Jak podpořit otěhotnění? Praktické tipy, které zvýší vaše šance na početí

Pokoušíte se otěhotnět a chcete zvýšit své šance k úspěchu? Dneska se podíváme na praktické tipy, které vám pomohou získat vysněné dvě čárky na těhotenském testu.

Jak podpořit otěhotnění? Praktické tipy, které zvýší vaše šance na početí

Zajímá vás, jak podpořit otěhotnění? Plánování rodičovství je vzrušující, někdy však také poměrně stresující záležitost, zvlášť, pokud se vše nevyvíjí podle představ. Spolehlivý návod na to, jak zaručeně otěhotnět, nemá pravděpodobně nikdo, existuje však mnoho faktorů, které mohou přispívat k neplodnosti. V tomto článku se dozvíte, čemu se vyhnout a čím plodnost podpořit. 

Základní pravidlo: netlačte na pilu

Všechno začíná v hlavě – i těhotenství. Pokud se vám nezadařilo otěhotnět na první pokus, neklesejte na mysli, někdy to prostě trvá. Nahánět manžela v plodné dny, držet se striktně tabulek a všech doporučení nemusí být ta nejlepší cesta. Užívejte si intimní radovánky jako doposud a věřte, že v tu pravou chvíli se zadaří. Čím budete uvolněnější, tím více zvyšujete své šance na oplodnění. Prostě dělejte vše, co vám pomáhá se cítit komfortně a štastná. 

Skočte si na prohlídku k lékaři

Některé zdravotní problémy vám mohou bránit v otěhotnění, jiné zase ohrožovat plod. Dříve, než se začnete snažit o miminko, si tedy raději zajděte na preventivní zdravotní prohlídku u praktického lékaře a na gynekologické vyšetření. S lékařem proberete svou anamnézu a pokud berete nějaké léky, zjistíte, zda můžete s léčbou pokračovat i během těhotenství. 

Kdy vysadit antikoncepci?

Zajímá vás, jak dlouho před otěhotněním vysadit antikoncepční pilulky? Průměrně trvá zhruba 3 měsíce, než se ženské tělo očistí od hormonů. Každý organismus však funguje trochu jinak – někomu se podaří otěhotnět bezprostředně po vysazení, jiné páry si musí počkat o něco déle.

Jak otěhotnět? Sledujte svůj menstruační cyklus

Menstruační cyklus je významný ukazatel zdraví ženy. Projeví se na něm stres, podvýživa, nemoci a jakékoliv další nepohody. Řídí ho hormony a má dvě základní fáze – folikulární (předovulační) a luteální (poovulační).

Kdy je žena plodná?

Klíčem k úspěchu je správný výpočet plodných dnů – jedná se o rozmezí cca 3 dnů před a 3 dnů po ovulaci, kdy je žena nejplodnější.

Co je ovulace a jak souvisí s těhotenstvím?

Každý měsíc se během ovulace z vaječníků uvolní jedno zralé vajíčko připravené k oplodnění. K ovulaci obvykle dochází zhruba v polovině menstruačního cyklu. Proces trvá pouhých 12 až 24 hodin, po tuto dobu je uvolněné zralé vajíčko životaschopné – což není zrovna dlouhá doba. Spermie mají naštěstí o něco delší životnost, čímž se počet plodných dní zvyšuje zhruba na 5.

Více o ovulaci najdete v článku Plodné a neplodné dny pod drobnohledem.

Průběh menstruačního cyklu – menstruace, folikulární fáze, ovulace, luteální fáze
Průběh menstruačního cyklu – menstruace, folikulární fáze, ovulace, luteální fáze

Metody sledování menstruačního cyklu

Způsobů, kterými můžeme sledovat menstruační cyklus, existuje hned několik. Nejjednodušší způsob představují mobilní aplikace založené na kalendářní metodě, které se snaží předvídat ovulaci, plodné a neplodné dny, délku cyklu i příchod menstruace. Tyto aplikace využívají především znalost předchozích cyklů, proto je vhodné je používat pravidelně každý měsíc. Existují však také mnohem přesnější a propracovanější metody.

