Co je augmentace prsou?

Augmentace prsou, zvětšení prsou

Augmentace prsou znamená zvětšení prsou pomocí silikonových implantátů nebo vlastního tuku.

Pomocí implantátů lze prsa zpevnit, zvětšit jejich objem i o několik čísel najednou a vymodelovat jejich tvar. U augmentace vlastním tukem (lipografting, autoaugmentace) jde většinou zvětšit prsa o cca jedno číslo najednou. Tuk ale může být aplikován vícekrát a prsa mohou být zvětšena postupně.  K operaci je možné přistoupit jednou za 3 měsíce.

Kdy podstoupit zvětšení prsou?

Ke zvětšení prsou se obvykle přistupuje z psychologicko-estetických důvodů, kdy žena není spokojena s velikostí nebo tvarem svých ňader. Augmentace prsou může být obzvláště důležitá pro ženy se zraněnými, zdeformovanými nebo špatně vyvinutými prsy.

Vhodný věk je individuální. Obecně ale platí, že by žena měla jít na augmentaci prsou pouze tehdy, pokud neplánuje těhotenství. Operace prsou totiž může ovlivnit tvorbu a odtok mateřského mléka. Navíc během těhotenství a kojení se prsní (mléčná) žláza zvětší, takže i prsa nabudou na objemu.

Pokud pacientka v dlouhodobém horizontu těhotenství neplánuje, je možné k augmentaci přistoupit i u mladých dívek. Nejprve by ale měl být dokončen vývoj prsní žlázy (k tomu dochází v 18 – 19 letech).

augumentace prsou u mladé dívky
V USA a Austrálii si některé dívky nechávají udělat plastiku už v 16 letech. Prsa ale mohou růst až do 20 let a i poté se jejich objem a tvar mění.

Je pro vás augmentace prsou vhodná?

Augmentaci prsou předchází předoperační konzultace. Doktor se snaží vytipovat rizikové pacientky, které by mohly být po zákroku nespokojeny, čímž by se jenom prohloubily jejich psychologické problémy. Může jít o pacientky:

 • s nerealistickými očekáváními
 • detailistky (které budou upozorňovat na domnělé nedokonalosti)
 • jejichž rodina/blízcí se zákrokem nesouhlasí
 • váhající
 • nevyzrálé
 • přehnaně sebevědomé, dominantní a afektované
 • obtížně navazující kontakt (a doufající, že operace vyřeší jejich interpersonální problémy)
 • surgiholiky (závislačky na plastické chirurgii)

Augmentace pomocí implantátů

Augmentace prsou pomocí prsních implantátů probíhá v celkové anestezii a trvá asi 60 minut. Pacientka musí být zdravá, bez infekcí a nesmí být alergická na silikon. Cena zákroku se liší, pohybuje se mezi 40 a 100 tisíci korun (ale může stát i víc). 

Implantáty se vkládají pod mléčnou žlázu, pod prsní sval nebo částečně pod prsní sval. U každé klientky je to vždy jiné, je nutné brát v potaz vlastnosti podkoží a velikost svalu a prsní žlázy.

Implantát se vkládá obvykle malými řezy (3 až 4 cm velkými), které jsou vedeny v podprsní rýze. Existuje také přístup z podpaží nebo z oblasti prsního dvorce na rozhraní světlé a pigmentované kůže, kde jsou pak jizvy co nejméně patrné.

Zvolený postup záleží na posouzení výchozího stavu lékařem během konzultace či až během operace.

Typy implantátů

Vhodný implantát vybere plastický chirurg po rozhovoru s klientkou o tom, jak by měla její nová prsa vypadat. Přitom musí zvážit aktuální tvar a velikost prsní žlázy, jakékoliv hypoplazie (neúplné vyvinutí orgánu) či asymetrie, ale bere v potaz i postavu klientky, její výšku, váhu, šířku hrudníku a tloušťku podkožního tuku.

 • Podle tvaru: kulaté, kapkovité a anatomické.
 • Podle náplně: kohezivní (vysoká soudržnost gelu), s dvojí hustotou gelu a s fyziologickým roztokem (který se ale v ČR téměř nepoužívá).
 • Podle povrchu: hladké, mikro-texturované (mají jemný, jakoby sametový povrch) a titanizované (užívají se méně, velmi dobře se snáší s organismem)
 • Podle profilu: nízkoprofilové, vysokoprofilové, extra vysokoprofilové
nízký a vysoký profil silikonového prsního implantátu
Nízký a vysoký profil implantátu

Dokážete poznat pravá prsa od umělých?
Zkuste si náš TEST: 16 žen odhaluje hrudníky

Po augmentaci implantáty

Po operaci je klientka obvykle 1 – 2 dny hospitalizovaná a dostává analgetika proti bolesti. Celý týden bere antibiotika. 7 – 10 dní po augmentaci přichází klientka na první kontrolu, případně na vytažení stehů. Až do první kontroly by měla udržovat klidový režim.

