Zmenšení prsou, redukce prsou

Zmenšení prsou, redukce prsou

Zmenšením prsou (které je také známé jako redukční mamoplastika) se z prsou odstraní nadbytečný tuk, tkáň a kůžeCílem operace je vytvořit prsa úměrná zbytku těla. Obvykle k ní přistupují ženy, které mají natolik velká prsa, že je jim to fyzicky nebo psychicky nepohodlné. 

Nadměrně veliká prsa přetěžují páteř a mohou ženám přivodit zdravotní a jiné problémy. Navíc je často omezují během fyzických aktivit – brání jim provozovat sporty, kde se příliš skáče, běhá apod.

Příliš velká prsa mohou ženám způsobovat:

 • chronickou bolest v zádech, krku a ramenou
 • chronickou vyrážku nebo podrážděnou kůži pod prsy
 • bolest nervů
 • omezovat fyzickou činnost
 • negativní vnímání sebe sama
 • potíže s tím vejít se do běžných konfekčních velikostí oblečení

Výhody a nevýhody zmenšení prsou

 • úleva od potíží
 • lepší estetický vzhled prsou
 • pooperační jizva
 • operace může ovlivnit schopnost kojit

Kdy si můžete nechat zmenšit prsa?

Jakékoliv operace prsou se obvykle provádějí teprve po dokončeném tělesném vývoji. Ten u každého jedince končí jindy, ale jako obecná hranice je vnímán věk 18 let.

Proto obvykle na operaci můžete jít až v 18 letech, ale záleží na klinice – některé udělají výjimku a po konzultaci vám dovolí zmenšení prsou i dříve. K operaci ale budete potřebovat písemný souhlas právních zástupců (rodičů aj.). Jiné kliniky vás na operaci nepustí před 20 lety.

Předoperační konzultace

Podobně jako při augmentaci prsou, i před redukcí prsou vás čeká předoperační konzultace s plastickým chirurgem.

Chirurg se pokusí zjistit, jaký výsledek si klientka představuje, proč se pro operaci rozhodla, jestli si je vědoma možných rizik operace, jestli plánuje zhubnout (protože po zhubnutí prsa o něco poklesnou) a jestli plánuje děti.

Zodpovědný plastický chirurg může klientku odmítnout operovat, pokud má pocit, že by to pro ni nebylo dobré (např. je psychicky nestálá; chce mít v budoucnu děti a neuvědomuje si dopady operace aj.).

Konzultace před zmenšením prsou
Na konzultaci před zmenšením prsou si mimo jiné vyjasníte, jak by vaše prsa měla nově vypadat 

Příprava na zmenšení prsou

Nejprve vás vyšetří váš praktický lékař a vystaví vám potvrzení, že jste schopna zvládnout operaci pod celkovou anestezií. Nesmí být starší než 2 týdny!

Čeká vás také vyšetření krve, vyšetření moči, EKG, rentgen srdce, u kuřáků rentgen plic. Zvlášť se musíte ještě objednat na preventivní ultrazvukové vyšetření prsou. Některé plastické kliniky umožňují podstoupit všechna tato vyšetření u nich.

1 – 2 týdny před operací budete držet speciální jídelníček. Nesmíte užívat Acylpirin, různé vitaminy, homeopatika aj. Měla byste se vyhnout i česneku a všemu, co zvyšuje krvácivost.

Pokud užíváte hormonální antikoncepci, měla byste ji vysadit alespoň měsíc před operací!


Youtuberka Klára Festinavit natočila krátký dokument o tom, jak si nechala zmenšit prsa.

Průběh zmenšení prsou

Operace probíhá pod celkovou anestezií a trvá 2 – 2,5 hodiny. Její podoba záleží na typu mamoplastiky, na níž jste se s chirurgem domluvila.

Z mnoha možných metod redukce prsou se zaměříme na ty nejčastější a nejefektivnější – obvykle se liší typem řezu, a tudíž i následnou jizvou.

Řez obrácené T

Tato metoda je nejrozšířenější a nejuniverzálnější.  Je vhodná i pro ženy s opravdu velkými prsy. Také ale zanechává největší jizvu. Řez se vede kolem dvorce a pak pod dvorcem vertikálně a horizontálně, což umožňuje upravovat prso v obou směrech.

Řez I čili lízátko

Řez je veden kolem dvorce a dolů pod ním. Tato metoda je vhodná pro ženy se středně velkými prsy, ale ne pro ženy s nadměrně velkými prsy. Vytváří kratší a menší jizvu, ale hrozí při ní zkrabatění kůže (které se po čase obvykle vyrovná). Chirurg má při této variantě méně kontroly nad úpravou prsu.

