Vše o kondomech 3/4 – problémy při použití kondomu

Nevíte jak vybrat správnou velikost kondomu? Bojíte se prasknutí nebo sklouznutí? Při použití pánské ochrany se může vyskytnout mnoho problémů a my vám je pomůžeme vyřešit. Dozvíte se také, jak se projevuje alergie na latex a jaké prezervativy má alergik zvolit, aby neskončil se svědivou vyrážkou u doktora.

Vše o kondomech 3/4 – problémy při použití kondomu

Důležité je zvolit správnou velikost kondomu.

Jak zvolit velikost kondomu

Při výběru správné velikosti není tolik podstatné, jak je kondom dlouhý – větší roli hraje jeho šířka. Kondom nesmí škrtit, ale musí pevně sedět. Z tohoto důvodu se kromě klasických kondomů vyrábějí také malé a extra malé kondomy i XL a XXL kondomy pro velké penisy.

Při výběru potřebujeme znát obvod penisu při plné erekci. Když je na balení uvedena nominální šířka kondomu, vyberte takový, aby obvod penisu byl mírně větší než dvojnásobek udané šířky. Pokud je kondom příliš krátký, pravděpodobně je naruby. Sundejte si ho a použijte jiný, protože na původním by mohl zůstat preejakulát a ten někdy obsahuje spermie.

obvod penisu při erekci nominální šířka kondomu typ kondomu
do 10 cm 44 – 48 mm zúžené
11 – 13 cm 48 – 52 mm standardní
12 – 14 cm 52 – 56 mm standardní
nad 14 cm 56 – 60 mm velké, XL
Orientační tabulka pro výběr správné velikosti kondomu
Tenké kondomy Durex Extra Sensitive a Sagami Original
Srovnání tloušťky latexových a polyuretanových kondomů

Prezervativ snižuje citlivost penisu

Nízká citlivost a s tím související ochabnutí erekce po nasazení kondomu je poměrně častý problém tohoto druhu antikoncepce. Naštěstí se vyrábí i ztenčené prezervativy s označením Sensitive, Thin apod. Běžná tloušťka latexových kondomů je 0.06 mm, u tenkých to je pouze 0.04 mm. Budete-li chtít opravdu to nejlepší, musíte se rozhlédnout po moderních materiálech. Polyuretanové kondomy umožňují snížit tloušťku až na 0.02 mm, navíc lépe vedou teplo. Když dovnitř přidáte pár kapek lubrikantu před nasazením, vychutnáte si sex s pocitem jako bez kondomu.

Při problémech s citlivostí doporučujeme vyhnout se lubrikantům obsahujícím znecitlivující a tlumivé látky.

Prasklý kondom

Hlavním důvodem prasknutí kondomu nejsou vady materiálu, ale lidský faktor. Časté je poškození prezervativu při otevírání obalu ústy, nebo dokonce propíchnutí nůžkami, nožem nebo propiskou. Dávejte si pozor i na poškození šperky nebo piercingem.

Při nasazování zmáčkněte špičku kondomu.
Vzduch pod kondomem zvyšuje riziko prasknutí. Při nasazování prsty zmáčkněte rezervoár na špičce.

Druhou obvyklou příčinou prasknutí je, že muži neznají správný postup, jak správně nasadit kondom. Hlavním problémem je vzduch ponechaný pod kondomem. Při nasazování je třeba prsty zmáčknout rezervoár na špičce kondomu, aby uvnitř nezůstalo příliš vzduchu. Při nedodržení správného postupu je riziko selhání prezervativu až dvojnásobné.

Mezi další důvody, proč ochrana může prasknout, je nedostatečná lubrikace. K použití s latexovými kondomy je nutné používat lubrikanty na vodní nebo silikonové bázi. Při použití lubrikantů na olejové bázi (jako i při použití másla, dětského oleje nebo vazelíny) se povrch narušuje, rozleptává a hrozí prasknutí. Polyuretanové kondomy lze lubrikovat všemi typy gelů a olejů.

Jak nasadit kondom?

1. Kondom nasazujte na ztopořený penis, a to dříve než dojde k jakémukoliv kontaktu mezi penisem a tělem partnerky nebo partnera. Výtok, který se na počátku erekce uvolňuje, totiž může obsahovat sperma a bakterie způsobující pohlavně přenosné choroby

2. Ujistěte se, že srolovaná část je vně. Vzduch uzavřený uvnitř kondomu může způsobit jeho protržení. Aby se tomuto nebezpečí zabránilo, stiskněte ukazováčkem a palcem špičku kondomu a nasaďte ho na ztopořený penis tak, aby návin byl na vnější straně kondomu.

3. Kondom jemně odviňte po celé délce penisu a přitom stále přidržujte špičku kondomu. Při sklouzávání penis vytáhněte a nasazení kondomu náležitě upravte. Přesvědčte se, že kondom zůstává po celou dobu styku nasazený. Pokud by došlo ke stažení kondomu, je potřeba pro další pokračování styku použít nový kondom.

