Bazální teplota je nejnižší teplota, jíž tělo dosáhne po dostatečně dlouhé době tělesného klidu (obvykle po klidném nočním spánku). Slouží například ke zjištění ovulace, neboť teplota v pochvě se mění v závislosti na fázi menstruačního cyklu. Kromě toho upozorní i na blížící se menstruaci či napoví, jestli došlo k oplodnění vajíčka.
Bazální teplotu může ovlivnit řada faktorů, např. nemoc, špatný spánek, večerní konzumace alkoholu a pozdní ulehání či spaní pod elektrickou přikrývkou.
Jak se měří bazální teplota?
Bazální teplota se měří ihned po probuzení nebo před jakoukoliv fyzickou aktivitou, aby byly výsledky co nejpřesnější.
- Měřte ji IHNED po alespoň 3hodinovém spánku (ideálně po 6hodinovém spánku a delším).
- Před měřením nic nejezte, nepijte, ani se nezvedejte z postele. Čím méně aktivity, tím přesnější bazální teplotu naměříte.
- Snažte se měřit bazální teplotu každý den ve stejnou dobu (tzn. vstávejte každý den ve stejnou dobu).
- Měřte teplotu v ústech nebo pochvě (NE v podpaží!).
- Použijte kvalitní digitální teploměr (je přesnější).
- Používejte stále stejný teploměr a stejný styl měření.
"Hodnoty bazální teploty mohou být ovlivněny celkovým onemocněním organizmu, užíváním léků např. hormonů gestagenů, požitím alkoholu a také teplotou vnějšího prostředí."
Bazální teplota během cyklu
Bazální teplota v průběhu cyklu kolísá podle toho, ve které fázi se právě ženské tělo nachází. Mění se v závislosti na produkci dvou typů hormonů ve vaječnících - estrogenů a gestagenů. Při pravidelném měření a zaznamenávání hodnot například do grafu či diáře se tak ženě nabízí snadný způsob, jak rozpoznat a určit plodné dny, během kterých je největší šance na otěhotnění .
Bazální teplota při menstruaci
Během první fáze cyklu (folikulární), tedy v období od počátku menstruace do začátku ovulace, je bazální teplota nižší. V tomto období se pohybuje okolo 36,5°C, počítejte však s možnými výkyvy, jelikož naměřené hodnoty se liší ženu od ženy (stejně jako délka této fáze cyklu, která se pohybuje kolem 14 dnů).
Bazální teplota při ovulaci
V druhé fázi cyklu (luteální), tedy od ovulace do začátku další menstruace, se bazální teplota díky tvorbě hormonu gestagenu náhle zvyšuje až o 0,5 °C a hodnoty zůstávají vyšší až do začátku další menstruace. Typický je předovulační mírný pokles bazální teploty o 0,1 - 0,2 °C následovaný rychlým vzestupem o 0,5 °C po proběhlé ovulaci.
Bazální teplota před menstruací
Bezprostředně před menstruací se bazální teplota opět snižuje. Pokud ke snížení teploty před menstruací nedochází, je pravděpodobné, že žena otěhotněla.
Pravidlo 3 po 6
Pokud je vaše bazální tělesná teplota po 3 dny stabilně vyšší než v předchozích 6 dnech, máte jistotu, že ovulace proběhla.
Měření bazální teploty jako antikoncepční metoda
Měření bazální teploty a počítání plodných a neplodných dnů je jednou z metod antikoncepce. Teplota ženského těla se totiž během ovulace zvyšuje, a tak jde spočítat, kdy je vhodné mít a nemít sex podle toho, jestli chcete nebo nechcete mít dítě.
Otěhotnět můžete pouze při sexu zhruba 3 dny před ovulací, nebo 2 dny po ní. Proč?
- Vajíčko je možné oplodnit maximálně do 48 hodin od vypuštění.
- Spermie vydrží naživu maximálně 72 hodin.
Ve zbývající době žena otěhotnět nemůže. Více se dočtete v článku Plodné a neplodné dny pod drobnohledem.
Hlavní je správně měřit bazální teplotu, dobře rozpoznat, že už máte po ovulaci, a neudělat chybu při počítání plodných a neplodných dní.
Měření bazální teploty je jednou z méně účinných forem antikoncepce. Její pearlův index je 3 – 20, což znamená, že může selhat až v pětině případů. Většinou je to kvůli tomu, že ženy nejsou důsledné a udělají chybu při odhadování neplodných dnů. Proto je vhodné metodu kombinovat s dalšími, např. s kondomy.
Pearlův index je jeden ze způsobů, jak měřit spolehlivost antikoncepce. Zjednodušeně řečeno vyjadřuje, kolik žen ze 100 za 1 rok při používání dané metody neplánovaně otěhotní.
Graf pro měření bazální teploty
Pokud si každý den zapisujete do tabulky svoji bazální teplotu, můžete z výsledků snadno vytvořit přehledný graf. To vám ještě usnadní některé šablony, například materiály z Fertility.cz:
- Tabulka pro ženy, které chtějí otěhotnět
- Tabulka pro ženy, které nechtějí otěhotnět
- Zjednodušená tabulku pro všechny
- Ještě jednodušší tabulka
Samozřejmě můžete využít také různé aplikace pro chytré telefony, např.:
Související zdroje
- Nutriklub.cz – Bazální teplota - kdy mám plodné dny? (jak si měřit bazální teplotu, pravidlo 3 po 6)
- Wikipedia.org – Basal body temperature (definice, graf, bazální teploty při menstruaci a ovulaci, metoda teplotní antikoncepce)