Topless čili nahoře bez označuje stav, kdy je žena na veřejnosti od pasu nahoru nahá, respektive jsou jí vidět prsa a obvykle i bradavky.
Anglický termín pro situaci, kdy jsou muži nahoře bez, je barechestedness (v překladu „odhalená hruď“), případně shirtlessness („bez trička“).
Existovalo a pořád ještě existuje mnoho kultur, pro něž je chození s odhalenými ňadry na veřejnosti zcela normální a společensky přijatelné (stejně jako mnoho těch, pro něž to bylo a je zcela nepřípustné).
V západoevropském světě je takové chování většinou společensky odsuzované a limitované zákony. V mnoha přímořských oblastech kolem pláží a plážových rezortů je ale pobyt nahoře bez na veřejnosti přípustné.
Historie
Chodit nahoře bez, a to jak u mužů, tak u žen, bylo normální pro mnoho kultur v Severní Americe, Africe, Austrálii a mnoha ostrovech v Tichém oceánu – až dokud nepřijeli křesťanští misionáři. Podobně tomu bylo i mezi asijskými kmeny před expanzí Muslimů.
Pro mnoho domorodých kmenů (kupříkladu kmen Nuba ze Súdánu, Koma z Nigérie či Huaorani z povodí Amazonky) je bytí nahoře bez dosud zcela normální – mají ale vlastní sociální normy týkající se nahoty.
V Evropě je zákaz nahoty většinou spojován s křesťanskou morálkou, která ale nabírala mnoha různých podob a forem napříč prostorem i časem.
Až do konce středověku žili chudáci příliš blízko u sebe, aby cítili hanbu kvůli veřejné nahotě. Veřejné lázně byly většinou – ale nikoliv nezbytně – děleny podle pohlaví. Odhalená prsa nebyla nezbytně považována za sexuální a necudná – byla spojována spíše s mateřstvím než se sexem.
Teprve s nástupem střední třídy, kdy se z oblečení dalo snáze poznat, jak je kdo bohatý, se začínala nahota stávat zdrojem hanby. Baroko a doba osvícenství přinesly mnohem přísnější zákony ohledně veřejného odhalování. V roce 1860 se nahé koupání stalo trestným ve Velké Británii a na počátku 20. století bylo odhalení hrudi nepřípustné i pro muže a to více méně v celé Evropě.
Morálka se ale postupně začala uvolňovat a od 60. let se začíná stupňovat množství odhalené kůže, které je považováno za přijatelné.
Designéři začali navrhovat oděvy, které více či méně odhalovaly prsa či bradavky. Jakkoliv podobné modely sklízely mediální ohlas, ženy, které se v nich objevily na veřejnosti, byly často obtěžovány, nebo pokutovány za veřejné pohoršování.
Muži přesto neskrývali svoji lásku pro odhalená prsa – například v 70. letech se na Yonge Street v Torontu, která byla známá pro své strip kluby a sex shopy, objevily dívky, které pánům leštily boty nahoře bez.
Od té doby se otevřenost vůči nahotě neustále posouvá.
Topless v Česku
Nudismus přestal být v Československu ilegální v roce 1983, kdy byla zrušena zákonná povinnost mít při plavání plavky. To platí dodnes.
„Nudismus není, samozřejmě za dodržení pravidel, která jsou stanovena provozovatelem či jinou odpovědnou osobou, trestný,“ uvedla pro EuroZprávy.cz tisková mluvčí Policejního prezidia Lenka Sikorová.
Nahoře bez podle zákona
V českém zákoníku neexistuje zákon o tom, že by žena nemohla být nahoře bez. Je tu ale zákon o veřejném pohoršení, který může být použit, pokud jsou naplněny tyto 3 znaky:
- musí být spácháno veřejně
- jednání musí subjektivně pohoršovat zpravidla více než dvě osoby, které budou tomuto jednání obvykle přítomny současně
- musí být v rozporu s tím obsahem mravnosti, na němž se společnost shoduje.
Zákaz topless může být upraven místní vyhláškou nebo pravidly objektu. Jinak „obsah mravnosti“ není jasně definovaná oblast, vejde se do ní mnohé.
Řekněme, že si koupaliště vyhlásí „nahé hodiny“. Během této doby můžete být na koupališti nahoře bez (respektive úplně nazí). Koupaliště ale pořád může pohoršovat sousedy, kteří mohou spojenými silami koupaliště žalovat.
Stejně tak jste teoreticky v bezpečí ve veřejném prostoru (kde není býti nahoře bez vysloveně zakázáno), ale stačí 2 lidi, kterým bude vaše nahota vadit, a můžete dostat pokutu až 5 000 Kč.
Podobným způsobem by se teoreticky dalo posuzovat i jakékoliv transparentní oblečení, které by vás přespříliš odhalovalo.
Technicky není nezákoné fotit se nahá na veřejných místech.
I tak můžete dostat pokutu za veřejné pohoršování.
Opalování nahoře bez
Velice oblíbenou aktivitou je opalování nahoře bez.
