FOOT FETISH: vše, co potřebujete vědět o lásce k nohám

Nohy nejsou pouze na chození. Někdo je rád hladí, líbá, očichává… a nejen to. Přečtěte si, co je foot fetish, a zjistěte, proč jsou pro někoho nohy tak zatraceně sexy.

FOOT FETISH: vše, co potřebujete vědět o lásce k nohám

Láska může mít dvě nohy a deset prstů. Chodidla, kotníky, podkolenky, nadkolenky – tohle rozpálí lýtka každého milovníka nožiček. Foot fetish však není pouze o obdivování dokonalých tvarů, ale zahrnuje široké spektrum aktivit a estetických preferencí. Někoho rozpálí štíhlé nohy, jiní si potrpí na baculaté prstíky. Někdo je má rád voňavé a vymydlené, jiní zbožňují aroma těch neumytých. Někdo je rád hladí, další zase olizuje…

Partner vám leží u nohou? Nebo jste to naopak vy, komu nedají něčí nohy spát? Nelekejte se, i když je footfetiš stále trochu stigma, “být na nohy“ je normální a zdravé – některé průzkumy dokonce naznačují, že v tom lítá zhruba každý sedmý člověk.

Co je FOOT FETISH?

Pod pojmy foot fetish či fetiš na nohy můžeme hledat významný sexuální zájem o nohy a vše s nimi spojené. Tento druh fascinace patří mezi nejrozšířenější “úchylky“ na ty části těla, které za normálních okolností nejsou považovány za sexuální objekty.

Footfetišisty můžeme v podstatě rozdělit do dvou skupin:

  • První skupinu rajcuje především vizuální stránka (tvar nohou, určitý druh obuvi, pohled na nohy v sexy punčocháčích...)

  • Druhá, o něco drsnější skupina footfetišistů zahrnuje nohy do svých her z důvodu jasné symboliky ponížení a nadvlády (když sub klečí u nohou své paní a pečuje o ně, vyjadřuje tak svou podřízenou pozici)

Foot fetish patří mezi neškodné sexuální deviace. Problém může nastat až v případě, kdy se zpestření sexu promění v závislost (podofílii) – v této chvíli člověk přestane být schopen dosahovat uspokojení jinak, než v "objetí nohou", což může výrazně zasahovat do jeho partnerských vztahů.  

Svázané nohy jsou snem spousty footfetišistů
Foot fetish se v rámci D/s vztahu nemusí nutně projevovat uctíváním chodidel nadřazené osoby. V hlavní roli mohou "ťapkat" i nohy submisivní polovičky. 

Je foot fetish tabu, nebo ne?

Ačkoliv se tyto praktiky mohou někomu zdát neobvyklé, footfetiš není podivný ani nechutný. Je to jen další rozmanitý způsob zpříjemnění života, který nám dává šanci sdílet svou vášeň (i zranitelnost) s někým jiným. Naše nohy si zaslouží lásku a péči. Celý den je namáháme, celý život nás provázejí… a navíc vypadají fakt dobře. Proto je footfetišisté tak milují.

Za vším hledej pohlavní chorobu

O lásce k nohám můžeme číst už v antických básních Bosé ženě a Bosému chlapci od spisovatele Philostrata. A není se čemu divit, tato doba byla podle historiků vášnivá a plná různorodých sexuálních zálib.

Další zmínky o foot fetishi pocházejí z počátku 13. století. Německý kazatel Bertold z Regensburgu ve své kronice popisoval footfetišistické praktiky jako snahu lehkých dívek zbavit se kapavky

Podle historických výzkumů se pak foot fetish masově rozšířil během rozpuku pohlavních chorob (především syfilisu) v 16. až 19. století, jako bezpečnější alternativa k běžnému pohlavnímu styku – u foot jobu totiž hrozí mnohem menší riziko přenosu různých nemocí.

