Syndrom polycystických ovarií/vaječníků, PCOS

Syndrom polycystických ovarií/vaječníků, PCOS

Syndrom polycystických ovarií (vaječníků) je nemoc způsobená hormonální nerovnováhou, která postihuje cca 5 – 10 % žen v reprodukčním věku. Je to soubor příznaků způsobených zvýšením androgenů (mužských pohlavních hormonů) v těle. Ženám může přivodit řadu obtíží, např. poruchy menstruace, nadměrné ochlupení těla, problémy s plodností aj.

Nazývá se také syndrom Steina a Leventhala (Stein-Leventhalův syndrom), anglicky pak Polycystic Ovary Syndrom, proto PCOS.

Je PCOS vrozený?

Co způsobuje PCOS není zřejmé, ale výzkumy naznačují, že hraje roli genetika. PCOS se projevuje častěji ve spřízněných rodinách než v populaci obecně.

Vědec Richard Legro se svým týmem otestoval rodiny 80 matek s PCOS a zjistil, že 22 % z jejich dcer má PCOS také. Co je zajímavé, tak zvýšenou hladinu androgenů neměli jenom dcery, ale i synové.

Příznaky PCOS

  • Nepravidelná, nebo zcela chybějící ovulace
  • Zpoždění menstruace, těžké nepravidelné krvácení, případně se menstruace nedostavuje vůbec
  • Neplodnost (léčitelná)
  • Nadměrné maštění a vypadávání vlasů
  • Nadměrné ochlupení těla a tváře
  • Akné
  • Skvrny na kůži
  • Bolesti pánve
Nejčastější příznaky PCOS
Nejčastější příznaky PCOS

Spolu s PCOS se mohou projevit:

  • Cukrovky dvojího typu
  • Obezita
  • Srdeční choroby
  • Poruchy nálad
  • Rakovina dělohy
  • Poruchy spánku

Ženy trpící PCOS často začnou mít různé psychické problémy (deprese, úzkosti, sociální fobie, vztahové problémy aj.), způsobené jednak hormonální nerovnováhou, jednak problémy s vlastní vizáží a tělem.

"Pokud žena v plodném věku nemenstruuje, nemůže mít dítě, musí si trhat či holit knírek a vidí, že pomalu plešatí, není divu, že její psychika a sebevědomí trpí."

Táňa Lišková


Rychlé nahlédnutí do problematiky PCOS

Co se děje při PCOS

U zdravé ženy folikuly uvnitř vaječníků rostou, zrají a stoupají k povrchu vaječníku, kde prasknou a uvolní vajíčko. Zbytky roztrženého folikulu začnou produkovat progesteron.

Jenže při PCOS se vajíčko z folikuly neuvolní. Uvnitř vaječníku se navíc vytvářejí pořád nová a nová vajíčka. Oba vaječníky se naplní cystami (v tomto případě folikulami s nezralými vajíčky) a začnou se zvětšovat až do trojnásobku své původní velikosti.

Celý vnitřní proces PCOS je velice složitý. Pokud se zajímáte o více medicínských detailů, můžete nahlédnout do

Folikulogeneze a tvorba žlutého tělíska
Folikulogeneze a tvorba žlutého tělíska

PCOS diagnóza a prognóza

Ačkoliv není zcela zřejmé, jak a proč PCOS vzniká, vědci se shodují na tom, že musí být přítomny alespoň 2 z následujících příznaků:

  1. Nepravidelná menstruace (může způsobit problémy s plodností)
  2. Zvýšená hladina testosteronu (souvisí s nadměrným ochlupením)
  3. Polycystické ovarie (přítomnost více cyst ve vaječnících)
Rotterdamská kritéria pro diagnostiku PCOS
Tzv. Rotterdamská kritéria pro diagnostiku PCOS

Puberta

Příznaky PCOS se mohou začít projevovat už v pubertě, např. nepravidelnou či žádnou menstruací, nadváhou, rozsáhlým akné či nadměrným ochlupením.

Gynekolog by měl dívkám, které vykazují symptomy, udělat krevní testy a důkladné ultrazvukové vyšetření – obzvlášť pokud si žádají o hormonální antikoncepci, která blokuje tvorbu mužských i ženských hormonů, a tudíž přítomnost PCOS efektivně ukryje.

mladá dívka s PCOS
I když pro náctiletou dívku může být otřesné zjistit, že má PCOS, čím dříve se to dozví, tím lépe se mu může bránit 

Léčba PCOS

Aktuálně není možné PCOS léčit. Různými terapeutickými metodami se ale dají zmírnit jeho symptomy. Vysoká hladina androgenů souvisí s rezistencí na inzulín. Tu lze snížit hormonální antikoncepcí nebo s pomocí některých léků na cukrovku.