Řez O

Řez je veden jenom okolo prsního dvorce, takže jizva se efektivně ztratí v areole. Tato technika není efektivní pro ženy s velkými a těžkými prsy – jejich areola se roztáhne a jizva spolu s ní. A protože chirurgovi schází ostatní řezy, má jenom málo přístupu k prsní tkáni. To může vést k deformaci tvaru prsou.

Jizvy po zmenšení prsou
Druhy jizev po zmenšení prsou

Neviditelné jizvy

Provádí se řezem okolo areoly a druhým řezem pod prsem, obě jizvy tedy půjdou snadno schovat a nebudou na první pohled patrné.

Nevýhodou této techniky je, že neumožňuje pohybovat kůží v horizontálním směru, takže chirurg má jen malou možnost, jak prso tvarovat. Ve výsledku je prso nezvykle široké a schází mu hloubka.

Tuhle variantu preferují ženy, jimž prsa hodně klesají. Pokud byste byly s výsledkem úplně nespokojeny, chirurg může přidat vertikální jizvu a prsa přetvarovat, to vás ale bude stát čas a peníze.

Neviditelná jizva po zmenšení prsou
Jizva bude schovaná pod košíčkem prsu

Po zmenšení a vymodelování budete mít – ideálně – pěkná pevná prsa. Časem ale opět poklesnou a prověsí se. Naštěstí existují techniky, jimiž to jde omezit. Např. metoda „vnitřní podprsenky“, při níž je tkáň poskládána do požadovaného tvaru a následně zafixovaná silnými stehy na hrudníku.


Podívejte se na průběh operace

Liposukce – operace bez jizev

Liposukce se od zbývajících operací výrazně liší. Provádí se pouze pod lokální anestesií, a to dutou jehlou, kterou vám chirurg odsaje tuk z prsou. Nezpůsobuje jizvy, ale možnosti této metody jsou omezené.

Metoda vás nezbaví tkáně ani kůže a chirurg nebude schopen předem odhadnout, o kolik a jak se vám prsa po odsátí tuku zmenší.

Liposukce – na rozdíl od ostatních metod – taky neumožňuje zvednout prsa povadlá po operaci. Kůže nesoucí menší množství tuku se sice po čase stáhne, ale nakolik, to nelze předem odhadnout.

Tato metoda je tudíž vhodná primárně pro ženy, které nemají tak velká prsa a chtějí je zmenšit jenom trochu. Po liposukci budou menší a lehčí, ale možná ne dost na to, aby to ulevilo vaší páteři.

Zmenšení prsou po liposukci
Zmenšení prsou po liposukci

Pooperační období

 • Po operaci zůstanete alespoň 1 den na lůžku na pozorování. 
 • Po zmenšení prsou můžete pociťovat bolesti, které je možné zmírnit běžně dostupnými prášky proti bolesti.
 • 2 - 3 týdny po operaci byste měla mít přísný klidový režim, další 2 - 3 týdny relativní klidový režim (můžete normálně fungovat, ale nesmíte sportovat).
 • Po dobu 6 týdnů musíte nosit kompresivní podprsenku.
 • Od 6. týdne můžete začít pozvolna sportovat. Pokaždé byste měla používat pevnou, podpůrnou podprsenku. Výrazně tak zvýšíte dobu, po níž si vaše prsa zachovají pěkný tvar.
 • Od  8. týdne už byste neměla být ničím omezována.

Rizika zmenšení prsou

Nejčastější komplikace, které vám hrozí, jsou:

 • Problematické hojení dvorce.
 • Problematické hojení v oblasti podprsní rýhy.
 • Hypertrofické jizvy. Jizvy bývají zpočátku zarudlé a tužší, postupně pak měknou a barevně splývají se svým okolím. V některých případech zůstávají dlouho zarudlé a vystouplé. Nehezké jizvy lze redukovat laserem nebo kortikoidy.
 • Tvorba podlitin (po čase problém vymizí)
 • Ztráta citlivosti bradavky a dvorce
 • Potíže nebo neschopnost kojit
 • Asymetrie mezi prsy po operaci

Související témata

Plastika prsou

Plastika prsou

Plastika prsou je chirurgický zásah do oblasti prsou za účelem zvětšení, zmenšení či vymodelování a jiné úpravy prsu na těle ženy. Operace prsou se dají dělit do několika kategorií: Plastická chirurgie – zaměřuje se na opravu vrozených vad, ale např.... ...

Vybíráme z e-shopu