Měření bazální teploty

Bazální teplota se měří teploměrem pod jazykem nebo v pochvě. Pro přesné měření je vhodný digitální teploměr, který zobrazuje dvě desetinná místa (existují také speciální teploměry pro měření bazální teploty). Měření je vhodné provádět na stejném místě a ve stejný čas, ideálně ráno ihned po probuzení.

Jak se mění bazální teplota v průběhu cyklu:

1. fáze (folikulární) – teplota se pohybuje okolo 36,5°C (je však nutné počítat s možnými výkyvy).

2. fáze (luteální) – teplota se náhle zvyšuje až o 0,5 °C a hodnoty zůstávají vyšší až do začátku další menstruace. Bezprostředně před menstruací se bazální teplota opět snižuje. Pokud ke snížení teploty nedojde, je možné, že se vám podařilo otěhotnět.

Lady-comp teplotu sám změří i vyhodnotí

Zařízení Lady-Comp pomocí algoritmu po minutovém ranním měření bazální teploty ihned určí, ve které fázi cyklu se nacházíte – zda jste daný den plodná, či ne.

Samovyšetření děložního čípku

Také děložní čípek se během menstruačního cyklu mění. Na začátku je dlouhý, tuhý a uzavřený, v plodném období se zkracuje, měkne a otevírá a po ovulaci se opět vrací ke své původní podobě. Samovyšetření můžete provádět prstem nebo kolposkopem.

Sledování cervikálního hlenu

Cervikální hlen je normální sekret děložního krčku, který se tvoří vlivem estrogenů. Funkcí hlenu je poskytovat spermiím zásadité prostředí v jinak kyselé pochvě a snadněji je dopravit k vajíčku. Jeho zvýšená tvorba je pak hlavním příznakem plodných dnů.

Jak se mění děložní hlen v průběhu menstruačního cyklu

 1. Neplodný hlen: hustý a lepivý
 2. Mírně plodný hlen: hustý a krémový
 3. Plodný hlen: vodnatý a kluzký
 4. Vysoce plodný hlen: konzistence hlenu připomíná strukturu vaječného bílku
Konzistence cervikálního hlenu v závislosti na fázi menstruačního cyklu
Konzistence cervikálního hlenu v závislosti na fázi menstruačního cyklu

Symptotermální metoda

Symptotermální metoda je založena na sledování a zaznamenávání tří ukazatelů – bazální teploty, cervikálního hlenu a děložního čípku.

Kurzy symptotermální metody

Zdá se vám symptotermální metoda složitá? Zúčastněte se některého z online kurzů, v rámci kterého se dozvíte maximum praktických informací a naučíte se tuto metodu používat. 

Zaměřte se na frekvenci pohlavních styků

Častější sex neznamená vyšší pravděpodobnost početí. Zvýšená sexuální aktivita naopak snižuje počet spermií v ejakulátu, jejichž obnova může trvat až několik dní. Odborníci napříč internetem radí mít sex zhruba každý druhý den během plodného období a třikrát týdně mimo něj.

Ohlídejte si kvalitu spermatu

Kvalitu spermií významně ovlivňuje životospráva. Strava muže by proto měla být zdravá, vyvážená a obsahovat množství vitamínů. Takže zapomeňte na fast food a poohlédněte se po doplňcích stravy, které příznivě ovlivňují množství a kvalitu spermií. Mužským pohlavním buňkám rovněž neprospívá těsné spodní prádlo a stres.

Více o ejakulátu: mrkněte na článek Jak zlepšit kvalitu spermatu?

Tablety pro větší množství a kvalitu spermií Semmax volume – Přípravky pro zlepšení spermatu
Bylinné extrakty podpoří bohatou ejakulaci
800
Andropharma Penis - tablety na zvětšení penisu – Natahovače a přípravky na zvětšení penisu
Rychlé a bezpečné řešení pro větší penis a lepší erekci
605
Volume Sperma - kapky na lepší tvorbu spermií – Přípravky pro zlepšení spermatu
Pro všechny, kteří touží po kvalitnějším a objemnějším spermatu
315
Kapky YUMMY CUM pro lepší chuť spermatu – Přípravky pro zlepšení spermatu
Chutnější a voňavější sperma za pár dn
385
Tablety na lepší tvorbu spermií Devils Candy Sperm Flood – Přípravky pro zlepšení spermatu
Přírodní ingredience zlepšují kvalitu spermatu a stimulují jeho produkci
995

