Bazální teplota

Bazální teplota

Bazální teplota je nejnižší teplota, jíž tělo dosáhne po dostatečně dlouhé době tělesného klidu (obvykle po klidném nočním spánku). Slouží například ke zjištění ovulace, neboť teplota v pochvě se mění v závislosti na fázi menstruačního cyklu. Kromě toho upozorní i na blížící se menstruaci či napoví, jestli došlo k oplodnění vajíčka.

Bazální teplotu může ovlivnit řada faktorů, např. nemoc, špatný spánek, večerní konzumace alkoholu a pozdní ulehání či spaní pod elektrickou přikrývkou.

Jak se měří bazální teplota?

Bazální teplota se měří ihned po probuzení nebo před jakoukoliv fyzickou aktivitou, aby byly výsledky co nejpřesnější.

  • Měřte ji IHNED po alespoň 3hodinovém spánku (ideálně po 6hodinovém spánku a delším).
  • Před měřením nic nejezte, nepijte, ani se nezvedejte z postele. Čím méně aktivity, tím přesnější bazální teplotu naměříte.
  • Snažte se měřit bazální teplotu každý den ve stejnou dobu (tzn. vstávejte každý den ve stejnou dobu).
  • Měřte teplotu v ústech nebo pochvě (NE v podpaží!).
  • Použijte kvalitní digitální teploměr (je přesnější).
  • Používejte stále stejný teploměr a stejný styl měření.

"Hodnoty bazální teploty mohou být ovlivněny celkovým onemocněním organizmu, užíváním léků např. hormonů gestagenů, požitím alkoholu a také teplotou vnějšího prostředí."

MUDr. Jana Contreras Šklíbová

Bazální teplota během cyklu

Bazální teplota v průběhu cyklu kolísá podle toho, ve které fázi se právě ženské tělo nachází. Mění se v závislosti na produkci dvou typů hormonů ve vaječnících - estrogenů a gestagenů. Při pravidelném měření a zaznamenávání hodnot například do grafu či diáře se tak ženě nabízí snadný způsob, jak rozpoznat a určit plodné dny, během kterých je největší šance na otěhotnění .

Bazální teplota při menstruaci

Během první fáze cyklu (folikulární), tedy v období od počátku menstruace do začátku ovulace, je bazální teplota nižší. V tomto období se pohybuje okolo 36,5°C, počítejte však s možnými výkyvy, jelikož naměřené hodnoty se liší ženu od ženy (stejně jako délka této fáze cyklu, která se pohybuje kolem 14 dnů).

Bazální teplota při ovulaci

V druhé fázi cyklu (luteální), tedy od ovulace do začátku další menstruace, se bazální teplota díky tvorbě hormonu gestagenu náhle zvyšuje až o 0,5 °C a hodnoty zůstávají vyšší až do začátku další menstruace. Typický je předovulační mírný pokles bazální teploty o 0,1 - 0,2 °C následovaný rychlým vzestupem o 0,5 °C po proběhlé ovulaci.

Bazální teplota před menstruací

Bezprostředně před menstruací se bazální teplota opět snižuje. Pokud ke snížení teploty před menstruací nedochází, je pravděpodobné, že žena otěhotněla.

Pravidlo 3 po 6

Pokud je vaše bazální tělesná teplota po 3 dny stabilně vyšší než v předchozích 6 dnech, máte jistotu, že ovulace proběhla.

měření bazální teploty
Není nezvyklé, že vaše bazální teplota během ovulace překročí 37 °C 

Měření bazální teploty jako antikoncepční metoda

Měření bazální teploty a počítání plodných a neplodných dnů je jednou z metod antikoncepce. Teplota ženského těla se totiž během ovulace zvyšuje, a tak jde spočítat, kdy je vhodné mít a nemít sex podle toho, jestli chcete nebo nechcete mít dítě.   

Otěhotnět můžete pouze při sexu zhruba 3 dny před ovulací, nebo 2 dny po ní. Proč?

  • Vajíčko je možné oplodnit maximálně do 48 hodin od vypuštění.
  • Spermie vydrží naživu maximálně 72 hodin.

