Alergie na sperma – příznaky, léčba

Alergie na sperma patří mezi poměrně málo známé zdravotní komplikace. Postihuje nejen ženy, ale i muže. Přecitlivělost na mužský ejakulát může mít mnoho příčin, které je třeba znát, pokud chceme alergii vyléčit. Včasné rozpoznání předchází problémům jako jsou vyrážky, bolestivý sex, nebo nemožnost otěhotnět.

Alergie na sperma – příznaky, léčba

Co je to alergie na sperma?

Alergie na sperma je odborníkům známá jen krátce – první výskyt byl zaznamenán až v roce 1967. Jde o přehnanou reakci imunitního systému na některé složky spermatu v pochvě. Příčinou jsou buď přítomné bílkoviny, nebo stopové zbytky alergizujících potravin. Jde o alergii získanou, která se může projevit i po mnoha letech pravidelného nechráněného styku.

Podle studie uvedené na výročním zasedání společnosti the American College of Allergy, Asthma, and Immunology touto alergií trpí až 12% amerických žen, ale postiženi mohou být i muži.

Příznaky alergie na sperma

Alergikovi vyskočí po kontaktu se spermatem svědivá vyrážka
Po kontaktu se spermatem
se může objevit svědivá vyrážka

Alergie na mužské semeno se může projevovat celou škálou více či méně nebezpečných příznaků s rozdílným stupněm intenzity. Mezi ty méně závažné patří pálení, bolest a otok postiženého místa, který může trvat i několik dní. Dále pak zarudnutí, vyrážka na intimních místech, svědění, silné stahy dělohy, záněty pochvy a někdy i mokvavé puchýře.

V této fázi onemocnění často nerozpoznají ani odborníci. Potíže bývají proto přisuzovány úporným kvasinkovým infekcím nebo některým pohlavně přenosným nemocím, např. viru herpes simplex.

Pokud ale není alergie na sperma včas rozpoznána a správně léčena, mohou se časem vyskytnout i závažnější příznaky: potíže s dýcháním (např. po orálním sexu – opuchlý krk a ústa) a velmi vzácně i celkový kolaps oběhového systému. Ale i "pouhý" bolestivý styk je pádným důvodem pro zahájení terapie.

Většina obtíží se projeví do pěti minut po kontaktu spermatu s pokožkou nebo sliznicemi, vyjímečně k reakci může dojít i za několik hodin (kopřivka).

Alergie na sperma ovlivňuje plodnost

Není bez zajímavosti, že mnoho párů se o této alergii dozví až při vyšetření na specializované klinice asistované reprodukce. Organismus ženy totiž může identifikovat bílkoviny přítomné ve spermatu jako nebezpečné mikroorganismy (jako jsou např. viry a bakterie) a napadá je. Kvůli tomu se rapidně snižuje pohyblivost spermií a tím i šance na úspěšné oplodnění vajíčka.

Alergie na sperma u mužů

Ačkoliv se může na první pohled zdát, že jde o onemocnění pouze ženské části populace, postiženi mohou být i muži. Nejčastěji jde o homosexuály nebo bisexuály, kteří přijdou se semenem do kontaktu při análním styku. Postižení trpí pálením, svěděním a zarudnutím konečníku. Méně často dochází k alergické reakci i na jiných částech těla, kde se projevuje svědivou kopřivkou.

Spouštěcím okamžikem alergie může být také kontakt spermatu s krví. K tomu dochází např. při reoperaci provedené vasektomie, při torzi varlete nebo traumatickém poranění oblasti pánve. Reakce organismu bývají v tomto případě prudší a déletrvající.

Jak léčit přecitlivělost na mužské semeno?

Postup léčby alergie na ejakulát i míra úspěšnosti záleží především na příčině potíží. Obecně platí, že snadněji se léčí stavy vyvolané stopovým množstvím zbytků potravin obsažených ve spermatu.

Nejčastější alergeny ve spermatu:

 • ořechy – hlavně arašídy a lískové ořechy
  Alergeny z potravin se přenáší do spermatu - seminální plazmy.
  Alergeny z potravin (např. oříšků) se přenáší do seminální plazmy.
 • sója a výrobky z ní
 • mléko a mléčné výrobky
 • rajčata, papriky
 • mák
 • mořské ryby
 • exotické ovoce – ananas, citrusové plody, kiwi
 • ve větším množství i jahody
 • některé léky – hlavně antibiotika
 • TIP: Vhodně zvoleným jídelníčkem můžete ovlivnit také chuť, vůni a dokonce i vzhled spermatu! Více se dočtete v článku Jak zlepšit chuť ejakulátu?

