Ztráta libida a příčiny sexuální averze 1/2

Máte chuť na sex ale partnerku bolí hlava? Nebo je celá žhavá a milovat se nechcete vy? Když jsou výmluvy častější než sex, zpozorněte. Ztráta libida a sexuální averze ohrožuje vztah více než kterákoli jiná sexuální dysfunkce. Přečtěte si, zda vás nepotkal jeden ze zabijáků libida.

Ztráta libida a příčiny sexuální averze 1/2

Obecné příčiny ztráty chuti na sex


Stres, deprese, únava

Psychická pohoda a odpočastost je pro sexuální život velmi důležitá. Dlouhodobý stres vede k depresím a ke ztrátě sexuální apetence. Když se partnerovi v hlavě neustále honí starosti a povinnosti, těžko bude mít chuť na sex.

Naučte se proto relaxovat (sezení u televize to zrovna není) a oddělte práci od osobního života. Duševní spokojenost pak poznáte i v posteli.

Pravidelné cvičení a sport zvyšuje chuť na sex
Sport zvyšuje chuť na sex

Nedostatek pohybu

Bylo prokázáno, že lidé mají větší chuť na sex, pokud pravidelně cvičí. Při sportu se vyplavují endorfiny, takže se cítíte dobře a to se projeví i při sexu. Pohyb navíc pomáhá rozproudit krev, což u mužů zlepšuje erekci. Pro zvýšení libida jsou nejvhodnější sporty, kde se zapojuje celé tělo, např. běhání, fitness, ale i jóga.

Civilizační choroby

Vysoký apetit snižuje sexuální apetit
Civilizační choroby u mužů zvyšuji riziko poruchy erekce

Problémy se sexem mohou být druhotným projevem nějakého onemocnění. Nejčastějšími zabijáky sexu jsou cukrovka, vysoký tlak, nemoci srdce, ale také poruchy štítné žlázy. Tyto nemoci mají vliv na obě pohlaví. U žen zvyšují riziko gynekologických zánětů, které jsou příčinou bolestí při styku a nízkého zvlhčení pochvy. U mužů se častěji projevují poruchy erekce.

Protože cukrovku a nemoci oběhové soustavy nelze ihned a snadno vyléčit, je důležitá prevence – zdravý živorní styl. Více o vlivu civilizačních chorob na mužskou potenci najdete v sekci Příčiny problémů s erekcí.

Hladiny hormonů - mužský a ženský přechod
Hladiny hormonů v období klimakteria mužů a žen

Přechod, klimakterium, menopauza

V období přechodu se snižuje hladina některých hormonů (u mužů testosteronu, u žen estrogenu a progesteronu). Snížení libida je častý doprovodný jev. To ale neznamená, že sex už nebude tak dobrý jako předtím.

Ženy po menopauze trápí vaginální sucho a bolestivý pohlavní styk, což lze vyřešit lubrikačním gelem. Mužský přechod (andropauza) bývá mírný, hladina testosteronu klesá pomalu. Postupně se však i u muže zájem o sex vytrácí. Podpořit mužské libido mohou přírodní afrodiziaka, např. Kotvičník Zemní, který obsahuje hormony fytosteroly. Ty mají podobný účinek jako testosteron – zvýšení sexuální touhy, výkonnosti. Navíc podporují spalování tuků, takže pomáhají držet pod kontrolou i rostoucí břicho.

Infekce, pohlavní choroby

Za nechutí k sexu může stát vyrážka, infekce, mykóza nebo pohlavní choroba. Partnerku může trápit např. výtok, vašeho miláčka zase pálení při močení. Sex proto pochopitelně odmítá. Pravou příčinu nezájmu se však nemusíte dozvědět, protože se stydí a situaci nechce řešit.

Že je návštěva gynekologa, dermatovenerologa, nebo alespoň praktického lékaře nezbytná, snad nemusíme připomínat.

(Ne)atraktivita, hygiena


Sexy chlap se musí koupat alespoň jednou týdně.
"Žena se mnou bude spát,
až se pořádně okoupu."

