Coming out: co to znamená a jak oznámit, že jste LGBT+?

Coming out je klíčovým momentem života všech LGBT+ lidí. Co znamená, když se někdo vyoutuje, a jak “přiznat barvu“ tak, aby to ustáli všichni zúčastnění?

Coming out: co to znamená a jak oznámit, že jste LGBT+?

Ačkoliv je v dnešní době "být jiný" snadnější než dřív, není vždy snadné to přijmout. Jak zvládnout coming out doma nebo v zaměstnání, kde hledat informace a jaká jsou vaše práva? Jak by se měl chovat rodič, když se jeho dítě vyoutuje? Vše se dozvíte v následujícím článku.

Společnost nám od malička vtlouká do hlavy, co je "normální", a zařazuje nás do nesmyslných škatulek. Žena, muž, heterosexualita – nic jiného neexistuje. A človek, který přesně nesplňuje tato kritéria, se může setkávat s nepochopením a diskriminací. Menšinová sexuální orientace či odlišná genderová identita jsou totiž stále vnímány jako něco neobvyklého.

Proto je pro LGBT+ osoby, které od raného dětství přejímají představy o tom, co je "správné", těžké rozpoznat a přijmout skutečnost, kým vlastně jsou. Natož pak tuto informaci sdílet se svým okolím.

Co je coming out?

Pojem coming out pochází z anglického "coming out of the closet " neboli "vyjít ven ze skříně" a označuje proces rozpoznávání a následné odhalení pravé sexuální orientace nebo genderové identity

V první fázi člověk zjišťuje, že je jiný, v druhé fázi zjištění akceptuje, třetí fáze zahrnuje veřejný coming out, kdy se dotyčný svěřuje (vyoutuje) své rodině, přátelům, eventuálně i kolegům a zaměstnavateli.

Co není coming out

Vyjít s pravdou ven není exhibicionismus. Osoby podstupující coming out netouží po pozornosti, ale duševní rovnováze.

Slovníček pojmů

 • Genderová identita – jde o vnitřní pocit příslušnosti k určitému pohlaví (zda se cítíme být mužem, ženou, případně obojím). Tato identita se vytváří v mozku a je ovlivňována působením hormonů a dalších biologických procesů.
 • Sexuální orientace – je sexuální a citová přitažlivost k dalším osobám. Rozděluje se na heterosexualitu (přitažlivost k opačnému pohlaví), homosexualitu (přitažlivost ke stejnému pohlaví), bisexualitu (přitažlivost k oběma pohlavím), pansexualitu (přitažlivost bez ohledu na pohlaví a genderovou identitu) nebo asexualitu (tyto osoby nepřitahuje nikdo).
 • Transgender – souhrnné označení pro transsexuální a další osoby, jejichž genderová identita neodpovídá jejich biologickému pohlaví.
 • Queer – tento pojem zastřešuje lesby, gaye, bisexuály a transgender osoby (někdy slouží jako náhrada zkratky LGBT+).
 • LGBT+ – zkratka, která se používá jako souhrnné označení sexuálních a genderových menšin.
Homosexualita
Homosexualita není nemoc. "Problémem" se stala teprve až s nástupem křesťanství, které ji považovalo za hřích.

Proč se vyoutovat?

Coming out zahrnuje stres, obavy, ale i nesmírnou úlevu. Říct lidem o tom, kdo jste, je totiž nesmírně osvobozující. Představte si, že v sobě několik let něco dusíte a najednou se můžete přestat přetvařovat, lhát a vytvářet o sobě falešný obraz.

Jak zvládnout coming out

Již malé děti si začínají uvědomovat, že se od svých vrstevníků trochu liší. Zatím si však nejsou jisté a nepřisuzují tomu význam. Zlomový okamžik většinou přichází až v období puberty, kdy proti tomu již nejde bojovat.

Vztahy s opačným pohlavím nestojí za nic. Nebo se vám líbí ženy i muži. Nebo nikdo. Někdo další se zase cítí uvězněný v cizím těle.

