HPV je zkratka anglického Human papillomavirus čili lidský papilomavirus. Je to nejrozšířenější sexuálně přenosný vir na světě. Aktuálně je jím nakaženo zhruba 630 milionů lidí po celém světě. Během svého života se s ním setká 80 % žen a alespoň 50 % mužů.
Typy HPV
Existuje přes 170 lidských papilomavirů (HPV), z nichž se více než 40 přenáší sexuálně. Ty se dělí na:
- Vysoce rizikové typy – způsobují nádorové bujení a mohou vést k rozvoji rakoviny
- Nízce rizikové typy – nezpůsobují nádorové bujení, mohou vyvolat genitální bradavice
HPV virus a rakovina děložního čípku
Viry HPV nejčastěji způsobují rakovinu děložního čípku. Ta vzniká nádorovou přeměnou buněk, které se nacházejí na povrchu děložního čípku. Rakovina se šíří postupně na další orgány (dělohu, vaječníky).
Rakovina děložního čípku je na 2. místě v úmrtnosti žen. HPV se nakazí stamiliony žen, z toho vznikne asi půl milionu nádorů a polovina nakažených zemře. Většina nakažených pochází z rozvojových zemí.
Proto se na pravidelné gynekologické prohlídce provádí odběr buněk z děložního hrdla, aby doktoři zavčas HPV viry odhalili.
HPV virus u mužů
Ačkoliv se hlavní riziko HPV spojuje s rakovinou děložního čípku u žen, HPV se nevyhýbá ani mužům.
- Nízce rizikové viry jim mohou způsobit genitální bradavice či papilomatózu hrtanu.
- Vysoce rizikové viry jim mohou způsobit nádor řiti či penisu.
HPV virus v ústech
Známky HPV viru byly nalezeny např. i na hlasivkách a dýchacích cestách. Jak je to možné?
Pokud budete dívku nejprve prstit a následně jí strčíte prsty do úst, HPV virus se jí může dostat do krku. Nebo pokud se budete uspokojovat ústy a následně se políbíte, dojde k tomu samému. Vir se ovšem přenáší pouze přes čerstvé sekrety, zaschlými už ne.
Přenos HPV viru
HPV se přenáší intimním stykem – ze sliznice na sliznici, nebo ze sliznice na kůži. Sliznice či kůže musí mít malé trhlinky, kterými virus vnikne do těla.
Prakticky to znamená, že se přenáší jak během vaginálního, tak i orálního a obzvláště análního sexu (vzniká při něm více trhlinek). Nemusíte ani mít sex – stačí, když se intimně mazlíte a virus si může najít cestu. Dokonalou ochranu neskýtá ani kondom, i když riziko přenosu významně snižuje.
Nízce rizikové infekce se vzácně mohou přenést na dítě při porodu, anebo pokud se rodiče koupou spolu s dítětem v jedné vaně. Bazény jsou příliš velké a chlorované, takže v nich stejné riziko nehrozí.
Příznaky HPV viru
Pokud jste sexuálně aktivní, je velká šance, že už jste HPV virus měli, máte, nebo ho ještě budete mít (obzvláště pokud máte sklony k promiskuitě). Ani jste to nemuseli poznat, protože asi u 80 % lidí se HPV virus vůbec neprojeví.
U většiny žen proběhne infekce zcela bez příznaků a po určitém čase (roce či dvou) sama zcela odezní. Pokud infekce přetrvává, vytvářejí se na děložním čípku abnormální změny (léze), které se buď samy zhojí, nebo zhoršují. Příznakem rakoviny děložního čípku může být:
- vodnatý až krvavý poševní výtok
- nepravidelná menstruace
- kontaktní krvácení (po pohlavním styku)
- bolesti v podbřišku
- krev v moči
- pálivá, řezavá bolest při močení
Pokud vás virus napadne jinde než na děložním čípku, upozorní vás na něj výrůstky, vřídky, škrábání v krku apod. Takové příznaky mohou vyvolat řadu různých obtíží a problémů.
Genitální bradavice – kondylomata
U 20 % nakažených se do 3 týdnů až 8 měsíců objeví genitální bradavice – kondylomata. V takovém případě je načase navštívit doktora (obvykle gynekologa, urologa nebo dermatologa).