Jak už bylo zmíněno výše, zákon ho přímo nezakazuje. Pořád ho ale může zakazovat řád koupaliště nebo místní vyhláška, takže si předem zjistěte, jaká jsou místní pravidla.
Jiné to je, pokud jste na místě, které je vyloženě určené pro nudismus – většinou bývá označené cedulí. V takovém případě „obsah mravnosti, na němž se společnost shoduje“ souzní s nahotou a vy zákon neporušujete.
Většina oficiálních nudistických pláží není žádným tajemstvím, podívejte se na jejich mapu.
Když se budete opalovat nahoře bez na nudapláži, nic vám nehrozí.
Zkuste ale to stejné v parku a už riskujete pokutu.
Obsluha nahoře bez
Už antičtí králové se rádi nechali obsluhovat polonahými a nahými kráskami. Do České republiky ale obsluha nahoře bez přišla až v polovině 90. let. Prvenství si přisvojuje podnik U Kurelů.
„… v polovině 90. let se podnik dostal do povědomí široké veřejnosti, nyní by se spíše hodilo říci neslavně, nebývalým podnikatelským nápadem, a to uspořádat v rámci naší země úplně první noc s obsluhou nahoře bez!
Zpravodajské stanice vysílaly své týmy, aby zachytily hordy zástupců mužského pohlaví naštosovaných u vchodu do hospody, i těch méně šťastlivých, kteří se již dovnitř nedostali a tlačili se do pozice, aby alespoň letmo zahlédli ženu nesoucí pivo, guláš a panáky mužům s tupým výrazem ve tváři a ústy dokořán každou středeční noc po dobu více jak 10 let.“
Obliba obsluhy nahoře bez již značně upadla, přesto se s ní pořád můžete setkat. Občas se stane, že obsluha není „bez“ jenom nahoře a na svém těle má sepsaný jídelní lístek (přičemž ta nejdražší jídla se ukrývají mezi jejíma nohama).
Podívejte se na seznam pražských barů s obsluhou nahoře bez.
Politická a sociální hnutí
Topless je spojeno s mnoha politickými a společenskými hnutími.
Topfreedom
V překladu z angličtiny „Svoboda vršku“ (top = vršek, oblečení zakrývající horní část těla) je sociálně-politické hnutí, které požaduje, aby ženy měly stejné právo chodit nahoře bez jako muži.
Skupina topless mužů a žen ve Finsku protestující na podporu ženy, která byla nucena opustit pláž, protože se opalovala nahoře bez
Free the nipple
V překladu „osvoboď bradavku“. Kampaň vytvořená v roce 2012 v rámci pre-produkční fáze stejnojmenného filmu z roku 2014.
Jejím hlavním cílem je zrovnoprávnit muže a ženy v možnosti objevit se nahoře bez na veřejnosti. Součástí politické stránky kampaně je argument, že prsa slouží ke kojení a nejedná se o sexuální orgán.
Dodnes je hnutí živé na sociálních médiích – lidé i celebrity (mimo jiné Miley Cyrus, Jennifer Aniston, Rihanna, Emily Ratajkowski, Naomi Campbell aj.) vyjadřují svoji podporu hnutí hashtagem #FreeTheNipple.
„Bradavku, kterou na veřejnosti nemůžete ukázat, mají všichni. Zato kulatou část, kterou všichni nemají, ukázat můžete, můžete ukázat spodek prsu. Nikdy jsem nerozuměla tomu, jak to funguje.“
– Miley Cyrus pro Jimmy Kimmel Live
Braless
Braless čili „bez podprsenky“ je trend, kdy čím dál tím větší množství žen nenosí podprsenky, i když to znamená, že jim mohou pod oblečením prosvítat bradavky.
Nahota coby protest
Nahota je mnohdy využívána v rámci politických protestů coby nástroj přilákání pozornosti veřejnosti a médií. Často jí využívá PETA, organizace bojující za práva zvířat.
Ženy v Ugandě svojí nahotou upozorňovaly na protest proti ztrátě zemědělské půdy. Nahotu často využívají aktivisté protestující proti válce nebo LGBT+ komunita bojující za zrovnoprávnění.
Naturismus může také občas nabrat podobu politického hnutí, které upozorňuje na přirozenost nahoty. Z podobného šuplíku jsou i nahé cyklojízdy.
Mezi nejznámější patří Ukrajinské hnutí FEMEN, které nahotou protestuje proti sexuálnímu turismu, sexismu aj. Obzvláště to vzbuzuje hodně kontroverzí, totiž je-li vhodné bojovat nahotou proti sexismu.
Související zdroje
- Wikipedia – Toplesness (definice, politická hnutí, historie)
- Wikipedia – Free the nipple (Free the nipple)
- Wikipedia – Veřejné pohoršení (Nahoře bez podle zákona)
- U Kurelů – Historie (Obsluha nahoře bez)
- Wikipedia – Historie nahoty (historie)
- Wikipedia – Topfreedom (Topfreedom)