Pánská chodidla jsou také krásná a mají své obdivovatelky
Footfetiš není pouze pánskou záležitostí. Také ženy si mohou "ujíždet" na pánských nohách.

Co je na nohách tak sexy?

Je to jejich vůně nebo tvar? Sigmund Freud kdysi tvrdil, že lidé sexualizují nohy, protože připomínají penisy. Podle Sofiye Alexandy, spoluzakladatelky podcastu Private Parts Unknown, zase láska k nohám souvisí s jejich tajemností: ,,Nohy, stejně jako naše pohlavní orgány, bývají obvykle veřejnosti skryté. A to, co zůstává skryto, často vzbuzuje přitažlivost.“

Footfetiš má mimo jiné i biologické vysvětlení. Neurovědec V. S. Ramachandran ve své knize Phantoms in the Brain popisuje, že oblast mozku, která zpracovává vzrušení, se nachází hned vedle části ovládající nohy, což může vytvářet určité nervové křížení a způsobovat to, že nás nohy tak přitahují.

Ať je to jak chce, každý si v tomto fetiši nachází to své. Co všechno to může být?

1. Boty, botky, botičky

Pro zástupkyně něžného pohlaví jsou boty vášní i hříchem. Také někteří muži je milují, akorát trochu jinak – dámskou obuv považují za sexuálně atraktivní. Vysoké podpatky divoce útočí na jejich fantazie. Mezi časté představy například patří, jak ženám ty krásné boty sundávají a uctívají nohy, které je nosily.

Retifismus aneb shoe fetish (fetiš na boty)

Někdo nachází sexuální uspokojení přímo v botách samotných – říká se tomu retifismus. Lidé s retifismem mohou preferovat veškerou obuv, ale častěji nacházejí zalíbení pouze v určitém druhu obuvi (například sandálech či lodičkách). 

,,...Me osobne třeba vzrušuji damske pantofle, jak zdravotní, tak i obycejne korkove od Vietnamců na kterých je vidět že jsou ochozene a tak s nimi masturbuju a je to krásný, když v nich ta žena třeba chodila naboso a jsou pro penis příjemne kluzké a voňavé.“

Anonym, diskuze na webu emimino.cz

,,Ja mám zas strasnu uchylku na dievčenské conversy (velmi ma vzrusuje tento typ obuvi). milujem, keď ich možem lízať, voňať (vzrusuje ma ta spotena vona) a vidiet v ako sú stave. navyse, keď ich dievča nosí naboso tak som v siedmom nebi, keď si predstavim ake spotene v nich musia byt jej nohy.“

Anonym, diskuze na webu emimino.cz

Jaké boty si vzít do postele?

Přečtěte si článek Boty do postele nejen při BDSM hrátkách a zjistěte, co se v posteli nosí.

Fetiš na boty
Podpatky, nebo tenisky? Každý footfetišista si ujíždí na něčem jiném. 

2. Vůně a pach

Pro tuto chvíli si odmyslete navoněné, nebo naopak silně znečištěné a zapáchající nohy. Věděli jste, že stejně tak jako intimní partie, mají i nohy svou nezaměnitelnou vůni? Pro citlivý nos foot fetišisty je pak nesmírně vzrušující toto jemné aroma nasávat.

Podle preferencí pak můžeme foot fetišisty v podstatě rozdělit do dvou skupin:

  • milovníci čistých, voňavých a dokonale upravených nožek
  • milovníci špinavých, upocených a zapáchajících nožek

Olfaktofilie

je sexuální záliba v tělesném odéru, zde konkrétně pachu nohou.

I špinavé nohy jsou pro někoho sexy
Pro oči, nos i chuťové buňky některých footfetišistů jsou špinavé nohy ideální.

