Zakázané reklamy se sexuálním podtextem

Zakázané ovoce prý chutná nejlépe. V reklamě toto úsloví platí dvojnásob. Zakázané reklamy se totiž velmi snadno stávají virálem. Necudná videa, která byla z etických důvodů stažena z vysílání, pak kolují internetem téměř rychlostí světla. To se potom člověk zamýšlí, zda zákaz vysílání neměl vykutálený marketér přímo úmyslu. Pojďme spolu nahlédnout do světa zakázané reklamy se sexuálním podtextem.

Zakázané reklamy se sexuálním podtextem

Podle výzkumu, který byl uveřejněn ve vědeckém časopise Journal of Consumer Research, sexistická reklama upoutá pozornost pouze mužské části populace. Navíc bylo dokázáno, že upoutání pozornosti nemá nijak zásadní vliv na nákup propagovaného artiklu. Mužskou pozornost totiž naplno zaměstná nahotinka na billboardu a během kochání se ladnými křivkami, případně poodhaleným poprsím, stihne málokterý muž zaregistrovat i zbytek sdělení. Vlastně tak přes sexuální podtext pozorovatel nemá čas zjistit, co že to má nakupovat.

Kdo dohlíží na mravní bezúhonnost?

Nad mravní bezúhonnost televizní, rozhlasové, internetové i tištěné reklamy u nás dohlíží Rada pro reklamu. Té může kdokoliv zadat podnět k přezkoumání reklamního sdělení. Letos už stihla její Arbitrážní komise řešit 28 případů stížností, v drtivé většině se jedná o stížnosti soukromých osob. Za závadná označili členové komise pouze 3 reklamní sdělení. Veškeré kauzy, kterým se od roku 2002 arbitrážní komise zabývala, jsou volně přístupné na webu rady pro reklamu.

Sexistické prasátečko

Zajímavý je i projekt, který v roce 2009 iniciovali aktivisté z občanského sdružení NESEHNUTÍ. Nese název Sexistické prasátečko a má poukázat na genderové stereotypy a na diskriminující zobrazování mužů a žen v reklamách. Do soutěže může přidat návrh úplně každý, soutěžní návrhy jsou k vidění na webu sexistického prasátečka, stejně jako galerie sexistických reklam z předešlých ročníků.

Erotické a přesto kreativní reklamy

Pravdou ale je, že mezi sexuálně laděnými reklamami se najdou i skutečně hodně povedené kousky. Ty podle nás nejvydařenější jsme se rozhodli vám nabídnout, jako ochutnávku toho nejvtipnějšího, co zakázané reklamy se sexuálním podtextem nabízí.


Stavař potřebuje kvalitní oblečení hlavně proto, aby v něm mohl...stavět?


Takhle se předvedla Paris Hilton v reklamě na...no uvidíte sami.


Když se holky perou, je to sexy. Hlavně pokud jde o pivo.


Reklama na hodně mohutný výstřik...Spritu


I tato vtipná Ikeácká propaganda uklízení byla bohužel z vysílání stažena.

Související hračky