11 rad pro bezpečný sex v těhotenství 2/2

Druhá část miniseriálu se zabývá sexuálními polohami pro těhotné. Dáme Vám několik tipů na oddechové polohy, které si můžete užívat i v posledních týdnech těhotenství. Zjistíte také, proč je sex v těhotenství prospěšný a jak lze po porodu zkrátit období bez sexu.

11 rad pro bezpečný sex v těhotenství 2/2

7. Polohy vhodné pro těhotné

V ranných fázích těhotenství asi zůstanete u svých oblíbených milostných poloh. Ve druhém a třetím trimestru je však nutné přejít na polohy, při nichž se kulaté bříško nezatěžuje a žena se cítí pohodlně. Tyto sexuální polohy budete často používat i po porodu.

Poloha zezadu umožňuje ženě chánit si bříško.
Poloha zezadu je oblíbená
nejen u těhotných

Poloha zezadu

Tato poloha je ideální, pokud si chce žena chránit bříško. Je fyzicky snadná.

Žena klečí na kolenou s nohama široko rozkročenýma a předklání se pohodlně dopředu. Muž do ní vstupuje zezadu. Poloha zezadu umožňuje muži hluboký průnik, což může být pro ženu nepříjemné. Proto je vhodný citlivý přístup.

Poloha lžíce je vhodná pro pomalý sex.
Poloha lžíce je vhodná pro oddechový pomalejší sex

Poloha lžíce / zboku

Ideální poloha pro pokročilejší stádium těhotenství. Fyzicky nenáročná poloha pro pomalý oddechový sex.

Žena leží na boku (může se jednou rukou podpírat), nohy mírně pokrčené, vystčí zadeček k partnerovi. Muž do ní vstupuje zezadu, přičemž se k ní tělem tiskne. Hloubku penetrace ovládá muž, žena může pomáhat přírazy.

Poloha na koníčka je vhodná pro druhý trimestr.
Hloubku i úhel průniku si reguluje žena.

Na končíka / v sedě

Fyzicky nenáročná poloha, vhodná pro střední období těhotenství.

Muž se položí na záda a volně roztáhne nohy. Žena si sedne si na jeho klín čelem, nebo zády k partnerovi. Rozdíl je v úhlu průniku do pochvy a záleží na tom, která varianta je pro ženu příjemnější. Hloubku průniku si reguluje žena.

Na kraji postele, muž v kleče

K milování v této poloze je potřeba kvalitní postel s dostatečnou výškou :-) Protože má partnerka nohy u sebe, je stisk při průniku silný. Poloha velmi oblíbená u mužů.

Žena si lehne na záda na pohovku zadečkem k okraji postele. Nohy opře o ramena partnera. Pokud nejsou partneři ve stejné výšce, může si muž pod kolena položit jeden, nebo více polštářů.

8. Polohy nevhodné pro těhotné

Vyvarujte se fyzicky náročným polohám, např. žena dřepí na muži, svíčka, oblouk, trakař, hlavou dolů, apod. I při poloze vleže se žena může cítit nepříjemně, protože děloha stlačí na nervy v zadní části podbřišku.

Ve třetím trimestru již kvůli bříšku nejde některé polohy provozovat vůbec (misionářská poloha, zezadu a žena leží na břiše, žena má přitisknuté nohy k hrudi/bříchu apod.).

Při orálním sexu se vyvarujte foukání vzduchu do pochvy. Mohla by vziknout embolie (=ucpání cévy vzduchovou bublinou), která je nebezpečná pro ženu i dítě.

9. Má muž používat kondom?

V těhotenství je kondom nutný pouze pokud hrozí pohlavní nemoci.

Milování naostro si mohou partneři užívat i v průběhu těhotenství. Kondom je nutný pouze v případě, že partnerka vyměnila sexuálního partnera. Případná infekce nebo pohlavní nemoc by se mohla přenést na dítě. Následná léčba by dítěti také neprospěla, protože přes placentu projde snadno většina léků.

10. Pozitiva sexu v těhotensví

V těhotenství se zvětšují prsa, což se líbí hlavně mužům.
V těhotenství se zvětšují prsa, což se líbí hlavně mužům.

Předně, muži jsou nadšení, když se ženě v těhotenství zvětší prsa :-) Ale vážně. Milování je bezesporu zdraví prospěšná činnost. Sex alespoň 2–3x týdně snižuje krevní tlak, riziko cukrovky a celkově zlepšuje imunitu. Zvlášť pro těhotné má však sex několik dalších výhod.

Pochva a stydké pysky jsou v průběhu těhotenství více prokrvené a tudíž citlivější. Žena je vzrušivější a může dosáhnout i několikanásobných orgasmů, nebo tzv. mokrého orgasmu. Sex také pomáhá zpevnit pánevní svaly a je dobrou přípravou na porod. Trénovaná děloha pak má stahy účinnější a porod je rychlejší.

Pro ženy je prospěšné i sperma, protože po vstřebání působí jako antidepresivum.

11. Kdy začít se sexem po porodu?

Kdy začít se sexem po porodu?

V období šestinedělí jsou rodidla citlivá, bolavá a hojí se porodní poranění. Proto většina žen nemá po porodu na sex ani pomyšlení a doporučuje se sexuální abstinence. Libido dále snižuje vysoká hladina hormonu prolaktinu, který se tvoří při kojení a také nízká hladina ženského hormonu estrogenu.

Pokud porod proběhl hladce, žena nešpiní (nekrvácí) a má opět chuť, můžete obnovit sexuální život i během šestinedělí. Pro urychlení rekonvalescence intimních partií jsou výborné Kegelovy cviky. U komplikovaného porodu (např. císařským řezem) může hojení trvat i několik měsíců a právě Kegelovy cviky dokáží sexuální půst výrazně zkrátit.

Jestliže již opět sexujete, pozor na další těhotenství. Říká se, že kojení funguje jako antikoncepce, není to však pravda. K otěhotnění může dojít dokonce již během šestinedělí. Je proto vhodné použít antikoncepci, např. kondomy, spermicidní gely, nebo gestagenní hormonální antikoncepci.Související hračky