Málokdy vám partnerka řekne přímo do očí, že ji už nepřitahujete. Místo toho uslyšíte, že byste si měl časteji umýt vlasy, denně používat deodorant a že "vedle v ulici otevřeli novou posilovnu". I ženy by se měly zeptat samy sebe: "Nosím alespoň občas to prádélko, které jsem dostala? Který účes za poslední dobu mi opravdu pochválil? Proč stále mluví o koupi širšího křesla?"

Zkuste si představit, že najednou žijete s někým zcela jiným. A chystáte se na rande. Ze šatníku vyždímáte to nejlepší, provedete pedikůru, manikůru, holení a použijete parfém. Chlap si konečně koupí strojek na chlupy v nose, žena zkusí odvážnější líčení. Takto uvažujte každý den, partner to ocení.

Léky

Vedlejším efektem mnoha léků je zhoršení potence

Sexuální vzrušení výrazně tlumí antidepresiva a sedativa. Léky na vysoký tlak negativně působí na tvrdost erekce, protože snižují prokrvení penisu. A když víte, že se nepostaví, nemáte ani chuť na sex. Naštěstí u některých léků existují alternativy, které vliv na sexuální touhu minimalizují. Podrobnosti najdte ve článku o problémech s erekcí, v sekci Léky negativně ovlivňující erekci.

Hormonální antikoncepce

Některé léky výrazně tlumí sexuální aktivitu.

Averzi k sexu může také způsobit hormonální antikoncepce, která uživatelce 'nesedla'. Na vině jsou rozkolísané hladiny hormonů. Pokud nepoužíváte gestagenní antikoncepci, zkuste přejít na tento typ. Gestagenní antikoncepce neobsahuje estrogen a je lépe snášena. Pokud změna nepomůže, můžete zkusit prášky vysadit a 2-3 měsíce používat jiný typ ochrany, např. kondomy se spermicidním gelem. Po vysazení hormonů jsou některé ženy sami překvapené, jak silně jim sexuální vzrušení tlumily.

Nuda, stereotyp

Oživit sex můžete erotickými pomůckami nebo sexy prádlem.
Oživit sex můžete erotickými hračkami, sexy prádlem, nebo přes Role playing

Předvídatelné pohyby, stereotypní přirážení, stále stejné polohy, to vše udělá z každého sexu časem nudu. Jenže kdo má sílu pořád vymýšlet něco nového? Erotické pomůcky jsou pro oživení sexu ideální. Při sexu např. požádejte partnerku, ať před vámi použije vibrátor, dildo, nebo anální kuličky. Sledujte, co jí dělá dobře, jaká intenzita a tempo jí vyhovuje. A jestli se napoprvé stydíte, dejte si skleničku vína :)

Oživit postelový život můžete i přes Role playing. Hra na sestřičku, otroka a dominu může odhalit skryté touhy a vášně. Sex bude jiný, neobvyklý a to je proti stereotypu dobrá obrana.

Odvážnější mohou zkusit svést partnera v nějaké neobvyklé situaci, např. na grilování u známých, v převlékacích kabinkách, nebo v lese na paloučku.

Další příčiny, proč to v sexu neklape

  • Příliš mnoho společně stráveného času (odpočiňte si občas od sebe)
  • Bolest při styku (nízké zvlhčení pochvy, použijte lubrikant)
  • Špatně fungující partnerský vztah (vyříkejte si to, nebo jděte do poradny)
  • Fixace na rodiče (partnerka nahrazuje matku / partner nahrazuje otce; jděte do poradny)
  • Když shazujete autoritu partnera (mějte k sobě větší úctu)
  • Jiné očekávání v sexu(chcete jiné praktiky, ale stydíte se o tom mluvit)

Co vás čeká příště?

Ve druhé části seriálu probereme další příčiny sexuální averze, jako je premenstruační syndrom, kojení, nebo strach muže ze selhání erekce. Dostanete také několik konkrétních tipů, jak oživit váš, nebo partnerův sexuální apetit.

Autor:

Pomohl vám tento článek? Sdílejte jej dále.
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Poslat odkaz e-mailem

Související hračky