrnosti doslova explodovat
Pneumatic Detwiller – vibrátor, který ve vás může při troše neopatrnosti doslova explodovat

Na co se můžete těšit v příštím díle

Představili jsme vám první pětici historických vibrátorů, ukázali jsme vám ta nejzajímavější zařízení svého druhu z přelomu 19. a 20. století. Na co se můžete těšit příště? Připravte se na dalších pět milníků v historii vibrátorů, tentokrát na modely z 20. století.Související hračky