Karezza – romantický sex, který prohloubí intimitu ve vztahu

Vyzkoušejte karezzu – sexuální praktiku, u které není cílem orgasmus, ale prohloubení intimity mezi partnery. Prozradíme vám tipy a triky, jak si to užít.

Karezza – romantický sex, který prohloubí intimitu ve vztahu

Karezza je sexuální praktika, při které přesouváte pozornost od orgasmu k celkovému prožitku. Ani muž, ani žena se nesnaží dosáhnout svého či protějškova orgasmu, ale soustředí se místo toho na vzájemné mazlení, laskání, líbání, obdivování, dávání komplimentů a objevování.

Karezza je podobná tantrickému sexu a taoistickým sexuálním praktikám, protože není jen o tělesném, ale i duševním prožitku. Při sexu se nevěnujete pouze partnerovým intimním partiím. Místo toho se soustředíte na celé jeho tělo i jeho potřeby a přání. Proto je karezza vhodná zejména pro lidi v dlouhodobých vztazích, kteří se chtějí lépe poznat, prohloubit vzájemnou intimitu nebo vrátit do ložnice vzrušení.

VÝUKA: Jméno praktiky pochází z italského carezza čili mazlení (přičemž zdvojené zz čteme stejně jako ve slově pizza).

Pro koho je karezza vhodná?

 Karezza je ideální pro:

 • Páry v dlouhodobém vztahu, zvlášť pokud jim ze vztahu vyprchává láska a intimita
 • Seniory, kterým už nezbývají síly k divokým výkonům, ale jejich libido dosud neumřelo
 • Muže, kteří mají problémy s erekcí, nebo trpí předčasnou ejakulací
 • Páry, v nichž jeden nebo oba mají tělesný handicap
 • Pro kohokoliv, kdo chce ve vztahu a sexu dosáhnout vyšší úrovně intimity
Romantický sex
Karezza je plná vzájemného mazlení, laskání, líbání, obdivování, dávání komplimentů a objevování.

Karezza nezvyšuje jen intimitu ve vztahu

Mnoho z nás má sex spojený s celou řadou očekávání, stresu a traumat. Muži se např. obávají toho, že při sexu nevydrží dost dlouho nebo že partnerku nepřivedou k orgasmu, případně mají pochyby, jestli si to s nimi žena v posteli užívá. Ženy zase mohou během sexu prožívat třeba různé bolesti, vnitřní nejistoty ohledně svého těla, nebo se jim mohou vybavit vzpomínky na nepříjemné sexuální zážitky z minulosti. 

Kvůli všem těmto obavám je člověk během sexu napjatý, nedokáže se uvolnit a vlastně si ho vůbec neužívá. O co více jste ve stresu a chcete to mít co nejrychleji za sebou, o to hůře se vám pak dosahuje i orgasmu.

Jakmile nutnost dosáhnout orgasmu vyřadíte ze hry, zbyde vám jen objevování, zkoumání, hra a užívání si. Najednou tu není žádný cíl, kterého byste měli dosáhnout, a vy si můžete plně vychutnat přítomný okamžik.

"Díky karezze je sex méně o psychickém dramatu a více o romantice a vzájemnosti."

terapeutka Rachel Wright, znovu-objevitelka karezzy

Žena traumatizovaná při sexu
Podle statistik zažilo 81 % žen a 43 % mužů ve svém životě nějakou formu sexuálního obtěžování či útoku.
Není se proto čemu divit, že pro ně může být těžké se během sexu uvolnit.

Jak karezza funguje na hormonální úrovni

Orgasmus vám do těla vyloučí dopamin, hormon slasti. Karezza naproti tomu dává prostor tomu, aby se vám do těla vylučoval oxytocin, hormon lásky, věrnosti a důvěry. Čím déle se dokážete mazlit, tím větší dávku ho dostanete.

Oxytocin zvyšuje pocit intimity, důvěry, lásky a má celou řadu dalších benefitů:

 • Vyvolává pocity spokojenosti
 • Zvyšuje důvěru (snižuje strach ze společenského "podrazu")
 • Zvyšuje empatii
 • Má antidepresivní účinky
 • Snižuje nervozitu a stres, čímž snižuje krevní tlak a zmenšuje nebezpečí infarktu
 • Navozuje pocity klidu a bezpečí, máme-li vedle sebe partnera/partnerku
 • Zvyšuje naši štědrost
 • Napomáhá učení a zlepšuje paměť (týká se hlavně společenských znalostí a dovedností)
 • Podporuje oční kontakt (zmenšuje náš "strach" z odmítnutí)

"Lidé mají sex jako králíci. Karezza je o tom mít sex spíše jako želvy."

sexuální poradce Eric Garrison

Romantické objetí během karezzy
Oxytocin zvyšuje pocit intimity, důvěry, lásky a má celou řadu dalších benefitů.

