Vliv vegetariánství na sex a sexuální výkonnost

Vegetariáni mají pověst málo vášnivých a nudných milenců. Skutečnost je ale úplně jiná. Jejich jídelníček je totiž doslova nabitý afrodiziaky. Jeho skladbě ale musí věnovat zvýšenou pozornost, protože nedostatek důležitých živin se může projevit nejenom na kvalitě sexu ale i zdraví.

Vliv vegetariánství na sex a sexuální výkonnost

Špatně vyvážená strava = (nejen) špatný sex

Podle velmi rozšířeného názoru se vegetariánská strava liší od té běžné pouhou absencí konzumace masa. Tak jednoduché to ale není. Maso je potřeba plnohodnotně nahradit. Obsahuje totiž důležité živiny nezbytné pro správné fungování organismu. Ty nejdůležitější z nich najdete níže.

Poznámka: Uvedené doporučené denní dávky vitamínů a prvků jsou převzaty z doporučení Ústavu pro lékařství Národní akademie věd USA (2009, anglicky).

Zinek – hnací motor sexu

Zelenina je zdravá a má šťávu.
Zelenina je zdravá a má šťávu!

Nedostatek zinku je nejčastějším problémem vegetariánů. Zinek se v našem těle podílí na celé řadě procesů od udržování imunitního systému až po hojení ran. V oblasti sexu je zodpovědný za tvorbu pohlavních hormonů, podílí se na správné funkci varlat, podporuje tvorbu spermatu a zvyšuje libido a prožitek ze sexu. Zinek také pomáhá potlačovat únavu, což má pozitivní vliv nejen na sex.

Na jeho doplňování by měli dbát hlavně muži, protože značné množství zinku odchází z těla s každou ejakulací. Zinek má také vliv na plodnost, a především mladé páry mohou mít při jeho nedostatku problémy s početím.

 • Doporučená denní dávka pro dospělého člověka je 15 mg, u žen v těhotenství až 25mg.
 • Zinek se vyskytuje se zejména ve vejcích, sýrech, fazolích, dýňových semínkách a ořeších.
 • Příklady množství zinku v potravinách: kešu ořechy – 5.6 mg/100g, mandle – 3.5 mg/100g
Kvalitní sex
Vitamín B12 pro kvalitní sex!

Vitamín B12 – povzbuzovač libida

Vegetariáni by neměli zanedbávat ani vitamín B12. Jeho nedostatek je zodpovědný za zvýšenou únavu a brnění končetin. Organismus se také v takovém případě hůř brání infekcím a co je nejdůležitější, za nic nestojí ani libido a chuť na sex. Především ženám je vitamín B12 z tohoto důvodu často předepisován, a jejich touha po sexu se postupně vrací k normálu. Pod palcem má také správné fungování nervového systému.

 • Doporučená denní dávka jsou jen 3 mg.
 • Hlavním zdrojem jsou živočišné produkty (mléko, sýry) a sójové mléko.
 • Příklady množství vitaminu B12 v potravinách: 1 vejce – 0.65 mg, sójové mléko – 1.4mg/100 ml

Železo pro velké výkony

Brambora ve tvaru penisu
Brambory se slupkou pro vysoké sexuální výkony

Nedostatek železa v těle způsobuje změny ve složení krve. Krev nemá dostatek červených krvinek (je anemická) a dochází k horšímu zásobování tkání kyslíkem. Výsledkem je únava, slabost a nevalné sexuální výkony. Ženy mají vinou nedostatku železa problémy s dosažením orgasmu (s obtížemi nebo vůbec) a muži zase s nástupem a udržením erekce.

Je velmi důležité vědět, že z rostlinných zdrojů se železo vstřebává o něco hůře. Organismu se to nejlépe daří do dvou hodin po ranním procitnutí. Potraviny bohaté na železo je tedy vhodné jíst hlavně dopoledne.

Ženy přichází o významnou část železa společně s menstruační krví a vegetariánky by proto měly dbát na stravu bohatou na železo.

