Vše o kondomech 1/4 – historie a výroba prezervativů

Bariérová antikoncepce má dlouhou historii a ani rozvoj modernějších forem antikoncepce z prezervativů nedělá něco, co by patřilo minulosti. Výroba kondomů se stále inovuje a proto náš seriál začneme exkurzí do továrny na prezervativy. Dozvíte se také, co ovlivňuje riziko prasknutí kondomu a jak snížit možnost jeho selhání. Vítejte ve světě gumových kamarádů.

Vše o kondomech 1/4 – historie a výroba prezervativů

Historie kondomů

Kondom je jednou z nejstarších forem antikoncepce, jeho historie se počítá na tisíce let. Ze zvířecích blán je vyráběli Egypťané už 1000 let před naším letopočtem. Kondomy znali i v Číně a Japonsku, kde měli dokonce několik typů – z tenké kůže (Kawagata), želvích krunýřů, nebo z rohoviny (Kabutogata).

Nejstarší dochovaný kondom v Australském muzeu z roku 1640
Nejstarší dochovaný
kondom z roku 1640

Nejranější důkazy užívání kondomů v Evropě najdeme na rytinách v jeskyni Combarelles ve Francii. Vznik rytin je odhadován na rok 100 našeho letopočtu. Další zmínky o kondomech jsou až z období středověku, kdy se používaly jako ochrana proti syfilisu. Plátěné kondomy se tehdy namáčely do různých chemikálií, což mělo mít spermicidní a baktericidní účinky.

Kondom vyráběný ze zvířecích střev se během 18. století stal známou a populární pomůckou pro kontrolu porodnosti. Dokumenty naznačují, že legendární milovník 19. století Casanova pánskou ochranu pravidelně používal. Nebál se pohlavních chorob, ale desítek dětí, které by musel živit.

Původ slova kondom není jasný. Traduje se, že byl pojmenován po doktorovi Condomovi, který v 16. století působil na dvoře krále Karla II. Věrohodné důkazy, že taková osoba opravdu existovala, však chybí. Pravděpodobnější tedy je, že slovo bylo odvozeno z latinského condus, což znamená nádoba.

Kondom z tlusté gumové vrstvy, v krabičce s návodem, rok 1850.
Tlustý gumový kondom
s návodem k použití
(okolo roku 1850)

Gumový kondom vznikl krátce po objevení vulkanizované gumy kolem roku 1840. První výrobky byly tlusté jako duše od jízdního kola, takže vychutnat si sex bylo obtížné, pokud muž vůbec něco cítil. Proto se vyráběly i kondomy pouze na žalud, jejich spolehlivost byla však nižší. Po roce 1930 byla guma nahrazena kapalným latexem a z něj se vyrábí prezervativy dodnes.

Po roce 2000 nové technologie významně zlepšují vlastnosti kondomů a umožňují produkci mnoha nových typů a tvarů. Začínají se prosazovat nové odolnější materiály, např. polyuretan, elastomer a polyisopren, takže ochrana může být ještě tenčí. Kondomy mají před sebou i dnes růžovou budoucnost.

Výroba a testování

Prezervativy na výrobní lince.
Kondomy na výrobní lince

V současnosti je klíčovou surovinou pro výrobu kondomů přírodní kaučukový latex. Ten pochází zejména z plantáží v Jižní Americe a jihovýchodní Asii. Latex při zahřátí na teplotu cca 170°C prodělá změnu skupenství z kapalného na pevné (vulkanizace). Toho se využívá právě při výrobě kondomu.

Namočením podlouhlé formy do roztoku latexu vznikne tenká latexová vrstvička. Zahřátím se vše vytvrdí a kondom je na světě. Pomocí vody, saponátu a rotujících kartáčů se kondom stáhne z formy. Jakmile se vyrobí dostatek kusů, pracovníci je hromadně očistí v pračce. Pak přichází na řadu sušení a testování.