3. Sexy ozdůbky, punčocháče, ponožky, podkolenky

Zatímco někteří dávají přednost bosonožkám (tato záliba se odborně označuje jako aretifismus), jiné rajcuje pohled na nohy oděné v punčocháčích, ponožkách, těsných legínách, nadkolenkách, podkolenkách – prostě všem, co tuto část těla těsně obepíná. Oblékání, svlékání, či dokonce trhání a škubání je pro foot fetišisty nesmírně stimulující.

Jiní zase dávají přednost blyštivým šperkům. Náramky a prstýnky na upravených nožkách s precizní manikúrou – to je hot!

Labužnický tip pro foot fetishisty

Libujete si v nošených ponožkách, punčoškách či botech? Na webu Kalhotkomat.cz seženete úplně všechno. U některých slečen si dokonce můžete zvolit, jak dlouho chcete, aby vybranou věc nosily. Tak hurá nakupovat.

Klasické podkolenky, neprůhledné – Dámské ponožky a podkolenky
Doplní minisukni, šatičky i kostým na roleplay
135
Punčochy na podvazky s černou linkou – Dámské sexy punčochy
Rafinovaná linka zaujme oko vašeho partnera
245
Latexové punčochy, černé – Latexové oblečení pro ženy
Předveďte své nohy v sexy latexu
1 045
Síťované punčochy s krajkou a šněrováním – Dámské sexy punčochy
Krajkový lem i šněrování z vás udělají magnet na muže
315
Síťované punčochy s krajkou a mašlemi – Dámské sexy punčochy
Vzrušující kombinace síťoviny, krajky a saténových mašlí
275
Punčochy se saténovou mašlí, neprůhledné – Dámské sexy punčochy
Elegantní a jednoduchý design oživený velkými mašlemi
215
Punčochy v tělové barvě s černou linkou – Samodržicí dámské punčochy
Černá linka svede partnerův pohled až k vašim sexy kotníčkům
275
Punčochové kalhoty s otevřeným rozkrokem, tělové – Dámské sexy punčochy
Pro každodenní nošení i vzrušující rychlovku se zvednutou sukní
245
Síťované samodržící punčochy – Samodržicí dámské punčochy
Hned v několika velikostech - skvěle padnou každé ženě
225
Punčochy s krajkovým lemem a saténovou mašlí – Dámské sexy punčochy
Krajkový lem se saténovými mašlemi z vás udělá sexy kočku
255
Černé punčochy na podvazky – Dámské sexy punčochy
S širokým ozdobným lemem
275
Průsvitné punčochové kalhoty s otvorem v rozkroku Leg Avenue – Punčochové kalhoty
Užijete si v nich nejen rychlovky
235
Bílé punčochy s krajkovým lemem – Dámské sexy punčochy
Udělají z vás nevinnou krásku, které partner neodolá
265
Punčochy na podvazky s červenou linkou – Dámské sexy punčochy
Svůdně červené pruhy přitáhnou pozornost k vašim nohám
205
Samodržící punčochy s krajkovým lemem, černé – Samodržicí dámské punčochy
Na nožkách budou držet i bez podvazkového pásu
135
Náš TIP
Síťované punčochové kalhoty s otevřeným rozkrokem – Dámské sexy punčochy
Zdůrazní sexy nožky a odhalí rozkrok
255
Footfetišisty rajcuje pohled na nohy oděné v punčocháčích, ponožkách, těsných legínách, nadkolenkách a podkolenkách.
I nožky v pletených podkolenkách dokážou pěkně zamotat hlavu.

4. Ponižování a nadvláda 

Foot fetish není jenom o obdivování určitých partií, často bývá součástí D/s hrátek, v rámci kterých submisivní osoba uctívá (foot worshiping) nohy své dominantní polovičky. Ale není to podmínka – to, že se někomu líbí vaše nohy ještě neznamená, že se vám chce podřídit. Nikde není psáno, že by dominant nemohl hýčkat nohy své subinky (pokud si to tedy zaslouží).