 • Doporučená denní dávka železa pro muže a ženy po menopauze je 10 mg, pro mladší ženy 15 mg. V těhotenství se doporučuje až 27mg.
 • Velké množství železa najdeme v sójových produktech (sojové mléko, tofu), bramborách se slupkou, fazolích, dýňových a tykvových semínkách a v melase.
 • Příklady množství železa v potravinách: sójové boby vařené – 4.1mg/100g, melasa – 3.5mg/15ml

4 důvody, proč vyzkoušet bezmasou stravu

I když je při sestavování vegetariánského jídelníčku potřeba trocha plánování a přemýšlení, výsledek rozhodně stojí za to. Strava bohatá na rostlinné složky má totiž hned 4 výhody:

Nižší hladina cholesterolu

Vegetariáni mají nižší hladinu špatného LDL cholesterolu. Vysoký cholesterol (více než 5.6 mmol/l) například způsobuje kornatění, horší průchodnost cév a vysoký krevní tlak. To může vést k poruchám erekce a snížení rozkoše.

Prospěšné vitamíny

Zelenina a ovoce obsahují velké množství vitamínů A, C, E a draslíku. Vitamín A podporuje tvorbu spermií. Vitamín C je důležitý pro produkci pohlavních hormonů. Vitamín E zlepšuje okysličení krve, což při sexu prospívá zejména starším mužům. A draslík podporuje tvorbu pohlavních hormonů a dodává tělu energii.

Konzumace zeleniny prospívá krásné postavě i zdraví
Konzumace zeleniny prospívá krásné postavě i zdraví

Krásnější vzhled

Podle studie EPIC-OXFORD mají konzumenti vegetariánské stravy (spolu s milovníky ryb) nižší BMI než masožrouti. Jsou štíhlejší, zdravější a nemusejí mít strach z obezity (a sníženého libida).

Lepší chuť

Mluvíme o chuti tělních tekutin. Nadměrná konzumace především červeného masa způsobuje jejich výrazně slanou a hořkou chuť. Chuťoví hříšnici se sice najdou i mezi zeleninou (brokolice, zelí nebo květák), ale listová zelenina a ovoce dodává spermatu naopak chuť svěží a sladší.

Přírodní rostlinná afrodiziaka

Dalším pozitivem vegetariánského jídelníčku je hojná přítomnost přírodních rostlinných afrodiziak. Tady je přehled těch nejdůležitějších z nich:

Vibrátor ve tvaru kukuřice
Vibrátor Popcorn nejen
pro milovníky zeleniny.
Zdroj: Sexshop
 • Banány –  obsahují draslík.
 • Bobule –  maliny, jahody, brusinky atd. Vysoký obsah vitamínu C.
 • Ořechy –  obsahují zinek podporující tvorbu testosteronu a spermií.
 • Chřest –  najdete zde vitamín E a draslík.
 • Dýně –  vysoký obsah zinku.
 • Chilli papričky –  podporují tvorbu endorfinů, které činí člověka šťastnějším.
 • Mrkev –  vysoký obsah vitamínu A.
 • Sója –  u žen významně snižuje dopad premenstruačního syndromu (PMS) a zvyšuje kvalitu spermatu a vaginálního sekretu.
 • Zázvor –  zvyšuje průtok krve a prospívá cévám.

Dráždivá studie od PETA

Erotice se při své kampani Go Vegetarian! nevyhnula ani americká společnost na ochranu zvířat PETA. Pozitivní účinky vegetariánské stravy se rozhodla podpořit provokativním videem plným vnadných dívek a zeleniny. A protože tohle povedené dílko rozhodně stojí za shlédnutí, přidáváme odkaz:


Video: Reklama společnosti PETA: Buď vegetarián.


Video: Vegetariáni mají lepší sex (pozor, lechtivé).

Vegetariáni neradi sex s masožravcem

Slečna, která doslova miluje zeleninu
Někteří zeleninu doslova milují...

Pokud si zrovna teď říkáte, že by nejspíš nebylo špatné seznámit se s vegetariánem či vegetariánkou a zjistit, co je na tom všem pravdy, asi vás zklamem. Podle studie profesorky Annie Potts z Nového Zélandu nemají vegani o sex s masožravci zájem. A pokud nahlédnete do četných internetových diskuzí, zjistíte, že u vegetariánů je to podobné.

Důvody mohou být ideologické (konzumace živých tvorů) i praktické (jiná chuť a vůně tělních tekutin).

Závěrem

Jestliže jste na účinky bezmasé stravy zvědaví, nezbude vám nic jiného, než se do její konzumace pustit sami. První pozitivní účinky by se na vašem libidu a potenci měly projevit už za 4–6 týdnů. A to není tak dlouhá doba, že ne?


Související hračky