Jak na karezzu plnou mazlení a doteků

Karezza nemá jasně daná pravidla. Vlastně se jedná o romantický sex, během kterého není nic zakázáno. Jde hlavně o nastavení mysli – nesnažte se dosáhnout konkrétního cíle, pouze si plně užívejte přítomný okamžik a všechno, co v něm prožíváte.

Důležité je nikam nespěchat. Hodně se hlaďte, laskejte a líbejte, klidně si i říkejte komplimenty. Prostě dělejte cokoliv, díky čemu se budete cítit dobře a hezky. Nebojte se ani penetrace, jenom se do ní nepouštějte zbytečně brzo. Pokud už k ní dojde, nebuďte zběsilí a soustřeďte se hlavně na intimitu a něžnost podobně jako u marinování penisu.

Tipy, co můžete během karezzy vyzkoušet:

 • Úsměv
 • Oční kontakt
 • Kontakt kůže na kůži
 • Naslouchání svému partnerovi
 • Odpouštění svých i partnerových chyb
 • Synchronizaci svého dýchání s dýcháním partnera
 • Líbání
 • Objímání
 • Vydávání zvuků spokojenosti a rozkoše (beze slov)
 • Hlazení
 • Masírování (zejména chodidel, ramen nebo hlavy)
 • Poslouchání tlukotu partnerova srdce
 • Sání či jiné laskání partnerových bradavek a prsou
 • Položení ruky na partnerovy intimní partie

Během karezzy se nemusíte vzdát ani svých sexuálních pomůcek. Hlavní rozdíl je v tom, že hračky nepoužíváte tak, abyste partnera dovedli k orgasmu, ale prostě se plně soustředíte na své a partnerovy potřeby a prožitek.

Při praktikování karezzy může být užitečné vyzkoušet hru se smysly, která vám pomůže o to více procítit vaše tělo. Použijte šimrátko, pásku na oči, led, masážní svíčku, pouta a jiné pomůcky, kterými poškádlíte partnerovy smysly.

Karezza je vhodná hlavně pro dlouhé sexuální seance, ale můžete si ji užít i jako rychlovku. Stačí i pouhých 5 – 10 minut, důležité ale je:

 • Abyste po tom toužili oba
 • Abyste se plně věnovali prožitku
 • Abyste se vyhnuli tlaku na orgasmus

VÝUKA: Karezza není o orgasmu, ale pokud k němu dojde, netrestejte se za něj. Spíš si ho vychutnejte, jak jen můžete. Obzvláště v začátcích se nechtěnému orgasmu stejně nevyhnete – krotit se naučíte teprve časem.

Sexuální hrátky s ledem
I během karezzy se vám budou hodit různé hračky a pomůcky. Představují ovšem bonus, nikoliv nutnost.

Karezza pro začátečníky

Karezza vyžaduje správné nastavení mysli. Není vhodná pro jednorázové experimenty, takže nemá smysl se do ní pouštět při sexu na jednu noc. Romantický sex si raději střihněte se svým dlouhodobým partnerem, nebo s člověkem, který má blízko k tantře, je trpělivý a otevřený zkoumání a experimentování.

1) Promluvte si
Řekněte si, proč karezzu chcete vyzkoušet. Dostanete tak další vodítka k tomu, jak se k sobě během karezzy chovat.

2) Nastavte si pravidla
Co byste chtěli během karezzy zažít? Jak dlouho by každá fáze měla trvat? Dáte si nějaká omezení? Karezza nemá přesná pravidla, ale pro některé páry může být zajímavé zakázat si některé praktiky, např. líbání na ústa, což je nutí soustředit se na jiné prožitky a hledat alternativní formy laskání.

3) Začněte krátce
Pokud s karezzou začínáte, nemá smysl čekat, že hned budete trhat rekordy. Dejte si do začátku relativně krátký čas. Třeba 15 minut. Trochu si praktiku osahejte a pak můžete čas postupně zvyšovat.

4) Promluvte si o tom
Až bude po všem, tak si o zážitku promluvte. Možná ne okamžitě, pokud jste v romantické náladě a třeba si usínáte v náručí. Ale druhý den na to. Snáze pochopíte, co se vám líbilo a na čem stavět do budoucna.

5) Dejte tomu čas
Karezzu neovládnete na poprvé, nesjpíš ani na podesáté. Potrvá alespoň několik měsíců, než jí přijdete na kloub… ale může to stát za to.

Život není jen o romantickém sexu

I když praktikujete karezzu, neznamená to, že na sebe čas od času nemůžete skočit jako králíci a užít si klasickou rychlovku nebo pořádně divoký a vášnivý sex se vším všudy. Kouzlo je v rozmanitosti. Pokud se vám karezza stane povinností, brzy se vám znechutí.

Použité zdroje

Vybíráme z e-shopu