Pro tyto osoby je takové uvědomění často zdrcující. Kdyby se mohli přepnout, udělají to. Podobnými pocity si však procházejí všichni, ale většině se podaří s touto informací časem vyrovnat. Ať už v 15 nebo 60 letech. O tomhle je vnitřní coming outuvědomit si a přiznat si, že jste jiní.

Nikdy není pozdě

Coming out může přijít i v pozdějších fázích života. Lidé, kteří vyrůstali v dobách, kdy být "jiný" znamenalo tabu, svou osobnost mnohdy úspěšně potlačují celá desetiletí.

Důkazem toho je například česká herečka Jitka Smutná, která se v mládí zakoukala do dívky, ale nikdy by ji tenkrát nenapadlo nahlížet na ženy jako na objekty citu a touhy. Proto se vdala a na svět přivedla dvě děti. Manželství trvalo 26 let, a nakonec to byl manžel, kdo se jako první dozvěděl o tom, že je lesba. 

Další fází je vnější coming out – tedy oznámení této informace okolí. Bohužel, žádná univerzální rada jak ho "přežít" neexistuje. Někdo se vyoutuje zveřejněním videa na sociálních sítích, jiní volí opatrnější cestu. 

Nejtěžší je se k takovému kroku odhodlat – a to zvlášť, když jde o rodinu. Zejména rodiče mohou mít problém s přehodnocením představ o budoucnosti svých potomků

Coming out v rodiněComing out v rodině bývá nejtěžší – přitom to jsou lidé, kteří by za vámi měli stát, ať se děje cokoliv. 

8 tipů, jak ustát coming out

Co s tím? Kde začít? Připravili jsme si pro vás pár tipů, které vám pomohou zvládnout vnější coming out. 

 • Pokud nemáte odvahu vyjít s pravdou ven jen tak mezi řečí u nedělní kávy, celou událost si předem naplánujte. Jsou vaši blízcí horké hlavy? Pozvěte je do restaurace – tam budou své reakce spíš krotit a neřeknou něco, čeho by později mohli litovat.

 • Prozkoumávejte terén. Nenápadné otázky a poznámky vám pomohou odhadnout reakce blízkých. Zeptejte se třeba, co si myslí o manželství homosexuálů nebo zmiňte svoji nejoblíbenější LGBT+ celebritu. 

 • Pro začátek je dobré si zvolit jednu osobu, které nejvíc důvěřujete. Než oslovíte ostatní, je lepší mít spojence, který vás podrží.

 • Pokud máte strach se svěřit z očí do očí, napište dané osobě dopis.

 • Buďte upřímní a pozitivní. Zhluboka se nadechněte a řekněte třeba: ,,Musím se ti s něčím svěřit. Věřím ti a vím, že mě podpoříš.“

 • Nikdy se nesvěřujte během hádky.

 • Neomlouvejte se. Nemáte za co.

 • Nestyďte se navštívit psychologa, který vám pomůže v těch nejtěžších chvílích.

Coming out je neustálý a nikdy nekončící proces

Coming out není pouze jednorázová záležitost – je to neustálý a nikdy nekončící proces. Celý život se totiž budete setkávat s novými lidmi, kteří s vaší situací nebudou obeznámeni.

Kdy coming out nepodstupovat?

Pokud má vaše okolí otevřeně homofobní nebo transfobní názory, je vhodné coming out zvážit. Zvlášť, pokud jste na někom finančně závislí (platí vám školné nebo ubytování) nebo se bojíte o své bezpečí (např. šikany ve škole nebo na pracovišti).

Homosexualita – lesbičky
Homosexualita není něco, za co byste se měli omlouvat. 

Připravte se na všetečné otázky a potenciální nedůvěru

Svět by byl téměř dokonalý, kdyby každý přijal váš coming out na první dobrou. ,,Mámo, táto, babi, dědo, jsem gay/lesba/bisexuál/transgender...“,,Ok, pořád tě milujeme.“ Perfektní představa, že?

Je však velmi pravděpodobné, že vás rodina či přátelé zahrnou haldou otázek.

Jsi si jistá? Jak dlouho to víš? Co to znamená? Není to jen fáze? Vždyť jsi měl přítelkyni, jak můžeš být na kluky? Proč až teď? Takže žádná vnoučátka?