Inositol a PCOS

Inositol (nazývaný také jako vitamín B8, i když to ve skutečnosti vitamín není) se nachází v ovoci, fazolích, obilí a ořeších. Navíc ho dokáže produkovat i lidské tělo ze sacharidů, které zkonzumuje.

Inositolové doplňky mohou zlepšit příznaky PCOS, zvláště v kombinaci s kyselinou listovou. Jednak snižují rezistenci na inzulín, jednak podporují ovulaci.

Během experimentální studie dokázaly 4 gramy inositolu a 400 mikrogramů kyseliny listové denně vyvolat ovulaci u 62 % léčených žen.

Jak se chovat, když mám PCOS

PCOS doprovází (nebo je jí způsobena) rezistence na inzulín. Kvůli tomu ženy snadno ztloustnou a může se u nich vyvinout řada dalších chorob.

Proto lékaři doporučují co nejzdravější životní styl, který jim umožní udržet si nízkou váhu. Tím sníží jak projevy onemocnění, tak další zdravotní rizika.

jak zmírnit příznaky PCOS
Zdravý životní styl je nejlepším řešením, jak zmírnit příznaky PCOS

Tipy ke zvládnutí PCOS:

  • Může vám pomoci hormonální jóga
  • Omezte konzumaci jednoduchých cukrů a nadbytečných sacharidů (Low Carb dieta)
  • Dopoledne jezte ovoce, odpoledne zeleninu
  • Pravidelně sportujte (snížíte si tak rezistenci na inzulín)
  • Používejte výživové doplňky myo-inositol v kombinaci s D-chiro-inositolem a vitamín D

PCOS a těhotenství

Až 20 % žen trpících PCOS může spontánně ovulovat. Čím dříve se pokusí o dítě, tím pro ně bude jednoduší otěhotnět. S přibývajícím věkem se ale funkce vaječníků zhoršuje.

Problém nastává, pokud gynekolog neodhalil PCOS už v pubertě, žena začala brát hormonální pilulky, konečně je vysadila, protože chce otěhotnět, a najednou zjistí, že má nepravidelnou menstruaci. I tak je ale otěhotnění pořád možné. Pokud nepomůžou terapie, přistupuje se občas k operaci (laparoskopické úpravě ovarií).

Přesto PCOS těhotenství vážně komplikuje. Ženy trpící PCOS mají vyšší šanci samovolného potratu a že dostanou těhotenskou cukrovku. PCOS je jednou z nejčastějších příčin neplodnosti

spermie a vajíčko
Otěhotnět s PCOS je sice těžší, ale ne nemožné

Související hračky


Související témata

Estrogen

Estrogen

Estrogen je základní pohlavní hormon, který se vyskytuje především v ženském těle – zajišťuje funkci reprodukčního systému,... Estrogen je základní pohlavní hormon, který se vyskytuje především v ženském těle – zajišťuje funkci reprodukčního systému, stará se o pravidelnost menstruačního cyklu, může za růst prsou, boků a je důležitý v období těhotenství.... ...

Menopauza

Menopauza

Menopauza je tělesný stav, kdy žena trvale přestává menstruovat. Určuje se zpětně –⁠ když od posledního krvácení uplyne alespoň rok. S termínem souvisí také následující pojmy: Menopauzální přechod –⁠ období před poslední periodou, kdy stoupá variabilita menstruačního cyklu (tj.... ...

Ovariální hyperstimulační syndrom

Ovariální hyperstimulační syndrom

Ovariální hyperstimulační syndrom je bouřlivá reakce organismu na hormonální stimulaci při umělém oplodnění. Nahromaděná intravaskulární tekutina vyloučená prasklými folikuly ve vaječnících začne prosakovat do jiných částí těla, kde začne způsobovat zdravotní problémy.... ...

Těhotenství

Těhotenství

Těhotenství (gravidita) je proces odehrávající se v těle ženy, při kterém vznikne nový lidský tvor od první buňky až po okamžik,... Těhotenství (gravidita) je proces odehrávající se v těle ženy, při kterém vznikne nový lidský tvor od první buňky až po okamžik, kdy je v ideálním případě schopen samostatně přežít mimo dělohu. Těhotenství začíná oplodněním (splynutím vajíčka se spermií) a končí porodem či potratem.... ...

Vybíráme z e-shopu