Poppers, Popers, Fun Love, Crazy Love, Amys, nitráty

Poppers, Popers, Fun Love, Crazy Love, Amys, nitráty

Poppers (čti poprs, nesprávně popper či popers) je slangový název pro různé chemické sloučeniny zvané nitrity (včetně isobutyl nitritu, butyl nitritu a amylnitritu). Jedná se o těkavé látky, které vypadají jako bezbarvá nebo nažloutlá tekutina s nasládlým zápachem.

Tyto sloučeniny se přidávají do speciálních čistících prostředků na kůži a magnetických hlav videorekordérů, osvěžovačů vzduchu, ale například i do léků. Navíc je lidé užívají jako rekreační drogu (např. v tanečních klubech či koncertech) a afrodiziakum (používají se při sexu - před nebo v těsné blízkosti orgasmu, aby zintenzivnily a prodloužily sexuální prožitek).

A. J. Balard - chemik, zodpovědný za první syntézu amylnitritu
A. J. Balard - chemik, zodpovědný za první syntézu amylnitritu

Jaké má Poppers účinky?

Hlavní fyziologický účinek poppers spočívá v uvolnění hladkých svalů, které mj. obepínají cévy a žíly – dochází k poklesu krevního tlaku, srdeční tep naopak narůstá. Důsledkem vyššího množství krve v mozku je široké spektrum pocitů - pocit tepla, zvýšená citlivost na mechanické podněty, euforii, sexuální touhu, malátnost, omámenost, ale i nevolnost až zvracení, bolest hlavy, mdloby.

Mnozí uživatelé popisují účinek poppers jako "krátkodobý, opojný zážitek".

1) Usnadňují pohlavní styk
Poppers zlepší prokrvení pohlavních orgánů a konečníku. Uvolňují hladkou svalovinu a cévy, které se rozšíří a krev začne více cirkulovat. Ženy to pocítí na vagině, muži na penisu. A milovníci fistingu a análních hrátek potěší uvolněnější svaly konečníku.

2) Dostaví se euforie a omámenost
Zajímavým účinkem je vliv na psychiku. Poppers vás bude stimulovat a zároveň vás i utlumí, což může být velmi příjemné. Mnozí tento prožitek přirovnávají k účinkům vdechování tzv. rajského plynu.

3) Zvýší sexuální touhu
Dobře prokrvená pohlavní soustava dohromady se stimulujícím a utlumujícím účinkem na psychiku vytvoří zajímavý koktejl, který by měl zvyšovat libido a touhu po sexu. Často ucítíte navíc ještě bušení srdce a pocit tepla, což by mělo prožitek ještě umocnit.

Vedlejší účinky popers

Vedlejším účinkem „dojezdu“ stavů navozených pomocí poppers je bolest hlavy. U osob s nízkým krevním tlakem může dojít ke krátkodobému výpadku vědomí. Poměrně častým neduhem je neschopnost dosáhnout erekce.

Závažnější riziko představuje dočasné oslepnutí (hlášeno v několika případech) a snížená obranyschopnost organismu.

Přehled vedlejších účinků:

 • Bolest hlavy
 • Vyrážka kolem nosu a úst
 • Špatná koordinace pohybu
 • Ztráta zábran a soudnosti
 • Zrychlený či nepravidelný tep
 • Nevolnost a závratě

Poppers - použití je snadné

Účinek drogy nastupuje díky snadnému prostupu do krve přes plíce během několika desítek sekund, efekt odeznívá poměrně rychle – po 2 až 5 minutách, proto se doporučuje použít jej těsně před orgasmem.

V podstatě jsou známé 2 možnosti, jak poppers využít k sexuální stimulaci. Ten bezpečnější je, že otevřenou lahvičku postavíte někam na pevnou plochu v místnosti. Těkavé látky se okamžitě uvolňují do ovzduší a začínají účinkovat. Po pár sekundách (10 - 15) lahvičku zavřete.

V lahvičce s větším obsahem se kumuluje více chemické látky a zvyšuje se tím i jeho síla. Poppers se často čichá i z různých inhalátorů a masek na inhalaci - pro mnohé uživatele je to pohodlnější.

Rizikovější způsob spočívá v tom, že se nadechnete z lahvičky přímo. Účinek tak přichází okamžitě, do 5 sekund se vám rozbuší srdce, přichází pocit tepla a následná malátnost. Lahvičku hned uzavřete, látka se totiž velmi rychle odpařuje. Jelikož takové použití je značně nebezpečné s ohledem na vlastnosti této látky nedoporučujeme.

Alkylové nitrity jsou vysoce výbušnou látkou – jakákoliv manipulace s Poppers musí probíhat mimo dosah otevřeného ohně.
Inhalace poppers
Inhalace poppers

Rizika poppers

Přestože se poppers z hlediska míry zdravotních rizik považují za stejně rizikové jako další rekreační drogy (tabák, alkohol), existují určité okolnosti, které činí tuto látku smrtelně nebezpečnou. Některé chemikálie, které jsou základem poppers, spadají mezi látky podezřelé z rakovinotvornosti. Před užitím poppers proto důrazně varujeme!

Poppers představují zvýšené riziko pro:

 • jedince s oslabeným imunitním systémem
 • osoby trpící chudokrevností
 • těhotné ženy a zejména
 • lidi s onemocněním srdce a oběhové soustavy

Časté užívání poppers vážně poškozuje nos a plíce. Životu nebezpečné je jejich polykání. V kombinaci se žaludečními šťávami dochází k chemické reakci, jejímž výsledkem je vznik prudce jedovatého kyanovodíku. Poppers nesvědčí ani pokožce a sliznicím – při náhodném kontaktu s látkou dochází k rozvoji vyrážky a zánětu, neobvyklá není ani alergická reakce.

