Poppers, Popers, Fun Love, Crazy Love, Amys, nitráty

Poppers, Popers, Fun Love, Crazy Love, Amys, nitráty

Slangovým termínem Poppers se označuje rekreační droga, silně oblíbená v homosexuální komunitě. Základem výrobku je lehce nažloutlá tekutina s nasládlým zápachem, která se prodává ve skleněných ampulkách o objemu 10 – 50 ml. Inhalace výparů této tekutiny způsobuje krátkodobé stavy euforie, doprovázené uvolněním hladké svaloviny.

V chemickém smyslu jsou základem Poppers různé formy nitritů. Mimo „rekreační účely“ se totožné chemické látky využívají jako přídavek osvěžovačů vzduchu, využití našly mj. i jako hlavní složka čističů magnetických hlav videorekordérů a kožených oděvů.

A. J. Balard - chemik, zodpovědný za první syntézu amylnitritu
A. J. Balard - chemik, zodpovědný za první syntézu amylnitritu

Historie

Chemický základ dnešních Poppers byl poprvé syntetizován v polovině 19. století, za účelem zábavy a odreagování se ale tato chemikálie začala využívat až v polovině 20. století. Od svých „rekreačních“ počátků byla tato droga silně spjata s homosexuální komunitou. Průzkumy dokládají, že v anglofonních zemích vyzkoušel Poppers alespoň jednou každý druhý homosexuál.

Propojení s komunitou gayů vrhlo během 80. let na tuto drogu silné podezření, že je příčinou tehdy nového, masově šířeného syndromu AIDS. Následoval odvrat mnoha uživatelů, zejména z klubové scény, kde Poppers byly oblíbeným prostředkem pro dosažení vyšší úrovně smyslového vnímání. Ač přímá souvislost s nemocí AIDS nebyla nikdy dokázána, přetrvávající stigma odstavilo Poppers z obliby většinové společnosti.

  • Věděli jste, že...
  • ..."The Gay Poppers" byl také název afroamerické skupiny, založené v 50. letech 20. století, hrající specifický styl doo-wop, vycházející z tradičního rhytm & blues?

Účinky a rizika

Mnozí uživatelé popisují účinek Poppers jako „krátkodobý, opojný zážitek“; efekt této látky se podobá účinkům známého rajského plynu, se kterým Poppers sdílí stejný chemický základ. Účinek drogy nastupuje díky snadnému prostupu do krve přes plíce během několika desítek sekund, efekt odeznívá poměrně rychle – po 2 až 5 minutách.

Historická reklama na Poppers (80. léta 20. století)
Historická reklama na Poppers (80. léta 20. století)

Hlavní fyziologický účinek Poppers spočívá v uvolnění hladkých svalů, které mj. obepínají cévy a žíly – dochází k poklesu krevního tlaku, srdeční tep naopak narůstá. Důsledkem vyššího množství krve v mozku je široké spektrum pocitů, zahrnujících zejména pocit tepla, zvýšenou citlivost na mechanické podněty, návaly euforie a malátnost.

Uvolňující účinky vydobyly Poppers masové rozšíření v homosexuální menšině. Relaxace vnitřního rektálního svěrače umožňuje snadnější (a méně bolestivé) proniknutí do pasivního partnera, příjemným bonusem je delší a intenzivnější slast při orgasmu. Není neobvyklé, že Poppers jsou standardní „podpultovkou“ mnohých podniků, zaměřených na gaye.

Vedlejším účinkem „dojezdu“ stavů, navozených pomocí Poppers, je bolest hlavy. U osob s nízkým krevním tlakem může dojít ke krátkodobému výpadku vědomí. Poměrně častým neduhem je neschopnost dosáhnout erekce.

  • Alkylové nitrity jsou vysoce výbušnou látkou – jakákoliv manipulace s Poppers musí probíhat mimo dosah otevřeného ohně.

Závažnější riziko představuje dočasné oslepnutí (hlášeno v několika případech) a snížená obranyschopnost organismu. Některé chemikálie, které jsou základem Poppers, spadají mezi látky, podezřelé z rakovinotvornosti.

Užití a vznik závislosti

Přestože se Poppers z hlediska míry zdravotních rizik považují za stejně rizikové, jako další rekreační drogy (tabák, alkohol), existují určité okolnosti, činící tuto látku smrtelně nebezpečnou. Před užitím Poppers proto důrazně varujeme!

Inhalace Poppers
Inhalace Poppers

Užití Poppers probíhá výhradně inhalací; po hlubokém vdechnutí nosní dírkou se během chvíle dostaví kýžený účinek.

Životu nebezpečné je naopak polykání roztoku Poppers. V kombinaci se žaludečními šťávami dochází k chemické reakci, jejímž výsledkem je vznik prudce jedovatého kyanovodíku. Poppers nesvědčí ani pokožce a sliznicím – při náhodném kontaktu s látkou dochází k rozvoji vyrážky a zánětu, neobvyklá není ani alergická reakce.

Smrtelné nebezpečí představuje kombinování Poppers s dalšími návykovými látkami – zejména pak těmi, které zvyšují srdeční tep (kokain, pervitin). Negativní interakce probíhá i s různými léky, závažné jsou v tomto případě látky na podporu erekce (Viagra), které fungují na podobném principu, jako Poppers.

Právní status napříč světem

Část ze současného výběru Poppers
Část ze současného výběru Poppers

Ve světle legislativy zaujímají Poppers ve světě různorodé postavení. V mnoha státech je tato droga zakázána úplně (Kanada, Francie), v jiných zemích ji lze zakoupit naprosto běžně v sexshopech (Velká Británie). Ve Spojených státech je (od roku 1988) zakázán prodej všech Poppers, jejichž základem je jiná látka, než amylnitrit; i zde je však prodej omezen pro technické vyžití látky.

  • Tvrdým trestem je postihováno držení Poppers v oblíbené destinaci sexuálních turistů – v Thajsku. Tato látka zde má totiž (na rozdíl od mnoha jiných zemí) status drogy; není proto výjimkou odsouzení i k několikaletému odnětí svobody.

Dostupnost a postavení Poppers v ČR

V České republice není prodej Poppers pro rekreační účely povolen, přesto je tyto látky možné poměrně snadné sehnat. I když se pro tyto látky používá termín „droga“, není možné si na Poppers vypěstovat fyzickou závislost. Častá je naopak závislost psychická, kdy člověk touží po stavech, které mu jsou užíváním Poppers zprostředkovány.

V českém právním systému nejsou Poppers řazeny mezi drogy – ostatně proto je možné je legálně sehnat. To ale neznamená, že je možné pod jejich vlivem např. beztrestně řídit automobil. V případě nehody je prokázání této látky v těle bráno jako přitěžující okolnost. Jedinou výhodu této látky tak představuje rychlost, s jakou je z těla vylučována – a také fakt, že neexistují žádné drogové testy, které by přítomnost Poppers v krvi dokázaly.


Související hračky


Související témata

Afrodiziaka

Afrodiziaka

Afrodiziaka jsou látky povzbuzující sexuální vzrušení, touhu a libido. U mužů některé zlepšují potenci zvýšením prokrvení Celý článek...

Poppers - související

Související hračky

Články na téma

Vybíráme ze Sexypedie