Jakkoliv mohou být tyto otázky dobře míněny, je lepší se na ně dopředu připravit. Rovněž mějte na paměti, že pokud se budete cítit nekomfortně, odpovídat nemusíte.

Na své cestě se můžete setkat nejen s podivnými otázkami, ale také s nedůvěrou. Někteří lidé se totiž zcela mylně domnívají, že být gueer je volba.

Podle některých dokonce věci jako bisexualita, pansexualita či asexualita vůbec neexistují a proces změny pohlaví je pro ně naprosté tabu. Nenechte se těmito lidmi přesvědčit, že je s vámi něco špatně. Vaše sexualita nebo identita je platná i bez ohledu na to, co vám tvrdí druzí.

Diskriminace LGBT+ osob v České Republice

Kancelář veřejné ochránkyně práv ve spolupráci se spolkem Prague Pride provedla v roce 2018 výzkum, který zjišťoval, s jakými problémy a předsudky se potýkají LGBT+ osoby. Do výzkumu se zapojilo 2249 osob, z toho 1981 leseb, gayů, bisexuálů a trans lidí.

Z výsledků výzkumu například vyplynulo, že si ¾ lidí myslí, že LGBT+ lidé jsou v České Republice diskriminováni (postavení trans lidí je pak výrazně těžší, než postavení homosexuálů).

Výzkum také zjišťoval, s jakými předsudky se LGBT+ lidé nejčastěji setkávají. 50 % LGBT+ osob slýchá, že homosexualita není přirozená66 % se setkalo s názorem, že by se neměli ukazovat veřejně,14 % už někdy zaslechlo, že by se homosexualita měla léčit.

Diskriminace LGBT"Hateři" se najdou vždycky. Důležité je mít nablízku někoho, kdo vás podpoří, ať se děje cokoliv.

Dejte svým blízkým čas a poskytněte jim dostatek informací

Coming out není složitý pouze pro osoby, které ho podstupují, ale také pro jejich blízké. Než do toho skočíte po hlavě, uvědomte si, že vy se na svůj “velký okamžik“ připravujete klidně několik let – postupně si uvědomujete, kdo jste, a s touto realitou se pomalu sžíváte. V tomto ohledu je bláhové si myslet, že vás okolí okamžitě pochopí. I oni potřebují čas.

Obrňte se trpělivostí a zkuste si nebrat osobně věty typu: Z toho vyrosteš. To tě časem přejde. To se ještě změní. Být jiný je teď v módě. Časem ti chlapi stejně začnou chybět.

Při coming outu totiž není nic horšího než neinformovanost. Ale je pochopitelné, že pro někoho, kdo žije desítky let v heterosexuálním svazku a nemá dostatek relevantních informací, může být vaše “nová“ identita trochu děsivá. 

Proto pokud váš coming out blízcí nechápou, odmítají nebo zlehčují, nabídněte jim pár věrohodných zdrojů k nastudování (např. knihy, články, videa, podcasty).

Zkušenosti s coming outem

Avatar

Zažil jsem dobré i špatné věci. Prasklo to na střední škole, když jsem jednomu klukovi napsal sms. Dozvěděla se to tehdy celá škola. Někteří se chovali ok, někteří na mě pokřikovali, smáli se mi, uráželi. Když se to dozvěděl profesor na střední škole, snažil se mě potopit. Bylo to před maturitou, měl jsem u něj za 2 a řekl mi, že se k maturitě nedostanu… no, dostal jsem se tam a vystudoval.

Otec moje přiznání přijal, mamka s tím měla problém. Vyčítala mi, že je to frajeřina a že jí to dělám naschvál. Tehdy se mnou 14 dní nemluvila a když začala, byla odtažitá. Setkal jsem se i s lékařem, který mě vyhodil z ordinace, když se to o mně dozvěděl.

Nejdůležitější bylo si uvědomit, že se takto člověk narodí a přijmout sám sebe. Pak je svět krásný. Dobří kamarádi zůstali a toho si nejvíce cením. Teď už i v rodině to je ok. Je super, že v dnešní době existuje mnoho filmů, kde se o této problematice konečně mluví.

K.