Některé studie ukázaly, že nitrity a nitráty oslabují funkci imunitního systému člověka ještě několik dní po užití. Způsobují prudké snížení krevního tlaku a zvýšení tepové frekvence, proto je nebezpečné je kombinovat se stimulanty (pervitin, kokain, E, atp.). 

Negativní interakce probíhá i s různými léky (včetně léků na erekci). Kombinace s Viagrou může vážně ohrozit život (náhlá srdeční či mozková příhoda).

Poppers ovlivňují úsudek, proto je vhodné nezapomenout při sexu nasadit kondom ještě před jejich užitím.

Poppers - droga, nebo neškodný stimulant?

V českém právním systému nejsou poppers řazeny mezi drogy – ostatně proto je možné je legálně sehnat. Nesmí se však prodávat jako afrodisiakum nebo droga pro rekreační účely a prodejci nesmí k tomuto využití navádět. Oficiálně spadají pod léčiva a nebezpečné chemické látky.

I když se pro tyto látky používá termín "droga", není možné si na poppers vypěstovat fyzickou závislost. Častá je naopak závislost psychická, kdy člověk touží po stavech, které mu jsou užíváním poppers zprostředkovány.

Sice nejsou poppers brané jako droga,  ale neznamená to, že je možné pod jejich vlivem např. beztrestně řídit automobil. V případě nehody je prokázání této látky v těle bráno jako přitěžující okolnost. Jedinou výhodu této látky představuje rychlost, s jakou je z těla vylučována – a také fakt, že neexistují žádné drogové testy, které by přítomnost poppers v krvi dokázaly.

Kde koupit poppers v ČR

Poppers si můžete pořídit velmi jednoduše. V podstatě je prodávají "jen" specializované obchody a některé sexshopy. I když je každému jasné, že se prodávají za účelem sexuální stimulace, oficiálně je to drogistické zboží označené jako speciální čistící prostředek.

Poppers se prodává v mnoha variantách a samozřejmě i cenách. Levnější poppers v 10 ml se dají koupit již za 150 - 200 Kč, větší balení a koncentrovanější přípravky (většinou označované jako Strong, Ultra Strong, Super) i 250 - 350 Kč a více. Mezi oblíbené značky patří Manscent, Rush, Kix, Jungle Juice, Amsterdam, Puregold.

Rozdělení poppers podle obsažené látky:

Isopropylnitrit - obsahují poněkud "měkčí značky", které nezpůsobí bolesti hlavy a voní příjemně. Tento druh se velmi rychle odpařuje a je tedy extrémně zápalný.

Isobutylnitrit - mají velmi silný efekt. Když je znečištěný, páchne a způsobuje bolesti hlavy.

Amylnitrit - látka z původních léčivých přípravků. Jedná se o nejsilnější poppers - nejlépe účinkují, ale také nejsilnější vedlejší účinky, jako jsou silné bolesti hlavy .

Výběr poppers
Výběr poppers

Právní status napříč světem

Ve světle legislativy zaujímají poppers ve světě různorodé postavení. V mnoha státech je tato droga zakázána úplně (Kanada, Francie), v jiných zemích ji lze zakoupit naprosto běžně v sexshopech (Velká Británie). Ve Spojených státech je (od roku 1988) zakázán prodej všech poppers, jejichž základem je jiná látka, než amylnitrit; i zde je však prodej omezen pro technické využití látky.

 • Tvrdým trestem je postihováno držení poppers v oblíbené destinaci sexuálních turistů – v Thajsku. Tato látka zde má totiž (na rozdíl od mnoha jiných zemí) status drogy; není proto výjimkou odsouzení i k několikaletému odnětí svobody.

Historie

Chemický základ dnešních poppers byl poprvé syntetizován v polovině 19. století, za účelem zábavy a odreagování se ale tato chemikálie začala využívat až v polovině 20. století. Od svých "rekreačních" počátků byla tato droga silně spjata s homosexuální komunitou. Průzkumy dokládají, že v anglofonních zemích vyzkoušel poppers alespoň jednou každý druhý homosexuál.

Historická reklama na Poppers (80. léta 20. století)
Historická reklama na Poppers (80. léta 20. století)

Propojení s komunitou gayů vrhlo během 80. let na tuto drogu silné podezření, že je příčinou tehdy nového, masově šířeného syndromu AIDS. Následoval odvrat mnoha uživatelů, zejména z klubové scény, kde poppers byly oblíbeným prostředkem pro dosažení vyšší úrovně smyslového vnímání. Ač přímá souvislost s nemocí AIDS nebyla nikdy dokázána, přetrvávající stigma odstavilo poppers z obliby většinové společnosti.

 • Věděli jste, že...
 • ..."The Gay Poppers" byl také název afroamerické skupiny, založené v 50. letech 20. století, hrající specifický styl doo-wop, vycházející z tradičního rhytm & blues?

Související zdroje


Související hračky


Související témata

Afrodiziaka

Afrodiziaka

Afrodiziaka jsou látky povzbuzující sexuální vzrušení, touhu a libido. U mužů některé zlepšují potenci zvýšením prokrvení v oblasti malé pánve. Víra v přírodní afrodisiaka byla silná hlavně ve starověku a středověku, kdy se používaly různé, často jedovaté nápoje lásky.... ...

Chemsex

Chemsex

Chemsex je označení pro sex na drogách – ať už samostatně při onanii, s partnerem, nebo ve skupině. Kromě samotné aktivity vznikla i subkultura pořádající chemsexové párty (většinou house párty, čili zábavy u někoho doma), které se anglicky říká PnP – Party and Play čili Párty a hra.... ...

Poppers - související

Související hračky

Vybíráme ze Sexypedie

Vybíráme z e-shopu