Léčba alergie na ejakulát je v tomto případě poměrně jednoduchá. Stačí, aby si muž minimálně na tři týdny vybrané potraviny odepřel. Tato doba bohatě postačí na to, aby se organismus od nežádoucích látek očistil. Pokud je partnerka nebo partner při následném styku bez obtíží, je po problému. Stravování prosté alergenů je ale nutné dodržovat i nadále.

 • TIP: Jestliže se vám do diety nechce, nebo omylem přece jen sníte něco špatného, použijte jednoduše kondom.
Teror spermií - italský scifi komiks z 80.let začíná být pro alergiky v posledních letech aktuální.
Teror spermií - italský scifi komiks z 80.let začíná být pro alergiky v posledních letech aktuální.

Alergie na bílkovinu ve spermatu

Tento typ alergie se léčí o něco hůře. Babské rady doporučující změnit partnera, nebývají v tomto případě příliš účinné. Obvykle je totiž žena (popř. muž) alergická na bílkovinu jako takovou a ne na některou z jejích specifických částí, které se mohou člověk od člověka mírně lišit. Najdou se sice výjimky potvrzující pravidlo, ale je jich poskrovnu.

Nejčastější "léčbou", kterou v tomto případě lékař doporučí, bývá obyčejný kondom. Ne vždy ale lze tuto metodu použít, např. pokoušejí-li se oba partneři o dítě. První pomoc v takovém případě paradoxně spočívá ve zvýšení frekvence pohlavního styku. Při časté ejakulaci totiž dochází ke snížení hustoty spermatu a tím i k nižší koncentraci alergizujících složek. Důležitý je také pravidelný pitný režim, který také pomáhá ejakulát mírně ředit.

 • TIP: Zajímá vás historie, správné používání nebo typologie kondomů? Přečtěte si sérii článků zajímavosti o kondomech!
Gynekolog vyšetřuje pacientku.
Při alergické reakci na mužské sperma je vhodné vyhledat gynekologa.

Desenzibilizace aneb postupné zvykání na sperma

Na principu ředění spermatu funguje i lékařská metoda zvaná desenzibilizace. Lékař při ní zavádí ženě do pochvy malé množství spermatu. Ve stále se zkracujících časových intervalech (v řádu týdnů) zvyšuje jeho množství a pozoruje přitom ženiny reakce. Jestliže se příznaky alergie po několika dávkách výrazně zmírní nebo úplně vymizí, je léčba úspěšná. U nás je tento léčebný postup prozatím v plenkách, ale velmi rozšířený je např. v Americe.

Když se léčba alergie nedaří

U některých žen se bohužel i přes veškerou snahu léčba nedaří. Znamená to pro ně doživotní nutnost používání kondomu a dítě lze většinou počít jen za asistence lékařů metodou in vitro (tzv. ze zkumavky). Při umělém oplodnění je bílkovina ze spermatu odfiltrována a vajíčko je oplodněno pouze očištěnou spermií. Na další vývoj embrya pak nemá ženina alergie vliv, takže by uchycení i další vývoj měly proběhnout bez problémů.

Léčba alergie na sperma u mužů

Pokud je muž alergický na sperma svého partnera, nabízí prezervativ jednoduché a rychlé řešení. Jestliže ale muž reaguje nepřiměřeně i na své vlastní sperma, bude ochrana kondomem k ničemu. V takovém případě stačí si před milováním nachystat navlhčený jemný ručník a po styku s ním potřísněná místa ihned otřít. Jestliže se vyrážka, svědění nebo zarudnutí přesto objeví, objednejte se k alergologovi. Nejspíš vám napíše mírné léky na potlačení imunity.

Pálení a bolest při sexu vedou ke ztrátě libida
Pálení a bolest při sexu
vedou ke ztrátě libida
Závěrem

V případě alergické reakce na mužské semeno doporučujeme vyhledat lékařskou konzultaci a to bez ohledu na vaše pohlaví či intenzitu příznaků. Nepohodlí a bolest při sexu totiž časem nevyhnutelně vede ke ztrátě chuti na sex a k potlačení libida. Nenechte to dojít tak daleko!

Autor:

Pomohl vám tento článek? Sdílejte jej dále.
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Poslat odkaz e-mailem

Související hračky

Související témata

Související hračky