,,Dobrý den všem, přidávám se tady k té početné skupině vyznavačů dámských tlapek. Já jsem na tom tak, že hezkým nožkám bych se dokázal plně oddat. Ideálně kdybych mohl bych jejich otrokem. Kupoval bych jim botičky, šperky, platil pedikúru atd. Troufám si tvrdit, že jinak jsem normální .“

Zlinskyfootar, diskuze na emimino.cz

5. Jsou prostě sexy

Nohy jsou půvabné, což footfetišisté moc dobře ví. Vzhled nohou posuzují nejen podle jejich délky, ale také podle tvaru chodidel či prstů a vzhledu kůže. Někdo je na dlouhé prstíky, jiného zase rajcují výrazně klenutá chodidla... věcí k obdivování se najde mnoho. Ideál krásy v tomto případě neexistuje – každý footfetišista má jiné preference. 

,,Já jsem ujetá na různých zajímavých ponožkách, nadkolenkách a punčoškách. Líbí se mi jak vtipné, tak třeba krajkované sexy vzory. Ráda nožky odhaluji a nosím většinu roku šaty a sukně. Taky ráda o nožky pečuji a krásná pedikúra je pro mě základ. V posteli miluji olizování prstíků, chytání za nožičky. Líbí se mi i mužná chodidla na opačném pohlaví... s oblibou je masíruji. Nožky, to je moje.“

Lily 25, diskuze na kalhotkomat.cz

,,Mě se líbí proste vse kolem nozicek, nozky samotne i veci kolem nich. Libi se mi je masirovat at uz rukama tak i pusou ,a to bych vydrzel delat hodiny , je mi prijemne ten pocit ze jsem u nohou divky a musim to delat. Strasne mi nozky voni ,kazda divka ma lehce jinou vuni, to me dostava a silene vzrusuje. A veci kolem to je mi taky prijemne.. nosene botky co pripominaji nozky, opet jejich vune.“

Stepz, diskuze na kalhotkomat.cz

Foot fetish praktiky aneb co všechno můžete vyzkoušet

Neexistuje jednoznačná odpověď na to, jaké aktivity mají footfetišisté nejraději. Zatímco někteří začleňují nohy přímo do svých sexuálních aktivit, jiným stačí, když mohou natírat něčí bosé nohy krémem nebo je obdivovat v punčocháčích.

Péče a hýčkání

Důkladná péče o nohy často slouží jako předehra a příprava k dalším hrátkám. Omývání chodidel v lavůrku plném voňavé pěny, olejování, mazání, lakování nehtů… všechny tyto, byť prosté aktivity, umí footfetišisty neuvěřitelně rozparádit.

Masáž nohou a chodidel

Masáž nohou je příjemná, intenzivní, a navíc ji můžete provozovat i s někým, kdo vašemu footfetiši úplně nerozumí. Masáž chodidel může být vynikající sexuální předehrou, relaxací nebo jen radostí, kterou si dopřejete na gauči během dne. Tipy, jak si masáž užít naplno, najdete v článku Laskání nohou jako něžná a vzrušující předehra.

Jak na lechtivé nohy?

Pokud je vaše polovička lechtivá a jemné doteky či hlazení nezvládá, zkuste lechtivá místa pouze mačkat

Čichání a lízání nohou (foot licking)

Footfetišistům nohy voní i chutnají. A i když “normální“ lidi mohou tyto aktivity trochu děsit, jedná se o intimní akt, který dokáže být neuvěřitelně sexy. Očichávání a lízání nohou je příjemné nejen pro footfetišisty, ale i pro příjemce, protože každý centimetr chodidla v sobě skrývá nespočet nervových zakončení.

Foot job: poctivá nožní práce

Během foot jobu je partner (a nejčastěji jeho penis) stimulován plochou stranou chodidel (konkrétně tento druh footjobu se nazývá solejob). Obecně se jedná spíš o aktivitu, která má navodit vzrušení, nicméně pro vášnivé footfetišisty je právě foot job vrcholem sexuálního zážitku.

