Děložní čípek (latinsky cervix, čili krček) je v lidském reprodukčním systému nejnižší částí dělohy. Je to vnější část děložního hrdla - přesahuje do pochvy a lze jej nahmatat.
Děložní hrdlo vystýlají slizniční řasy (endocervix), které do sebe zapadají a dokonale tak otvor uzavírají. Společně s děložním čípkem brání průniku nečistot do dělohy, zároveň ale propouštějí spermie – čemuž jde zabránit použitím bariérové antikoncepce, ať už kondomu nebo cervikálního kloboučku (pesaru).
Rakovina děložního čípku
Rakovina děložního čípku je 3. nejčastější nádorové onemocnění žen (po karcinomu prsu a tlustého střeva) a postihuje ženy všech věkových skupin. Ročně je v ČR diagnostikováno cca 1 000 případů rakoviny děložního čípku a umírá na ni zhruba 300 žen ročně.
Celosvětově je ročně diagnostikováno na půl milionu žen s rakovinou děložního čípku a 270 tisíc z nich na toto onemocnění každoročně umírá – to je ale dáno hlavně špatně dostupným zdravotním systémem v rozvojových zemích.
Pokud je děložní čípek napaden karcinomem, nekontrolovatelně se na něm množí buňky změněné HPV infekcí. Menší nádory bývají vyoperovány, v takovém případě je možné uchovat funkci vaječníků a plodnost. U objemnějších nádorů bývá nezbytné odstranit dělohu, případně i lymfatické uzliny.
Prevence před rakovinou děložního čípku
Riziko rakoviny děložního čípku lze poměrně účinně snížit pravidelnými prohlídkami u gynekologa. Lékař tak totiž dokáže objevit tzv. přednádorové stavy (prekancerózy), které lze velice účinně léčit.
Rakovinu děložního čípku způsobuje v 99 % případů lidský papillomavirus (HPV), který se přenáší pohlavním stykem. Proto jsou důležitými preventivními opatřeními partnerská stálost, důsledné používání kondomu a očkování proti viru HPV.
Kromě HPV se na vzniku nádorového onemocnění podílí řada dalších faktorů, jako je kouření, nezdravá strava a další prvky špatného životního stylu.
Související zdroje
- Vyzkumrakoviny.cz – O rakovině děložního čípku (rakovina děložního čípku)
- Wikipedia.org – Cervical canal (definice)