Zdravý jídelníček zvýší vaši plodnost

Nadváha, obezita i podvýživa významně snižují šanci na otěhotnění, proto je vhodné dbát na správnou životosprávu. Nejprve se zaměřte na vyvážený jídelníček s dostatkem bílkovin, sacharidů, tuků, vitamínů a minerálů. V ideálním případě přijímejte všechny složky přirozeně (z rozmanité stravy), ale můžete si pomoci také různými doplňky stravy.

Pro udržení a podporu plodnosti je vhodný také zinek, který je obsažený např. v kuřecím či rybím mase, luštěninách nebo celozrnném pečivu. Kyselina listová, obsažená hlavně ve vnitřnostech a listové zelenině, zase napomáhá ke zdravému růstu a správnému vývoji plodu.

Kyselina listová je pro těhotenství nezbytná

Dostatek kyseliny listové v těle zajistí potřebnou hladinu folátu, který se podílí na správném dělení buněk, přispívá k růstu zárodečných tkání během těhotenství a přispívá ke krvetvorbě. Proto pokud plánujete rodinu, doporučuje se užívat kyselinu listovou už 3 měsíce nebo minimálně alespoň 4 týdny před tím, než se začnete snažit o miminko.

Potraviny s vysokým obsahem kyseliny listové
Potraviny s vysokým obsahem kyseliny listové mohou podpořit otěhotnění

Sežeňte si bylinky na podporu otěhotnění

Bylinky, které zvýší plodnost ženy:

 • Meduňka – stimuluje dělohu a upravuje menstruační cyklus
 • Heřmánek – podporuje funkci reprodukčních orgánů
 • Pupalka dvouletá – pomáhá produkovat úrodnou děložní tekutinu
 • Šalvěj – podporuje plodnost a psychiku
 • Kontryhel – podporuje plodnost a používá se při gynekologických potížích
 • Drmek obecný – reguluje hormonální nerovnováhu
 • Maliník obecný – stabilizuje hladinu hormonů, podporuje tvorbu ovulačního hlenu

Bylinky, které zvýší plodnost muže:

 • Ženšen pětilistý – zvyšuje počet spermií
 • Kozinec blanitý – působí jako afrodiziakum a zlepšuje pohyblivost spermií
 • Řeřicha peruánská (maca) – zvyšuje plodnost
 • Kotvičník zemní – zvyšuje počet spermií, zlepšuje jejich morfologii a pohyblivost

Při plánování těhotenství nezapomeňte na pohyb

Mimo zdravé stravovací návyky se také orientujte na častý pohyb na čerstvém vzduchu. Vyrazte třeba na procházku do lesa, do hor nebo se vydejte k moři. Mezi další doporučované sportovní aktivity patří běh, jízda na kole, tenis, aerobik, jóga nebo pilates. Přiměřená míra sportu vám pomůže udržet optimální váhu – obezita zvyšuje množství estrogenu, což má za následek poruchy cyklu, při podváze naopak hladina estrogenu klesá, díky čemuž může ovulace zcela vymizet.

Zbavte se zlozvyků

Rozlučte se s nadměrnou konzumací alkoholu, kouřením, stimulanty a drogami. Tyto zlozvyky negativně ovlivňují plodnost, ovulaci, snižují hladinu hormonu estrogenu a vyvolávají hormonální nerovnováhu. U mužů zase negativně působí na erekci a kvalitu spermatu. Ale nebojte, sklenka kvalitního vína vás o plodnost nepřipraví :)

Opatrně s kávouNěkteré studie tvrdí, že konzumace více než 300 mg kofeinu denně snižuje plodnost u žen (šálek kávy obsahuje cca 100 až 130 mg kofeinu). 

Vyzkoušejte lubrikační gely pro podporu otěhotnění

Lubrikanty pro podporu otěhotnění vytváří zdravé prostředí pro spermie s optimalizovanou úrovní pH, které napodobuje alkalickou rovnováhu mezi spermatem a cervikálním hlenem. Díky tomu spermie chrání a usnadňuje jim "dosáhnout jejich cíle".