Avatar

Na střední škole jsem strašně obdivovala jednu holku, až mi došlo, že jsem do ní zamilovaná. Na naší škole naštěstí coming out moc „neexistoval“, všichni byli free a být queer bylo úplně ok.

Na vysoké jsem začala svůj první vztah a když jsem si jednou volala s mámou, zastavila mě uprostřed rozhovoru a řekla: ,,Ty s ní chodíš? Ty máš holku?“. Hodně jsem o té slečně mluvila, pořád jsme spolu trávily čas a mamka na to přišla.

Nejprve se tvářila v pohodě, ale když jsme si daly dvojku vína, pořád mluvila o tom, proč se to stalo a kde udělala chybu. Doteď moji bisexualitu nebere úplně v potaz a říká, že jsem to s holkama vždycky jen zkoušela.

V.

Tipy pro rodiče: jak ustát coming out potomka

Hledáte v tomto článku odpovědi, protože vás zaskočil coming out potomka? Hlavně klid. Důležité je zachovat chladnou hlavu a řídit se následujícími tipy. 

 • Přijetí rodinou je nejdůležitější – zkuste chvíli neřešit, co tato skutečnost znamená pro vás. Nejprve vnímejte potřeby svého dítěte.

 • Nezpochybňujte a nezlehčujte informace, které jste se právě dozvěděli.

 • Neobviňujte a nevydírejte – sexualitu či gender si člověk nevybírá.

 • Ptejte se s respektem – je normální se ptát, při pokládání otázek však myslete na to, jak byste se cítili vy, kdyby vám takovou otázku někdo položil.

 • Babičkou či dědečkem můžete být i navzdory novým skutečnostem – v Česku dnes žije víc než tisícovka dětí, které vychovávají gay a lesbické páry.

 • Udělejte si čas a nastudujte si LGBT+ problematiku.

 • To, že je vaše dítě jiné, neznamená, že jste ho špatně vychovali.

 • Nešiřte novinu mezi další příbuzné a známé – vaše dítě má právo rozhodovat o tom, komu svůj coming out oznámí.

 • Je coming out dítěte v rozporu s vaší vírou? Kontaktujte spolek LGBT věřících Logos ČR. Pomohou vám najít cestu.

Transgender
Být transgender není volba . Člověk se jako transgender narodí.

Coming out v zaměstnání

„Rodinné vztahy, děti nebo partneři a partnerky jsou součástí diskusí na pracovišti, bez nich bychom si všichni připadali jako anonymní výrobní stroje. Gayové a lesby ale často tají, s kým žijí, s kým pojedou na dovolenou, nebo kam se půjdou večer bavit, a to nepřispívá ani jejich dobrému pocitu na pracovišti.“ řekl moderátor, sociolog a spoluzakladatel PROUDu Zdeněk Sloboda.

Jak to vezmou kolegové? Pozvou mě ještě na firemní večírek? Dostanu vyhazov? Podobné otázky napadají pravděpodobně každého, kdo přemýšlí, že se vyoutuje v práci. Často záleží na druhu práce a pracovním kolektivu. Homosexuálního kadeřníka nebo designéra přijmou kolegové jinak (a asi i lépe), než homosexuálního politika nebo fotbalistu.

Návod na coming out v práci neexistuje, přesto je vždy lepší být upřímný. Podle odborného článku The disclosure dilemma for gay men and lesbians: "coming out" at work vydaného časopisem Journal of Applied Psychology se gayové, lesby i trans osoby nejčastěji vyčleňují z kolektivu svým mlčením a odtažitostí.

Pokud o coming outu na pracovišti uvažujete, položte si následující otázky:

 • Panuje na vašem pracovišti přátelská atmosféra?

 • Jaké jsou vaše pracovní vztahy? Diskutujete s kolegy o životě?

Váš pracovní coming out s největší pravděpodobností "vyčistí" vzduch – zmizí negativní narážky, přestanete dostávat nabídky ke schůzkám, o které nestojíte, a budete se moct s klidným srdcem zapojit do rozhovorů o běžném životě.

Pokud to však kolektiv nepochopí, nebojte se ozvat, nebo se s nimi rovnou rozlučte a jděte tam, kde je budou zajímat pracovní výsledky, ne vaše sexuální preference či gender.

