Genitální strach, strach z pohlavního styku, pareunofobie

Genitální strach, strach z pohlavního styku, pareunofobie

Genitální strach neboli strach z pohlavního styku se často vyskytuje u osob, které byly vychovávány až příliš puritánsky. Může ale také souviset s mnoha jinými vlivy, které si s sebou jedinec nese z dětství, např. nepříjemné vzpomínky na sexuální obtěžování nebo byl-li svědkem sexuálního násilí apod.

Možné příčiny strachu ze sexu

Strach z prvního pohlavního styku (primeisodofobie) - postihuje více dívky oproti mužům, často se používá v souvislosti z obavy z deflorace. Po úspěšném absolvování styku již může celá fobie zcela vymizet. Primeisofobie je záležitostí psychiky a může souviset s velkou spoustou dalších jiných projevů či jiných strachů. Uvádíme zde několik z nich, konkrétní "diagnózu" u každé osoby je potřeba stanovit individuálně.

Pareunofobiestrach z pohlavních orgánů se obvykle vyskytuje spolu se strachem z prvního pohlavního styku.

Strach z neznáma (xenofobie) - nejen z prvního styku, ale například ze sexu s novým partnerem. V širším slova smyslu se s ním můžeme setkat nejen u sexu, tento strach se dá vztáhnout ke všemu, co je pro nás kulturně, nábožensky nebo etnicky jiné.

Strach z pohlavních nemocí (cypridofobie) nebo strach z otěhotnění se může často vyskytnout u sexuálně nezkušených osob, které jsou okolím, rodiči a informacemi zahlceným internetem doslova vyděšeny tím, co vše se může při sexu stát.

Strach ze selhání – vyskytuje se zejména u osob s ne příliš bohatým sexuálním životem, nebo u osob, které si najdou sexuálně mnohem zkušenějšího partnera. Může se vyskytovat také u osob nemocných, které se bojí, že si sexem mohou poškodit své zdraví, a proto pak dochází k selhání.

Stud – ač velmi běžný až obyčejný pocit, dokáže být velmi silným blokátorem vedoucím až ke strachu.

Kde hledat pomoc při genitálním strachu

Pomoc může být mnohdy snadná, najde-li dotyčný vhodného a tolerantního partnera, se kterým postupnými drobnými kroky tento strach odbourá. Jako každá jiná partnerská záležitost, je zde velmi důležitá komunikace, otevřenost a absolutní důvěra.

K odbourání atmosféry mohou pomoci i různá afrodiziaka nebo obyčejná sklenička vína.

Doporučuje se také dotyčnému poznat nejprve sám intimně své tělo a odstranit ostych dotýkat se intimních partií, naučit se sám sebe uspokojit a vůbec seznámit se s tématem sexu a například i poloh.

V obtížnějších případech lze využít služeb lékaře či psychoterapeuta. 


Související hračky


Související témata

Cypridofobie

Cypridofobie

Cypridofobie je chorobný strach z pohlavních nemocí a jakékoli sexuální aktivity, která toto může způsobit.

Erotofobie

Erotofobie

Erotofobie je panický strach z erotického vztahu, sexu jako takového, předmětů a osob, které jsou v nějakém vztahu se sexem a všech sexuálních témat.

Eurotofobie

Eurotofobie

Eurotofobie je strach z ženských genitálií. Někdy se lze také s tímto názvem setkat při označení strachu z mužských genitálií. Tato fobie postihuje jak ženy tak muže.

Frigidita

Frigidita

Hypoaktivní porucha sexuální touhy neboli frigidita, je charakterizována jako porucha sexuální funkce. Slovo frigidita pochází z latinského frigidus - chladný.

Libido

Libido

Označení Libido značí v latině touhu, žádostivost, pud a používá se v současnosti pro sexuální touhu a pohlavní pud.

Onanismus

Onanismus

Onanismus je sexuální odchylka, která se projevuje posedlostí po sebeukájení.

Pás cudnosti

Pás cudnosti

Pás cudnosti je pomůcka pro všechny BDSM příznivce, která slouží k omezení svého nositele nebo nositelky od pohlavního styku...

Petting

Petting

Petting je sexuální praktika, při které nedochází k pohlavnímu styku. Jedná se o laskání a sexuální dráždění celého těla rukami a ústy.

Rape

Rape

Rape, neboli česky znásilnění, je sexuální akt provozovaný člověkem bez souhlasu druhé osoby, na které je prováděn.

Sexuální fóbie

Sexuální fóbie

Fóbie je úzkostná porucha z určitých věcí, situací či jevů. Sexuální fóbie jsou úzkostné poruchy související s intimními a sexuálními situacemi, např.

Zubatá vagina

Zubatá vagina

Vagina dentata v překladu z latiny znamená zubatá vagína.

Vybíráme z e-shopu