Monogamie je výhradní soužití dvou jedinců. „Výhradní“ v tomto kontextu znamená, že ani jeden z páru není otevřený k navazování dalšího romantického vztahu.
Původ slova vychází z řeckého mon = sám a gamos = svatba.
Z vědeckého i společenského hlediska má monogamie několik stupňů:
- Manželská monogamie odkazuje k výhradnímu manželskému vztahu dvou lidí.
- Společenská monogamie – soužití dvou nesezdaných partnerů v jedné domácnosti.
- Sexuální monogamie – sexuální soužití dvou lidí bez dalších sexuálních partnerů.
- Genetická monogamie, tj. když spolu partneři mají i děti.
Kromě toho se dá manželská monogamie rozlišit na 2 kategorie:
- Klasická monogamie – partneři se vzali jako panna a panic a zůstávají svými jedinými výhradními sexuálními partnery až do konce života. Po smrti partnera vstupují do dobrovolného celibátu.
- Sériová monogamie – v západní kultuře je dnes nejobvyklejší. Lidé mají pouze jednoho partnera najednou, ale pokud se rozejdou/rozvedou, vstupují do jiných monogamních vztahů.
Opakem sériové monogamie je polygamie (která ovšem není na manželské úrovni legálně možná).
Tradičně se za monogamii považoval pouze svazek muže s ženou, ale díky snaze o zrovnoprávnění LGBT+ můžeme za monogamii považovat i svazek či soužití stejnopohlavních párů.
Historický vývoj monogamie
Monogamie není přirozená (tj. není biologicky daná, nýbrž vytvořená společensky). Ze 4 000 druhů savců vytvářejí trvalejší dvojice jen 3 % z nich. Monogamie, tak jak ji praktikují lidé, v přírodě prakticky neexistuje.
Monogamie v prvobytně pospolné společnosti
Za 300 tisíc let lidské historie jsme po 90 % času monogamii s největší pravděpodobností nepraktikovali. Antropologové tak alespoň usuzují z pozorování současných kmenů, které žijí na úrovni prvobytně pospolné společnosti.
V prvobytně pospolné společnosti (v období lovců a sběračů) žili lidé v komunitách. Kmen se staral o všechny potomky. Kdo je biologická matka/otec, nebylo tolik důležité.

Kmen Bari z Venezuely žije na úrovni lovců a sběračů.
Za otce dítěte považuje každého muže, který spal se ženou v období těhotenství.
Změna ve vnímání monogamie
Změna nastala před 10 tisíci lety, v době zemědělské revoluce. Kmeny se začaly usazovat, jedinci si začali více chránit svůj majetek. Důležité nebylo jenom vlastnictví věcí a půdy, ale svým způsobem i lidí.
Spojováním rodů a plozením dětí si zemědělec zajišťoval pracovní sílu, díky níž mohl efektivněji obdělávat pole a množit majetek. Najednou začalo být výhodnější tvořit monogamní svazky.
Manželství a láska
Po celá staletí byla svatba primárně ekonomickým svazkem. Teprve v 18. století se začala výrazněji prosazovat myšlenka, že svatba by měla být z lásky. Tehdy se také začaly objevovat první teorie o evoluční biologii, které stanovily společenskou úlohu muže a ženy – muže jako dobyvatele, ženy jako pečovatelky.
Historicky je mnohem častější, že muži měli více partnerek (milenky, prostitutky), zatímco ženy musely většinou zůstávat věrné. To mohlo být dáno:
- patriarchální orientací společnosti a útlakem žen
- biologicky (muži jsou vybavení k tomu, aby mohli plodit děti prakticky neustále, zatímco ženy tak mohou činit jenom během několika dní v měsíci),
- kombinací obojího
Monogamie v budoucnu
Monogamie prošla mnoha proměnami. Mohla být užitečná a překrásná, mohla být (a stále je) vynucována, může být destruktivní. Výzkumy naznačují, že čím dál víc lidí ze Západu je otevřeno nemonogamním vztahům (až 1/3 Američanů!). S tím, jak se vyvíjí lidská společnost, se vyvíjí i lidská sexualita.
Lidé se biologicky nevyvinuli k tomu, aby byli sexuálně monogamní, ale v historickém společenském zřízení, které jsme vytvořili, byla monogamie nejpraktičtější a nejlogičtější. Moderní svět nám nabízí možnosti, které jsme dříve neměli. Monogamie už nemusí být nejlogičtější, ale pořád je to jedna z možností.
"Monogamie není přirozená. Takže bychom si měli uvědomit, že pokud ji chceme, budeme se muset snažit. Jedna z věcí, díky níž jsou lidé zajímaví a ve zvířecí říši dost možná unikátní, je to, že jsou schopni dělat věci, které jsou zcela nepřirozené."
David Barash, Monogamy, explained
Související zdroje
- Wikipedia.org – Monogamy (definice)
- Youtube.com – Monogamy, explained (vývoj monogamie, monogamie v budoucnu)