Co je hanky code?

Hanky code, handkerchief code, kapesníkový kód

Hanky code je systém používaný gay komunitou k neverbální signalizaci svých sexuálních preferencí a zálib pomocí barevných kapesníků a šátků.

Barvou šátku dávají najevo své zájmy a fetiše, strana, na níž je šátek nošen, zase signalizuje, zda je jedinec raději submisivní či dominantní.

Hanky code je zkrácenina slova handkerchief code čili kapesníkový kód. Říká se mu také šátkový kód, případně označkování, v angličtině také bandana code nebo flagging.

Hanky code – systém a barevné rozlišení

Šátek se obvykle nosí v zadní kapse kalhot na levé nebo pravé straně. Alternativou je nošení šátku kolem zápěstí či krku – v takovém případě zvolený směr určuje pozice uzlu. Obecně platí, že šátek na levé straně signalizuje dominanci, na pravé submisivitu.

Hanky code nikdy neměl kanonické rozlišení barev. Za nejautoritativnější je považováno rozlišení spisovatele Laryho Townsenda z roku 1983: 

Barva Význam
černá S&M
tmavě modrá anální sex
světle modrá orální sex
hnědá scat
zelená

prostituce

šedá bondage
oranžová jsem svolný k čemukoliv
fialová piercing
červená fisting
žlutá piss

Kromě tohoto rozlišení naleznete i mnohá další, většinou s odstíny už známých barev nebo přidanými pruhy. Např. červený šátek s černým pruhem signalizuje zálibu ve furících, černý s bílým pruhem zase signalizuje, že muž má rád černochy apod. 

Původ hanky kódu

Kapesníky kolem krku nosili kovbojové, strojvedoucí a havíři na divokém západě. K rozlišení submisivity a dominance se začaly používat v dobách zlaté horečky v San Francisku. V oblasti nebylo mnoho žen, a když si zlatokopové chtěli zatancovat, museli si vystačit mezi sebou.

Postupně se vyvinulo barvené rozlišení - pánové s modrým šátkem si ponechali roli muže, s červeným šátkem (nošeným obvykle na ruce, za opaskem nebo v zadní kapse kalhot) tančili za ženu

hanky code
Podrobnější verze kapesníkového kódu

Využití hanky kódu pro označení sexuálních preferencí

O tom, kdy se začal hanky code využívat mezi homosexuály, panuje více teorií:

  • Žert. V 60. letech si gayové dávali skrytě najevo svoji submisivitu/dominanci podle toho, na které straně nosili svazek klíčů. Novinář z Village Voice v 70. letech žertem poznamenal, že praktičtější by bylo ukazovat si své sexuální záliby nošením barevných kapesníků.
  • Marketing. Jiná teorie tvrdí, že barevný kód coby rozšíření již známého modrého a červeného šátku zavedl obchod s erotickými hračkami Trading post.
  • Obchod. Obchodník Alan Shalby tvrdí, že vytvořil kapesníkový kód se svým obchodním partnerem v roce 1972, když jim dodali příliš velkou dodávku šátků a oni se jich potřebovali zbavit.

Hanky code dnes

Hanky code byl dominantní v 70. a 80. letech. Dnes už není tak prominentní jako kdysi. Jeho roli přebírají sociální sítě a seznamky jako Grindr, na nichž se shlukují lidé z LGBT+ komunity, mnoho z nich totiž umožňuje zvěřejnit sexuální preference uživatelů. 


Související hračky


Související témata

Homosexualita

Homosexualita

Homosexualita (z řeckého homo = stejný; sexus = pohlaví) je romantická, erotická a sexuální náklonost k jedincům stejného pohlaví. Homosexuály rozlišujeme na gaye – muže, kteří jsou přitahováni muži, lesby – ženy, které jsou přitahovány ženami.... ...

LGBT

LGBT

LGBT je zkratka, která označuje lesby, gaye, bisexuály a transgender (transsexuály, transvestity, crossdresery apod.).  V 60. a 70. letech minulého století začalo moderní homosexuální hnutí boj o svá politická práva. Kvůli tomu v 80.... ...

Vybíráme z e-shopu