Vicarious arousal čili zástupné vzrušení je stav, kdy je člověk vzrušený tím, že je vzrušený někdo jiný. Tento psychologicko-fyziologický fenomén imitování a přebírání emocí druhých se netýká jenom libida, ale i pocitů jako je bolest či hanba.
Zástupné emoce (ať už zástupné vzrušení, bolest, hanba aj.) se projevují fyziologickými projevy – u zástupného vzrušení např. erekcí či vlhnutím pochvy, u hanby červenáním apod.
Jak vzniká zástupné vzrušení
Empatie
Zástupné vzrušení je spojeno s empatií – schopností porozumět pocitům druhých lidí. Člověk soucítí s druhými, dokáže chápat, ale i vnímat jejich pocity a naladit se na ně.
Sebe-projekce
Je možné, že se v zástupných emocích projevuje opak efektu zvaného psychologická projekce, což je jeden z obranných mechanismů lidské psýché. Člověk se může bránit nechtěným emocím (jako je např. vztek či smutek) tím, že popírá jejich existenci u sebe a promítá si je do druhých.
Opakem psychologické projekce je sebe-projekce, kdy do sebe promítáme (vsugerováváme si) emoce, které tak často necítíme, ale které si myslíme, že cítí druzí.
Rozdíl zástupných emocí oproti nakažlivým emocím
Dalším pozorovaným jevem jsou tzv. nakažlivé emoce. Jeden člověk projevuje nějakou emoci tak silně, že přejde na druhé. Nejspíše jste to už sami zažili – někdo se začal smát tak silně, že jeho smích postupně přeskočil na vás i na zbytek skupiny.
Rozdíl je v tom, že u nakažlivých emocí skupina imituje fyziologický projev, skrze nějž dále vzniká samotná emoce.
U zástupných emocí člověk začne vykazovat vlastní symptomy, které jsou pro něj typické. My nevíme, co člověk cítí, ale domýšlíme si, co bychom v dané situaci cítili my a prožíváme situaci, jako bychom byli na místě toho druhého.
Co víme o vicarious arousal
Téma zástupných emocí je sice zkoumáno, ale na vzrušení samotné se zatím výzkumy nekonaly. Vědecká obec se zatím zaměřuje na téma zástupné bolesti a hanby.
Liší se úroveň, do níž jsme schopni zástupné emoce prožívat, a je zcela normální je prožívat, stejně jako je neprožívat (byť to nejspíše vypovídá něco o vaší empatii).
Potenciálně nebezpečné pro člověka může být, když takříkajíc žije zástupně – tzn. prožívá emoce primárně skrze ostatní, ale sám nepodstupuje situace, které by v něm podobné emoce vyvolávaly. Dokud jsou ale zástupné a vlastní emoce v rovnováze, nejedná se o nebezpečnou věc.
Zástupné vzrušení a sexuální hrátky
Zástupné vzrušení je jenom jedním z mnoha psychologických procesů, který může mít vliv na rozhodování a jednání v našem sexuálním a partnerském životě a na osobní fetiše.
Schopnost cítit vzrušení a potěchu z potěšení svého partnera snadno vysvětluje kandaulismus – sdílení partnerky či partnera s další osobou či osobami.
Stejně tak je pochopitelné, že empatičtí lidé budou více otevření volné lásce, polygamii, polyamorii, swingers, doggingu a jiným zážitkům.
Související zdroje
- Ncbi.nlm.nih.gov – On the distinction of empathic and vicarious emotions (definice, co víme o vicarious arousal)
- Wikipedia.org – Vicarious embarrassment (definice, jak o víme o zástupném vzrušení, jak vzniká)