Modelace prsou

Modelace prsou

Modelace prsou je metoda estetické chirurgie, jejímž cílem je dodat prsům objem, pevnost a tvar. Spočívá v odstranění přebytečné kůže a tvarování prsní žlázy.

Samotným modelováním se prsa nezvětší, lze ale spojit modelaci s augmentací. Jedná se o jednu z nejžádanějších operací estetické chirurgie.

Výhody a nevýhody modelace prsou

 • pevnější prsa, plný dekolt
 • možné zmenšit i velikost dvorce
 • pooperační jizva
 • modelace může ovlivnit vaši schopnost kojit

Ptóza prsou (pokles)

Prsa se ženám mění především kvůli hormonálním změnám v těle, změnám tělesné váhy a gravitaci

 • Výraznou změnu představuje těhotenství a období kojení, kdy se zvětší prsní (mléčná) žláza a spolu s ní i celé prso. Zvětší se ale na úkor ostatních tkání – okolní vazivo ochabne, kůže se roztahuje. Když žena přestane kojit a mléčná žláza se zase zmenší, prsa povadnou.
 • Druhým kritickým bodem je menopauza, kdy v mléčné žláze začnou probíhat změny, které vedou ke zmenšení objemu prsu.
 • O co větší prsa žena má, o to více budou povolovat a klesat
Když se bavíme o poklesu a povadnutí prsou, bavíme se o prsní ptóze. Objem prsní žlázy je v nepoměru k velikosti kožního krytu. Bradavka je posunutá dolů.

Typy ptózy

 • prsa bez ptózy
 • prsa s mírnou ptózou
 • prsa se střední ptózou
 • prsa s těžkou ptózou
Druhy ptózy prsou
Základní druhy prsní ptózy

Druhy modelace prsou

Modelace prsou probíhá pod celkovou anestezií. Doktor vám bude muset prsa naříznout, upravit a zase sešít. Podívejme se na nejčastějši druhy řezů a jizvy, které po nich zůstávají.

Jizva okolo dvorce

Vhodné pro prsa s mírnou ptózou. Z prsu se vyřízne kus kůže kolem dvorce, rána se sešije, kůže se tak vypne a prso zpevní. Pokud doktor vyřízne příliš mnoho kůže, prso se zploští, pokud zase příliš málo, prso se dostatečně nezpevní.  Proto se tento druh operace moc neprovádí.

Jizva okolo dvorce a vertikální jizva pod dvorcem

Vhodné pro prsa se střední ptózou. Chirurg vyřízne kůži okolo dvorce a kolmo pod dvorcem.

Jizva kolem dvorce a jizva ve tvaru obraceného T pod dvorcem

Nejčastěji používaný druh modelace. Jakmile doktor odstraní nadbytečnou tkáň, vymodeluje pevné prso s výše popsanou jizvou. 

V rámci tohoto typu modelace se využívá mnoho různých technik, jejichž smyslem je vyplnit dekolt a dosáhnout pěkného tvaru prsa. Hrozí ale, že negativně ovlivní možnosti kojení. Méně invazivní techniky sice nepoškodí prsní žlázu, ale nedokážou vyplnit dekolt tak hezky.

Prsa před a po modelaci
Výsledky modelace prsou z kliniky ObCare

Příprava na modelaci prsou a její cena

Pokud se chystáte na modelaci prsou, bude vás čekat stejný druh přípravy a předoperační a pooperační procesy jako při zmenšování prsou.  Cena operace se pohybuje mezi 40 a 60 tisíci v závislosti na klinice.

Související zdroje


Související témata

Augmentace prsou

Augmentace prsou

Augmentace prsou znamená zvětšení prsou pomocí silikonových implantátů nebo vlastního tuku. Pomocí implantátů lze prsa zpevnit, zvětšit jejich objem i o několik čísel najednou a vymodelovat jejich tvar.... ...

Plastika prsou

Plastika prsou

Plastika prsou je chirurgický zásah do oblasti prsou za účelem zvětšení, zmenšení či vymodelování a jiné úpravy prsu na těle ženy. Operace prsou se dají dělit do několika kategorií: Plastická chirurgie – zaměřuje se na opravu vrozených vad, ale např.... ...

Vybíráme z e-shopu