Coming out v zaměstnání
Chcete se svěřit v práci? Uděláte dobře. 

Kde hledat informace a pomoc?

Sbarvouven.cz – projekt vás seznámí se vším, co potřebujete vědět o coming outu a LGBT+ světě. Na webu najdete spoustu užitečných informací, osobní zkušenosti i podpůrné skupiny pro LGBT+ osoby a jejich rodiče.

Araart.cz – nezisková organizace, která se věnuje romské LGBT+ menšině a otázce její vícečetné diskriminace.

Linkabezpeci.cz – pomáhá s řešením náročných životních situací i každodenních starostí a problémů. Poskytuje krizovou intervenci a poradenství 24 hodin denně prostřednictvím telefonu, chatu a emailu.

Jsmetransparent.cz – organizace Trans*parent z. s. usiluje o prosazování práv a pozitivních společenských změn ve prospěch transgender, nebinárních a intersex osob.

LGBT+ Romové (zdroj infografiky araart.cz)
LGBT+ Romové často čelí diskriminaci nejen ze strany většinové společnosti z důvodu etnického původu nebo sexuální orientace, ale také ze strany romské společnosti, která je velmi tradičně orientovaná a vnímá homosexualitu jako něco nepřijatelného. Někdy dochází až k jejich exkomunikaci z rodiny či celé komunity, a tak se ocitnou bez střechy nad hlavou, sami, bez rodiny a přátel. (zdroj: araart.cz)

LGBT+ a zákony v České Republice

Jak se české zákony staví k LGBT+? V České republice byla homosexualita dekriminalizována až v roce 1961. Další posun nastal po Sametové revoluci, kdy se sjednotila hranice legálního věku způsobilosti pro pohlavní styk na 15 let (tato hranice byla dříve stanovená na 15 let pro heterosexuály a 18 let pro homosexuály).

Rovnoprávnosti také přispěl "antidiskriminační zákon", který zakazuje nerovné zacházení s ohledem na sexuální orientaci člověka. Další změna k lepšímu se udála v roce 2006 – od tohoto roku mají stejnopohlavní páry možnost formálně zpečetit svoji lásku vstupem do registrovaného partnerství.

Jak je to s manželstvím stejnopohlavních párů v roce 2021?

Stejnopohlavní manželství už uzákonilo 30 zemí na pěti kontinentech. V ČR je tato problematika už dlouho terčem rozsáhlých debat a sporů. 

„Normální je podle nás, že existují dvě pohlaví. Rodinu tvoří maminka, tatínek a děti. Normální je, že manželství je svazkem jednoho muže a jedné ženy. A i kdyby se všichni pokrokáři světa, kteří volají po rovném manželství, postavili na hlavu a návrh by byl i odhlasován, nic to nemění na tom, že manželství je možné jen mezi mužem a ženou,“ řekla Předsedkyně Trikolóry Zuzana Majerová Zahradníková. 

Naopak předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová návrh pro schválení stejnopohlavních sňatků podpořila: „Jsem překvapená, když se dozvídám, že je to něco, co se nedá tolerovat. Že se ženeme do apokalypsy a ohrožení všech rodin. Jestli něco může ohrozit moji rodinu, je to lhostejnost jeden k druhému.“

Třeba se jednou také dočkáme. Pokud chcete manželství pro všechny podpořit, navštivte web iniciativy Jsme Fér, která usiluje o úplné zrovnoprávnění LGBT lidí v Česku.

Jak vznikají duhové rodiny v ČR

Ačkoliv je dnes už poměrně běžné, že dvě lesby nebo dva gayové vychovávají děti, zákonným rodičem může být vždy jen jeden z nich, ten druhý nemá žádné oficiální povinnosti ani práva, což může komplikovat život hlavně dítěti v souvislosti se smrtí nebo odchodem jednoho z rodičů.

Ústavní soud v červenci roku 2016 povolil lidem žijícím v registrovaném partnerství žádat o adopci. Osvojit si dítě od té doby homosexuálové sice mohou, ale pouze v případě jednoho partnera z páru.