4. Ztopořený penis vyjměte nedlouho po vyvrcholení (než dojde k jeho ochabnutí). Kondom přitom pevně přidržujte, aby zůstal nasazený. Kondom sejměte až po úplném vytažení penisu. Dejte pozor, aby použitý kondom ani penis nepřišly do styku s tělem partnerky nebo partnera.

5. Použitý kondom zabalte do papírového kapesníčku a vyhoďte ho do koše na odpadky, nesplachujte ho do záchodu.

Pokračování v sexu po ejakulaci

V případě že vyvrcholíte dříve než partnerka, odborníci doporučují vytáhnout penis, dokud je ještě ztopořený. Od chvíle kdy začne erekce odeznívat, může sperma uniknout nebo může celý kondom sklouznout. U mnoha mužů erekce mizí brzo po ejakulaci, což znamená že by v sexu neměli pokračovat. V případě že erekce trvá, můžete pokračovat – ale je lepší pro jistotu přidržovat okraj kondomu proti kořenu penisu.

Určitě je žádoucí, aby měla i partnerka (nebo partner) ze styku potěšení. Proto je dobré, promluvit si o způsobech, jakými byste mohli dosáhnout orgasmu ve vhodném pořadí. Nebo po ejakulaci styk přerušte a v sexu pokračujte jinými praktikami. Řešením může být i oddálení ejakulace použitím kondomu nebo lubrikantu se znecitlivujícími látkami.

Dva kondomy najednou

Použití více kondomů zároveň není dobrý nápad.
200 kondomů navlečených zároveň by penis rozmačkalo. Jedna vrstva je tak akorát.

Použití dvou kondomů (ať už dvou mužských nebo mužského a ženského) najednou je špatný nápad. Při styku by mezi nimi vznikalo tření, které by pravděpodobně vedlo k jejich protržení. Spolehlivější je tedy použít jen jeden kondom. Chcete-li zesílenou ochranu (například pro anální styk), použijte silnější kondomy k tomu určené.

Chcete-li si použitím více kondomů zároveň zvětšit penis, museli byste jich použít několik desítek. Raději to ale nezkoušejte, pánové z MyScienceProject.org zjistili, že by takové množství kondomů penis rozdrtilo.

Alergie na latexové kondomy

Kaučuk obsahuje spoustu alergenních proteinů.
Sběr surového kaučuku

Alergii na latex způsobují proteiny obsažené v přírodním kaučuku, což je surovina pro výrobu latexu. Tyto látky mohou spustit rýmu a kýchání, nejčastější je však podráždění v místě dotyku, svědění a pupínky. Pokud je některý z milostného páru alergik a při sexu je použit latexový kondom, je to zvlášť nepříjemné – alergeny přichází do styku přímo se sliznicemi. Pupínky na penisu, nebo opuchlá vagína na kráse nepřidá. A to příšerné svědění...

Řešením této komplikace je bariérová ochrana vyráběná z polyuretanu, polyisoprenu, nebo z moderních elastomerů. Ne-latexové kondomy se obtížně shánějí a jsou cca 3x dražší než výrobky z latexu. Mezi nejznámější ne-latexové kondomy patří Durex Avanti Bare, LifeStyles SKYN, Trojan Supra, nebo Pasante Unique.

Ukázka ne-latexových kondomů

Durex Avanti Bare - kondomy z polyisoprenu
Durex Avanti Bare
(polyisopren)
Pasante Unique - kondomy ze syntetické pryskyřice AT-10
Pasante Unique
(syntetická pryskyřice AT-10)
Trojan Supra - kondomy z polypropylenu
Trojan Supra
(polypropylen)

Potíže při nasazování kondomu

Výzkumy naznačují, že nasazování kondomu je snadnější, když se nebudete snažit držet rezervoár na sperma po celou dobu. To, jestli tak učiníte, totiž pravděpodobnost protržení nebo sklouznutí kondomu během styku zas tak zásadně neovlivňuje. Stačí rezervoár zmáčknout na začátku, aby se z něj dostal vzduch. Také se ukázalo že kondom nemusí být na penis nasazen jen srolováním. Je možné ho navléknout jako ponožku, což je snadnější v případě kdy erekce není úplná. Jen je třeba dát pozor na poškození kondomu nehty.Video: Sexy modelka Sammy Lee učí jak nasadit kondom (anglicky)
Co vás čeká příště?

Poslední díl seriálu o kondomech bude oddechový. Čekají vás nejpodivnější výrobky erotického průmyslu – prezervativ měřící délku penisu a kondomy ve spreji. Zjistíte, jak vypadá největší guma na světě a pobavíte se nad bizardními japonskými krabičkami od prezervativů. Příští týden se tedy máte na co těšit.


Vybíráme z e-shopu