A tak jako u všeho, také u foot jobu platí, že každý to má rád jinak – někdo na boso a s lubrikačním gelem, někdo zase na sucho s ponožkami, silonkami apod.

Další oblíbenou kratochvílí footfetišistů je sandal job, jinými slovy foot job prováděný v otevřených letních botách, nejlépe sandálech.


V  tomto videu najdete tipy, jak partnerovi poskytnout foot job, zdroj: youtube.com

Foot fisting

Foot fisting rozhodně není pro každého. V podstatě se jedná o drsnější variantu fistingunamísto ruky se však k průniku do vaginy či konečníku používá chodidlo. Praktika je to náročná, potenciálně bolestivá, a proto se těší oblíbenosti spíše u vyznavačů tvrdších SM praktik.

Během foot fistingu je potřeba klást velký důraz na hygienu. Plánujete foot fistingovou jednorázovku? Přibalte si s sebou kondomy. Ano, ty se sice obvykle nasazují na penis, ale i foot fisting vyžaduje jistou opatrnost.

Příprava na footfisting
Vypadá to sice zvláštně, ale hygienu není radno podceňovat.

Trampling

Trampling (angl. šlapání) spadá pod BDSM – je to poměrně ponižující praktika, v rámci které dominantní osoba šlape po těle (a hlavně pánských genitáliích) submisivního partnera. A aby byla tato aktivita ještě o něco drsnější, pro umocnění bolesti se často používají vysoké a tenké podpatky. Nic pro bábovky. 

Trampling je to ponižující praktika, v rámci které dominantní osoba šlape po těle submisivního partnera
Trampling je vzrušující, ale taky pěkně bolestivý. Hlavně opatrně na oči.

Foot fetish a bezpečnost

Hrátky s nohama jsou obecně bezpečné, ale i přesto s sebou mohou nést několik rizik.

Oděrky a škrábance

Nestojíte o bolestivé škrábance? Dbejte na to, aby byly nehty vás nebo vaší polovičky vždy upravené a hladké. Ostré drápky si s jemnou kůží v oblasti intimních partií rozumět nebudou. To stejné platí i u suché a popraskané kůže na chodidlech – ta není úplně k pomazlení. 

Kožní infekce

Nohy občas bývají semeništěm různých neřádů, kteří se mohou přenášet tělesným kontaktem – např. Molluscum contagiosum, Atletická noha (tinea pedis), různé druhy bradavic atd. Proto před tím, než si to s nějakými nožkami rozdáte, věnujte pozornost tomu, zda vypadají zdravě.

Péče o nohy je důležitou součástí footfetishe
Pemza vykouzlí krásně hladká chodidla.

Jak říct partnerovi či partnerce, že jsem foot fetišista?

Sexuální zájmy každého z nás se mohou trochu lišit. Nezapomeňte, že i svět fetišů je hlavně o komunikaci. Proto je nesmírně důležité, aby osoba, se kterou (i když třeba jen občas) sdílíte postel, o vašich touhách věděla. Potlačované potřeby totiž vždy vedou jen k frustraci.

Nakonec i vaše polovička může mít divoké fantazie, o kterých nemáte ani ponětí. Pokud budete upřímní, dáte do pohybu podnětnou komunikaci, která vám umožní prozkoumat nové a zábavné aktivity.

A kde vůbec začít? ,,Drahoušku, udělej mi to nohama,“ není úplně vhodný začátek. Nejprve můžete partnerce nenápadně naznačit, že jí sluší určité boty, případně navrhnout, jestli by si ty nové punčocháče mohla vzít do postele. Nebo ji rovnou potěšíte masáží, kterou okořeníte jemnými polibky chodidel?

Tyto jemné náznaky vyvolají spoustu otázek a otevřou komunikaci. Ale připravte se, že nadšení nemusí být vždy sdílené. Dost možná si vaše polovička nebude umět takové hrátky představit – berte na to ohledy a nikam nespěchejte.