Nestresujte se

Při plánování potomka je potřeba dopřát tělu veškerou energii, aby se mohlo soustředit na početí. Největším nepřítelem plodnosti je stres. Dlouhodobý stres může ovlivňovat hormony potřebné pro dozrávání a uvolňování vajíčka. Proto se snažte udržovat duševní pohodu a pořádně si pročistěte hlavu.

Zkuste si nelámat hlavu ohledně početí, napjatá atmosféra toho může ovlivňovat víc, než si myslíte. Pokud máte pocit, že je toho na vás hodně, nebojte se o své pocity podělit s partnerem a vyhledat odbornou pomoc

5 tipů, jak se zbavit stresu

 1. Naučte se meditovat – meditace vás hodí do klidu. Podle vědců meditace mění strukturu mozku, odstraňuje vzorce stresu a podporuje vnitřní klid.

 2. Relaxujte a rozvíjejte své koníčky – zajděte si do sauny, přečtěte si knížku, podívejte se na oblíbený film, běžte na keramiku, prostě na chvíli úplně vypněte. Důležité je zapomenout na všechny starosti. 

 3. Zacvičte si – aerobní cvičení snižuje úroveň napětí, zvyšuje a stabilizuje náladu, zlepšuje spánek a pomáhá se sebevědomím. Dokonce i pět minut cvičení denně může stimulovat účinky proti stresu a úzkosti.

 4. Poslouchejte hudbu – správně zvolená hudba (ta, kterou máte rádi) pomáhá snižovat krevní tlak, srdeční frekvenci a hlavně stresové hormony (například kortizol).

 5. Běžte do přírody – pouhých 20 minut v přírodě dokáže výrazně snižovat hladinu stresových hormonů. Tak vzhůru na procházku. 

Vyzkoušejte hormonální jogu na podporu otěhotnění

Hormonální joga vychází z Hathajógy, kundalini jógy a tibetských technik. Tato sestava cvičení pomáhá vyrovnávat hladinu hormonů, čímž podporuje celkový zdravotní stav ženy, pomáhá s nespavostí, inkontinencí, zmírňuje nepříjemné projevy menopauzy a hlavně – pomáhá otěhotnět.

Sestava hormonální jogy na podporu otěhotnění (zdroj: youtube.com – Europe IVF)

Sexuální poloha není důležitá

Existují sexuální polohy pro početí? Žádný vědecký výzkum ještě nepotvrdil, že by nějaké sexuální polohy podporovaly otěhotnění. Zdravé spermie jsou rychlé, pohyblivé a cestu si vždy najdou. Polohy proto střídejte podle vlastních pocitů a chuti tak, abyste si sex maximálně užili. Strojené plánování by naopak mohlo zabít jiskru a radost z intimity by vystřídal mrzutý stereotyp.

Nohy nahoru urychlí otěhotnění – mýtus nebo pravda?

Tento výjev často vídáme v televizi – žena, která se snaží otěhotnět, leží několik minut s nohama opřenýma o zeď. Vědci to sice oficiálně nepotvrdili, nicméně se obecně doporučuje chvíli po milování v klidu ležet v posteli s lehce nadzvednutou pánví

Nohy nahoře po sexu – mýtus nebo pravda
Nemusíte nutně zvedat nohy k nebesům, stačí se jen chvíli v klidu poležet

Jak otěhotnět, když to nejde? 

Zatímco některé páry se miminka dočkají téměř okamžitě, zhruba 20 % českých párů takové štěstí nemá. Kdy se vlastně jedná o neplodnost? Pokud se snažíte otěhotnět déle než jeden rok (a máte nechráněný pohlavní styk alespoň 2x týdně), měli byste oba zvážit návštěvu lékaře.

Jedině u lékaře totiž zjistíte, jestli je s vaším zdravím něco v nepořádku. O základní vyšetření ženy se postará gynekolog, muž by měl navštívit androloga. Komplexní diagnostiku je možné absolvovat i v centru asistované reprodukce.

Související témata

Související hračky

Vybíráme z e-shopu