Pečujete o svůj penis správně? 2/3 – A co když je to rakovina?

„Jednoho večera jsem ležel v posteli a všiml jsem si tvrdého výrůstku na vnitřku svého pravého varlete. Nepřikládal jsem tomu větší význam, podobných "zatvrdlostí" jsem si na varleti všímal už dříve. Tentokrát ale výrůstek nezmizel ani během několika následujících dní - a dokonce se zdálo, že se zvětšuje. Svěřil jsem se své ženě a ta mě dotlačila k lékaři (...), který potvrdil, to, čeho jsem se obával; rakovinu varlat.“

Pečujete o svůj penis správně? 2/3 – A co když je to rakovina?

Pokud vám je mezi 18 a 40 lety a jste běloch, zpozorněte. Spadáte totiž do nejrizikovější skupiny, ohrožené nádorem varlat. Utrpěli jste v posledních letech úraz v oblasti vašeho mužství, nebo byl rakovinou varlat stižen váš otec či bratr? Nesete si životem syndrom nesestouplého varlete? Tyto faktory jsou významnou, přitěžující okolností, u které se prokázal vztah s vyšším rizikem vzniku nádoru; jak se ale bránit?

Odhoďte stud a navštivte lékaře. Ihned.

Ilustrační zobrazení rakoviny varlat
Ilustrační zobrazení rakoviny varlat

Mužské pohavní ústrojí je citlivou záležitostí. Samozřejmě, z fyzického hlediska je nutné své intimní partie chránit. Ona citlivost přichází na přetřes ale hlavně ve chvíli, kdy si náhodně nahmatáme na varleti tuhou nerovnost. Může jít o něco vážného? Vždyť to třeba časem zmizí, proč s tím hned chodit za doktorem? Ostatně, co mu o tom vůbec budu vykládat?

Nádor varlat je nejlépe léčitelným typem rakoviny vůbec – v počátečním stádiu. Až 95% mužů, u kterých byla tato diagnóza včas podchycena, se úspěčně vyléčí. Stále otálíte s návštěvou lékaře? Případný nádor si s časem hlavu neláme; zatímco přemítáte a odhodláváte se, dochází ke tvorbě tzv. metastáz. Rakovina postupuje do dalších stádií (je jich celkem 13), rakovinné buňky se šíří tělem a šance na úspěšnou léčbu rapidně klesá...

Mohu mít rakovinu varlat?

Samovyšetření varlat
Samovyšetření varlat

Existují celkem tři typy rakoviny varlat, celkově se toto onemocnění vyskytne u osmi mužů ze sta tisíc. Prevencí toho moc nezmůžete – za vznikem nádoru stojí zřejmě různorodé chemické látky, typické pro moderní civilizaci. Určitou prevenci ale přeci jen poskytuje např. pravidelná, častá masturbace. Rakovina se totiž rozvíjí hlavně v buňkách, které se často množí – a těmi jsou právě spermie. Existuje tedy šance, že nezbednou buňku jednoduše odplavíte pryč.

Vaším záměrem by mělo být především sledování svého zdravotního stavu; všímejte si příznaků, které mohou být s nádorem varlat spjaty.

Příznaky rakoviny varlat:

  • tuhé nerovnosti a bulky na povrchu varlete
  • otok, bolestivost varlete
  • bolestivost v podbřišku a/nebo v oblasti třísel
  • táhlá bolest v šourku (může být způsobeno i jinými onemocněními, např. varikokélou, nebo uskřípnutím nervu v oblasti beder)

Změny na varleti můžete zjistit lehce i vy sami za pomoci tzv. samovyšetření. Návodů, jak při něm postupovat, je celá řada; vhodné je samovyšetřování provádět po koupeli, kdy jsou kůže i tkáň varlat rozvolněnější.

Důležité je nesplést si s nádorem nadvarle. Útvar nadvarlete se nachází v zadní části varlete a pro jeho odlišení se vkládá mezi tyto dvě struktury palec a ukazováček („objemutí“ varlete). Následuje prohmatání varlete – zdravé varle má pružný, poddajný povrch se stejnorodou (homogenní) strukturou. V případě nálezu jakéhokoliv hrbolu či tuhé masy kontaktujte ihned svého lékaře!

Mám rakovinu varlat – co bude dál?

Sonografie
Sonografie

Bulka „tam dole“ vám nedala spát a po chvílích přemítání jste k lékaři přeci jen zašli – a doktor vyslovil podezření na nádor. Co bude dál?

Vaše následující kroky ale musí nutně vést na urologii. Zde vám bude lékařských specialistou provedena sonografie (vyšetření ultrazvukem) podezřelého útvaru. V případě přetrvávajících pochyb (abnormální útvar na varleti) bude varle odstraněno (tzv. orchiektomie). Jedná se bohužel o nezbytný zákrok, který je pro určení toho, zda trpíte rakovinou, naprosto zásadní.

Po laboratorním vyšetření varlete (zabere i několik týdnů) vám bude sdělena diagnóza. V mezičase vás čekají lékařské konzultace – neobvyklá není ani profesionální psychologická podpora. Dle výsledků vám bude nasazen léčebný postup; pokud nedošlo k vytvoření metastáz, čeká vás především pozorování a pravidelné odběry krve.

Přístroj pro radioterapii
Přístroj pro radioterapii

V případě, že k vytvoření metastáz došlo, je nezbytné rakovinné buňky z těla odstranit. Tato procedura zahrnuje chemoterapii, popř. radioterapii. Vedlejší účinky těchto terapií jsou poměrně známé; vypadávání ochlupení a nechutenství. Pamatujte však, že i v pokročilejší fázi rakoviny varlat jsou vaše naděje vysoké!

Příště uvidíte...

Po neveselém tématu se pohneme optimističtějším směrem – zaměříme se na estetické kvality péče o penis. Holit, neholit? Jakých chyb se vyvarovat a na co si dávat pozor?

Autor:

Pomohl vám tento článek? Sdílejte jej dále.
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Poslat odkaz e-mailem


Související hračky