Footfetišisté mezi slavnými

Footfetišisty můžeme najít i v řadách slavných osobností. Patří (nebo patřili) mezi ně například Quentin Tarantino, Andy Warhol, Dita Won Teese, Enrique Iglesias, Tommy Lee, Ricky Martin a další. 

A jak se takové hvězdné choutky projevují? Například ve filmech Quentina Tarantina můžeme najít nespočet detailních záběrů ženských nohou. Režisér se za svůj fetiš ani trochu nestydí – v roce 2010 dokonce veřejně popíjel šampaňské přímo z boty Umy Thurman.

Andy Warhol zase nohy často kreslil a kompozice sem tam symbolicky doplňoval o předměty falického tvaru. Jeho obsáhlá sbírka podivností pak obsahovala mumifikovanou nohu ze starověkého Egypta

Footfetišistický záběr z filmu Once Upon a Time in Hollywood od Quentina Tarantina
Doslova footfetišistický záběr z Tarantinového filmu Once Upon a Time in Hollywood (Tenkrát v Hollywoodu). 

Jak se zachovat, když zjistíte, že váš partner má foot fetish?

Teď to vezmeme z opačného konce. Jak komunikovat s někým, kdo má rád nohy – a konkrétně ty vaše? Ať už jste si foot fetišistu čerstvě nabrnkli, nebo jste zrovna zjistili, že v tomhle lítá i váš dlouholetý partner, komunikovat o sexuálních fantaziích nemusí být snadné. Zvlášť, pokud jste na začátku nového vztahu.

Obavy otevřeně diskutovat o footfetiši jsou způsobeny převážně tím, že konvenční společnost považuje nohy za něco nečistého. Za něco, co chodí po špinavé zemi. Ale podléhat naučenému chování není zrovna to, čím své polovičce vyjádříte přízeň.

I když vám to třeba přijde nezvyklé, v prvé řadě dejte dané osobě najevo, že si o jejích vášních nemyslíte nic divného. Klidně se zeptejte, co konkrétně na těchto partiích obdivuje.

Pokud vám odpoví, že sní například o tom, že vám bude při sexu cumlat palce na nohou – nebo cokoliv jiného – zkuste být otevření a odpovědět něco ve smyslu: „Mám radost, když se o tobě dozvídám zase něco nového a chci to prozkoumat.“  Promluvte si o tom, co by vám oběma nejvíc vyhovovalo. Buďte zvědaví, upřímní, ochotní klást otázky a učit se.

V posteli se pak snažte vnímat, co s vámi takové aktivity dělají. Nesnažte se druhého jen potěšit. Cítíte, že je to skutečně něco, co chcete provozovat? Je vám to příjemné? Pokud ano, není co řešit. Pokud se v tom ale nenajdete, nelámejte nic přes koleno. Nikdo netvrdí, že když máte doma foot fetišistu, musíte provozovat foot job nebo si nechat olizovat prsty. Masáž nebo letmé líbání nohou pro vás může být vhodným kompromisem.

3 jednoduché tipy, jak překvapit foot fetišistu

1. Pošlete mu sexy selfíčko svých nohou

Lidé si běžně posílají selfíčka svých přirození, tak proč si neposílat i nožky? Pošlete své polovičce třeba vyzývavou fotku v punčoškách, uvidíte, že bude radostí bez sebe.

2. Inspirujte se

Přečtěte si článek Lákejte a vzrušujte muže svými chodidly a udělejte na svou polovičku dojem.

3. Zaútočte pod stolem

Proměňte obyčejnou večeři v neobyčejný zážitek – pod stolem vsuňte svoje nohy do partnerova rozkroku. Jeho blažený výraz ve tváři se ničemu nevyrovná.

Selfie nohouNeostýchejte se a pošlete mu selfíčko :)

Vybíráme z e-shopu