Do práce by se měla vrátit až po 14 dnech. Teprve po 1 měsíci by měla začít dělat těžší práce (zvedání břemen, cvičení). 4 – 8 týdnů by měla nosit elasticky tvarovanou podprsenku, kterou později bude potřebovat i na sportovní aktivity. 5 týdnů po zákroku nesmí spát na břiše. Plně zatěžovat prsní svaly může až po 5 – 8 týdnech. Tvarově se prsa stabilizují 1 – 2 měsíce po augmentaci.

Komplikace při zvětšení prsou implantáty

Nejčastější komplikací bývá krvácení do prsu. Může totiž dojít k otevření přerušené cévy a následnému masivnímu krvácení, obvykle několik hodin po operaci. Komplikace vyžaduje okamžitou operaci a nápravu.

Mezi další komplikace patří:

 • hematomy (modřiny, výrony krve) – obvykle pokud pacientka nedodrží pooperační klid. Bývají ale nezávažné a během několika dní se vstřebají.
 • infekce prsu – obvykle několik dní po operaci, vyvolaná přítomností cizího tělesa (implantátu) v těle. Je důležité ji odhalit co nejrychleji. Na infekci upozorňuje zarudnutí kůže, otoky, výtoky z rány.
 • hypertrofická (tj. zvětšená, nateklá) jizva
 • alergie na silikon
 • kapsulární kontraktura – kolem implantátu se sevře vazivo a začne ho mačkat, deformovat. Projevuje se napětím a bolestí na prsou, augmentovaný prs může ztuhnout nebo se zvětšit. 
 • vrásnění implantátu
 • nepřirozená pozice implantátu
 • změny citlivosti bradavky
 • trhání implantátu
Problém - nepovedené hojení při plastice prsou
K nejvíce nehodám na plastických prsou dochází proto, že ženy nedodrží klidový režim

Silikony nadosmrti?

I když si ženy často nechávají upravit prsa proto, aby předešly jejich stárnutí a poklesávání, ani silikony je nezachrání navěky. Gravitaci nezastaví. Životnost silikonů se pohybuje mezi 10 až 20 lety, poté bývá potřeba je vyměnit.

Dobíhající životnost implantátů poznáte podle následujících příznaků:

 • ztvrdnou
 • prasknou a unikne z nich solný roztok, takže splasknou. To se může stát jak náhle, tak postupně v průběhu několika dní. Ovlivněné prso ztratí tvar a bude vypadat výrazně jinak než druhé.
 • implantát se pod kůží hmatatalně zvlní
 • tvar prsou se změní (poklesnou)
Silikonová prsa s prošlou životností
Ani silikony nevydrží krásné napořád

TIP: Prsa nejsou jediná část těla, která chodí takříkajíc pod kudlu. Zlepšit život vám může i plastika penisu či vaginy.

Zvětšení prsou autotransplantací tuku

Autotransplantace tuku (také nazývána lipofilling, lipotransfer, lipomodelace) znamená, že z části pacientčina těla je odstraněn tuk, který je následně přenesen na jinou část jejího těla (v tomto případě do prsou). Cena augementace prsů lipofillingem se pohybuje kolem 60 - 80 tisíci korun

Tato metoda zvětšení prsou se skládá se ze 3 kroků:

 1. Odebrání tukové tkáně z míst, kde je ho nadbytek (nejčastěji z břicha, boků, vnitřní či vnější strany stehen) za pomocí injekční stříkačky.
 2. Zpracování tukové tkáně, kdy je zbavena všech příměsí.
 3. Aplikace tuku s pomocí injekčních stříkaček a kanyl (trubice pro zavádění a odstraňování tekutin). Zhojené vpichy zanechávají sotva patrné jizvy.
Autotransplantace tuku do prsou
Místo, kde tuk odeberete, se zmenší, a prsa zvětší

Výhody a nevýhody autotransplantace tuku

Prsa se přirozeně zvětšují a zmenšují podle toho, jak ženy přibírají a shazují na váze. Vpíchnutí tuku tedy napodobuje přirozený mechanismus zvětšování prsou. Obvykle více bolí místa, z nichž byl tuk odebrán, než kam byl aplikován. Asi 2 – 3 týdny po lipomodelaci zůstávají modřiny.