Ve zbývající době žena otěhotnět nemůže. Více se dočtete v článku Plodné a neplodné dny pod drobnohledem

Hlavní je správně měřit bazální teplotu, dobře rozpoznat, že už máte po ovulaci, a neudělat chybu při počítání plodných a neplodných dní. 

Měření bazální teploty je jednou z méně účinných forem antikoncepce. Její pearlův index je 3 – 20, což znamená, že může selhat až v pětině případů. Většinou je to kvůli tomu, že ženy nejsou důsledné a udělají chybu při odhadování neplodných dnů. Proto je vhodné metodu kombinovat s dalšími, např. s kondomy.

Pearlův index je jeden ze způsobů, jak měřit spolehlivost antikoncepce. Zjednodušeně řečeno vyjadřuje, kolik žen ze 100 za 1 rok při používání dané metody neplánovaně otěhotní.

Pearlův index spolehlivosti antikoncepce
Pearlův index nejčastějších forem antikoncepce

Graf pro měření bazální teploty

Pokud si každý den zapisujete do tabulky svoji bazální teplotu, můžete z výsledků snadno vytvořit přehledný graf. To vám ještě usnadní některé šablony, například materiály z Fertility.cz:

Samozřejmě můžete využít také různé aplikace pro chytré telefony, např.:

graf bazální teploty těla
I takhle vám může během cyklu kolísat bazální teplota těla (graf)

Související zdroje


Související hračky


Související témata

Gynekologie

Gynekologie

Gynekologie (z řeckého gyné = žena) je lékařský obor zabývající se prevencí nemocí a léčbou ženských pohlavních orgánů. Gynekologické vyšetření zahrnuje vyšetření zevních a vnitřních pohlavních orgánů ženy.... ...

Hormonální antikoncepce

Hormonální antikoncepce

Hormonální antikoncepcí (HA) se označuje forma antikoncepce pro ženy, založená na dodávání určitých hormonů do těla. Tyto látky narušují průběh ovulace a tím brání otěhotnění.... ...

Kondom

Kondom

Kondom je mužská bariérová antikoncepce. Je vyroben z latexu a před pohlavním stykem se nasazuje na ztopořený penis. Jeho účelem je zabránit početí a přenosu sexuálně přenosných nemocí včetně AIDS. Kondomy jsou na jedno použití, po použití se vyhazují.... ...

Menopauza

Menopauza

Menopauza je tělesný stav, kdy žena trvale přestává menstruovat. Určuje se zpětně –⁠ když od posledního krvácení uplyne alespoň rok. S termínem souvisí také následující pojmy: Menopauzální přechod –⁠ období před poslední periodou, kdy stoupá variabilita menstruačního cyklu (tj.... ...

Menstruace

Menstruace

Menstruace (známá také jako perioda, měsíčky aj.) je periodicky se opakující krvácení, které je součástí ženského menstruačního cyklu. Perioda je znakem toho, že dívka je schopna mít děti.... ...

Postinor

Postinor

Postinor je jedna z komerčních značek tzv. postkoitální antikoncepce. Jedná se o tablety používané po „nehodách“ při sexu, tedy pokud při něm selhaly jiné metody antikoncepce, sperma se dostalo do vaginy a hrozí nechtěné oplodnění (např.... ...

Přerušovaná soulož

Přerušovaná soulož

Nejlevnější antikoncepce je vytáhnout ho před orgasmem a vyvrcholit ven. Latinsky se tomu říká coitus interruptus, česky přerušovaná soulož, někdy taky žoviálněji „dát si pozor“. Jakkoliv je tato metoda levná a efektivní, má mnoho nevýhod.... ...

Spermicidy

Spermicidy

Spermicid (nebo také chemická antikoncepce) je druh nehormonální antikoncepce, který obsahuje chemikálie bránicí spermiím v dosažení vajíčka. Spermicidy můžete použít samostatně, nebo s jinými metodami antikoncepce (pokud používáte pesar, rozhodně byste měli používat i spermicidy).... ...

Vybíráme z e-shopu