Nádorová onemocnění
Pokud jste se nakazili vysoce rizikovým virem a ten u vás přetrval déle než 6 měsíců, může ve vašem těle dojít k buněčným změnám, které vedou ke vzniku zhoubných nádorů. Nejčastěji se objevují v děložním hrdle, ale mohou být i v pochvě, na vulvě, v análním otvoru, na penisu či v krčních mandlích.
Vývoj takového nádoru ovšem může trvat i 10 – 15 let.
Test na HPV virus
Ženy si mohou pořídit samoodběrový HPV test Rovers medical, nebo mohou o test požádat svého gynekologa.
"Nemá větší smysl určovat přítomnost HPV, teprve jeho přítomnost opakovaná, tedy dlouhodobá infekce, vede k změnám v tkáních. A hlavně infekci HPV nelze léčit. Lze pouze odstranit její projevy."
Léčba HPV
V současné době se nedá léčit HPV samotné, ale pouze jeho následky. Tělo se s ním po čase vypořádá samo. Pomoci mu můžete tím, že se vyhnete stresu, alkoholu, cigaretám a budete tělu dodávat dostatek vitaminů a živin. Důležitá je podpora imunity - pomocí očkování a užívání přípravků na její podporu.
Bradavice někdy samy odpadnou, někdy je potřeba je odstranit zmrazováním (dusíkem), skalpelem nebo laserem. Existují i různé léky na předpis, které pomáhají s jejich odbouráváním.
Časně zachycené přednádorové změny lze ošetřit konizací (vytnutím části hrdla děložního) nebo excizí (vytnutí postižené tkáně, např. na zevním genitálu nebo pochvě). Jedná se o krátké a většinou nekomplikované výkony.
Léčba zhoubných nádorů patří do specializovaných center (onkogynekologických). Její rozsah se řídí pokročilostí onemocnění. Onkologická léčba musí být vždy komplexní a přísně individuální.
Přírodní léčba HPV viru
Přírodním antibiotikem proti HPV virům je betaglukan, který je obsažen v hlívě ústřičné. Ta potěší hlavně ženy, neboť kromě projevů HPV pomáhá řešit i gynekologické záněty a mykózy.
Další přírodní houbou je Coriolus. Má vysoký obsah β glukanů a proteoglukanů, které úspěšně potírají HPV.
Hlívu ústřičnou můžete dostat čerstvou i v tabletách. Nejlepší jsou kapsle z čerstvé rostliny, u nichž je čistota účinné látky alespoň 90 %
Očkování proti HPV
Žádné očkování vás neochrání proti všem typům HPV, ale můžete se nechat očkovat alespoň proti těm nejnebezpečnějším.
Ideální je nechat se naočkovat předtím, než máte první pohlavní styk, ale má to smysl i později, dokonce i když už jste se jedním typem HPV nakazili. Vakcína vám totiž poskytne ochranu alespoň před ostatními typy HPV.
Zdravotní pojišťovny hradí očkování proti HPV virům pro chlapce i dívky mezi 13 a 14 lety. Pokud se chcete nechat očkovat v pozdějším věku, můžete od některých pojišťoven získat příspěvek.
- Plně hrazená je vakcína Cervarix, která chrání proti dvěma typům HPV. Od 15 let stojí kolem 6 600 korun.
- Vakcína Gardasil (dříve Silgard) vás navíc ochrání před genitálními bradavicemi a respirační papilomatózou. Připlatíte si za ni 1500 korun pro děti. Od 15 let stojí kolem 7 500 korun.
- Nonvalentní vakcína vás ochrání proti všem vysoce rizikovým typům HPV. Za tu si připlatíte 5 000 korun, od 15 let vás vyjde na cca 13 tisíc korun, chrání vás ale před 90 % všech nádorových změn.
Související zdroje
- Femisalva.cz – Prevence rakoviny čípku – HR HPV testace a očkování (hpv virus očkování)
- Hpv-college.cz – HPV a muži (HPV virus u mužů)
- Hpv-college.cz – HPV testy (HPV virus test)
- Hpv-college.cz – O HPV (definice, typy HPV)
- Hpv-college.cz – Přenos HPV infekce (definice, přenos, příznaky a léčba)
- Prirodaleci.cz – HPV virus a hlíva ústřičná (hpv virus přírodní léčba)