Elektronickým testováním prochází každý kondom. Natáhne se na elektrodu, do které se pustí výboj. Pokud je kondom v pořádku, elektřinu nepropustí. Vadné kusy se zlikvidují. Testem pružnosti a odolnosti prochází pouze několik vzorků z každé vyrobené sady, protože při těchto testech se prezervativ zničí. Ve speciálních boxech se kondomy napouštějí vzduchem až do prasknutí (musí pojmout 18 litrů vzduchu). Jiné stroje testují natahování – prezervativy při této zkoušce musí vydržet až sedminásobné natažení oproti výchozímu stavu. Kontroluje se také množství lubrikantu, kvalita hliníkového obalu nebo se simuluje stárnutí kondomu zahříváním až na 70°C.

Exkurze v továrně na kondomy

Namáčení forem do tekutého latexu.
Namáčení forem
do tekutého latexu
Svlékání kondomů vodou, saponátem a kartáči.
Svlékání z formy vodou,
saponátem a kartáči
Mytí, čištění a sušení kondomů v pračce.
Mytí a sušení
kondomů v pračce.
Testování prezervativů elektřinou.
Elektrostatické testování kondomů
Než kondom praskne, zvětší svůj objem 300x
Než kondom praskne,
zvětší svůj objem 300x
Test výdrže latexu plněním vodou
Test výdrže latexu
plněním vodou

Hlavní účel kondomu je ochrana před přenosem pohlavních chorob a otěhotněním. Aby byl kondom účinnou a bezvadnou bariérou, musí mít dostatečně silné stěny. To je však v rozporu se snahou o co nejmenší snížení citlivosti. Výrobci mají proto nelehký úkol, vyrábět prezervativy co možná nejtenčí při současném zachování standardů pevnosti a spolehlivosti.

Mezi nejznámější značky kondomů v Česku patří Durex, Primeros a Pepino.

Spolehlivost kondomů

Spolehlivost mužských kondomů je udávána obvykle jako procento vyšší než 90%, u dámskýh femidomů je toto procento nižší. Při současném použití spermicidu je ochrana až 98%. Teoretická efektivnost kondomu je tedy poměrně vysoká, ale nedodržení správných kroků před, během i po sexu může kondom jako ochrannou pomůcku zcela znehodnotit.

U kondomu vždy kontrolujte datum expirace (zde prosinec 2014)
Starý kondom poznáte
podle data expirace

Velice důležitá je kontrola data expirace. Kondomy mají na obalu toto datum vytištěné spolu s číslem série. Starý kondom po expiraci zásadně nepoužívejte, latex může být poškozený. A když na kondomu žádné datum není, nesnažte se ho tipnout a radši jej vyhoďte.

Jak snižit riziko selhání kondomu

  • Nenasazujte kondom s ostrými nehty.
  • Pokud sex drhne, použijte lubrikant, aby se prezervativ neprotrhnul. Vhodný je vodní nebo silikonový gel.
  • Na latexový kondom nepoužívejte olejové lubrikanty a masážní oleje, narušují gumový povrch.
  • Kondom nikdy nepoužívejte vícekrát za sebou.
  • Nepoužívejte staré kondomy po expiraci.

Skladování kondomů

Správné skladování se spolehlivostí kondomů úzce souvisí. Latex je biologický materiál citlivý zejména na teplotu. Nejlepší je prezervativy přechovávat na suchém, temném místě s pokojovou teplotou, kde nebudou vystaveny horku, zimě ani slunci. Rozhodně je nenechávejte např. v autě za okénkem.

V kapse se prezervativ může poškodit.
Kondom v kapse je
nouzovka, na delší
nošení se nehodí

Nosit kondomy v peněžence delší dobu není ideální. Hrozí jim tam mnohá nebezpečí, například časté ohýbání během chůze a při sedání. Neprospívá jim i tření při otvírání a zavírání peněženky. Pokud pro ochranu jiné místo nenajdete, vyměňte ji každý měsíc za nový kus.

Abyste měli kondom po ruce, je dobrý nápad pořídit si na něj nějakou bezpečnou pevnou schránku - něco na způsob plastového obalu na kreditky. Kondom se o vás dobře postará, když se vy budete dobře starat o něj.

Co vás čeká příště?

Další část našeho seriálu se bude věnovat velikostem kondomů, tvarům a vlastnostem. Dozvíte se na co jsou vhodné kondomy bez lubrikace, k čemu slouží různé tvary kondomů a podíváme se na zoubek i ženskému femidomu. Závěrem vás čeká několik tipů pro použití kondomů s erotickými pomůckami.


Vybíráme z e-shopu