 • Na pohled i dotek vypadají prsa zcela přirozeně.
 • Na rozdíl od plastické operace není potřeba implantáty po letech měnit.
 • Je možné tuk v budoucnu doplnit.
 • Metoda není vhodná pro lidi s nízkou váhou.

 • Není možné zvětšit prsa o několik čísel najednou

augumentace prsou autotransplantací tuku
Při augumentaci prsu lipofillingem můžete zvětšit prsa zhruba o jedno číslo najednou

Metody autotransplantace tuku

Aktuálně existují 3 základní metody autotransplantace, které se liší způsobem zpracování odebraného tuku.

 • Autotransplantace pouze vyčištěným zpracovaným tukem (autologní lipofiling) - tuk se pouze vyčistí od nečistot a je aplikován na jiné místo. Nejlevnější a nejrychlejší metoda.
 • Zpracování a vyčištění tukové tkáně - při této metodě je tuk vyfiltrován pečlivěji.
 • Autotransplantace vyčištěným tukem obohaceným kmenovými buňkami - tato metoda je nejdelší a nejdražší, ale splňuje i léčebné cíle. Odebraný tuk se rozdělí na 2 části. Jedna je vyčištěna a bude sloužit jako výplňový materiál, druhá je speciálně koncentrována. Tukový materiál je zničen, čímž vznikne silný koncentrát kmenových buněk, jimiž je obohacen výplňový materiál. Díky tomu se tuk na novém místě nejenom lépe uchytí, ale může zlepšit i kvalitu pokožky, omladit kůži, pomáhá hojení kožních defektů, ran apod.
odsávání tuku z břicha
Odsávání tuku z břicha

Zvětšení prsou přirozenou cestou

Prsa se během let přirozeně mění. Tvoří je primárně tuk a prsní žláza, kterou ovlivňuje hlavně těhotenství, kdy se vám prsa mohou zvětšit i o dvě čísla. Operace proto představuje krajní způsob zvětšování prsou. Můžete se ale uchýlit i k přirozenějším a přírodním způsobům.

Přirozenou cestou nikdy nedosáhnete tak zázračného zvětšení, jaké  vám nabízí plastická chirurgie, přesto ale můžete prsa zvětšit a zpevnit. 

První, co můžete udělat, je zvýšit si hladinu estrogenů v těleExistují různé krémy a doplňky stravy s fytoestrogenem, který jednak estrogen nahrazuje, jednak stimuluje jeho produkci v organismu. 

Estrogen si můžete zvýšit i úpravou jídelníčku. Zaměřte se na na ovoce a zeleninu (hlavně mrkev, jablka, třešně, okurku, papáju a rajčata), lněná a sezamová semínka, mléčné výrobky, olivový olej a sójové výrobky.

Výživoví poradci doporučují také různé bylinky, z nichž jsou lety prověřené fenykl, pískavice, serenoa plazivá a sladký brambor. 

Hlavním nepřítelem prsou je gravitace. S tou se dá bojovat cviky na zpevnění prsouZkuste kliky v leže, kliky proti stěně, chest press nebo zdvihání židle nad hlavu. 

Pokud hledáte informace o augmentaci prsou, dejte si pozor na překlepy. Lidé často hledají augumentace prsou. Správná psaná forma je však jediná, a to augmentace prsou.

Související zdroje


Související hračky


Související témata

Bimbo

Bimbo

Bimbo je slangové označení pro konvenčně atraktivní, sexualizovanou, naivní, hloupou ženu. Spadá do stereotypu „blbé blondýny“, i když bimbo samozřejmě nemusí být blonďatá. Paradoxně se slovem bimbo původně označovali hloupí a násilničtí muži, a to v USA kolem roku 1919.... ...

Modelace prsou

Modelace prsou

Modelace prsou je metoda estetické chirurgie, jejímž cílem je dodat prsům objem, pevnost a tvar. Spočívá v odstranění přebytečné kůže a tvarování prsní žlázy. Samotným modelováním se prsa nezvětší, lze ale spojit modelaci s augmentací.... ...

Plastika prsou

Plastika prsou

Plastika prsou je chirurgický zásah do oblasti prsou za účelem zvětšení, zmenšení či vymodelování a jiné úpravy prsu na těle ženy. Operace prsou se dají dělit do několika kategorií: Plastická chirurgie – zaměřuje se na opravu vrozených vad, ale např.... ...

Vybíráme z e-shopu