Poprvé byla adopce povolena homosexuálnímu páru na jaře 2017, ale předcházelo jí dlouhé právní martýrium. Podívejte se na rozhovor, ve kterém Lukáš Laně – Rous popisuje, jak to probíhalo. 

S genderem je to o něco horší. Úřední změna genderu je v ČR možná pouze na základě operativní změny pohlaví zahrnující sterilizaci. ČR je jedna z posledních zemí v Evropě s tímto požadavkem a porušuje tak i některé mezinárodní úmluvy. Novela tohoto zákona je ve vládním jednání.

ČR rovněž neuznává nebinární identitu. Nebinární lidé tak mají problém získat přístup k hormonální terapii či jakýmkoli zákrokům. Situaci dále komplikuje český jazyk, který pro ně nenabízí vhodnou variantu, jako je např. anglické neutrální "they".

Stejnopohlavní manželství
Na svadby stejnopohlavních párů si v České Republice nejspíš ještě chvíli počkáme. 

11. ročník Prague Pride 2021 s tématem coming out

Prague Pride

Festival Prague Pride, zaměřený na gay, lesbickou, bisexuální a transgender tematiku, každoročně zabarvuje Prahu na duhovo už od roku 2011. Tématem jedenáctého ročníku festivalu je právě coming out.

V současné době patří Prague Pride mezi největší kulturní akce u nás. Festival trvá týden a pravidelně představuje přes stovku kulturních i společenských, veřejných diskusí a debat, sportovních událostí i duchovních setkání. Do Prahy pravidelně přiváží významné zahraniční hosty, mezi nimiž byl například LGBT aktivista Omar Sharif Jr., zpěvačka Conchita Wurst, bývalá islandská premiérka Jóhanna Sigurðardóttir, předsedkyně nizozemské policejní organizace „Pink in Blue” Ellie Lust, nebo první transgender osoba zvolená v Evropě do parlamentu – Italka Vladimir Luxuria.

Vrcholem týdne Prague Pride je sobotní průvod Prahou, jehož se účastní desítky tisíc lidí.

Coming out známých osobností

Veřejný coming out má za sebou mnoho českých i zahraničních hvězd, pojďme si na závěr některé z nich připomenout. 

Eliot Page

Kanadská filmová hvězda Ellen Page učinila veřejný coming out, když na svém Twitteru v rozsáhlém prohlášení napsala, že je transgender a její nové jméno je Elliot. Následně se svěřil i s tím, že i když je jeho štěstí z této změny skutečné, je zároveň velmi křehké. Obává se totiž reakcí okolí, šikany, vtipkování i násilí a vyzval politiky a veřejnost, aby na transgender komunitu neútočili a nešířili vůči ní nenávist.

Ellen Degeneres

Slavná komička a moderátorka v roce 1997 šokovala svým coming outem Ameriku. Po odvysílání epizody sitcomu „Ellen“, který štáb připravoval téměř rok, obdržela televize nespočet rozzlobených dopisů od diváků, kteří Ellenin coming out označovali za nepřijatelnou propagaci homosexuality.

Hercům i celému štábu bylo vyhrožováno smrtí a spousta lidí přišlo o práci. Dopady této epizody byly poměrně drtivé, nicméně Ellen svým coming outem vydláždila cestu ostatním a její počin je dnes považovaný za legendární událost pro LGBT+ svět.


Legendární okamžik, kdy Ellen prostřednictvím epizody svého sitcomu oznámila světu, že je lesba. 

Aneta Langerová

Nejslavnější českou lesbičku proslavila v roce 2004 výhra v soutěži Česko hledá SuperStar. O její orientaci si pak bulvár špital celých 6 let. „Ten tlak už byl tehdy neskousnutelný a říkala jsem si, proč to vlastně neříct,“ prohlásila Aneta o svém coming outu.

Kovy

Jeden z nejúspěšnějších youtuberů Karel Kovář alias Kovy se svěřil svým fanouškům prostřednictvím svého kanálu. Video se stalo virálním a podle Kovyho slov byla drtivá reakcí pozitivního rázu. Nicméně se našly i takové, které tvrdily, že se snaží být zajímavý, nebo že by měl zemřít.


Kovyho coming out

Vybíráme z e-shopu