Alergie na sperma – příznaky, léčba

Alergie na sperma patří mezi poměrně málo známé zdravotní komplikace. Postihuje nejen ženy, ale i muže. Přecitlivělost na mužský ejakulát může mít mnoho příčin, které je třeba znát, pokud chceme alergii vyléčit. Včasné rozpoznání předchází problémům jako jsou vyrážky, bolestivý sex, nebo nemožnost otěhotnět.

Alergie na sperma – příznaky, léčba

Alergie na sperma je odborníkům známá jen krátce – první výskyt byl zaznamenán až v roce 1967. Jde o přehnanou reakci imunitního systému na některé složky semene. Příčinou jsou buď přítomné bílkoviny, nebo stopové zbytky alergizujících potravin. Jde o alergii získanou, která se může projevit i po mnoha letech pravidelného nechráněného styku.

Podle studie uvedené na výročním zasedání společnosti the American College of Allergy, Asthma, and Immunology touto alergií trpí až 12 % amerických žen, ale postiženi mohou být i muži.

Jak se projevuje alergie na sperma?

Alergie na mužské semeno se může projevovat celou škálou více či méně nebezpečných příznaků s různým stupněm intenzity. Mezi ty méně závažné patří:

 • pálení

 • bolest

 • kopřivka

 • otok postiženého místa

 • zarudnutí

 • vyrážka

 • svědění

 • silné stahy dělohy

 • záněty pochvy

V případě alergické reakce se většinou jedná o lokální podráždění části těla, která přijde do kontaktu s ejakulátem. U žen se tak často příznaky objevují na vulvě či kvůli semenu v pochvě, u mužů na penisu a v jeho okolí (v případě análního sexu i v oblasti análního otvoru). Někdy se však objeví i příznaky ovlivňující celé tělo, např. muži s alergií na vlastní sperma mohou ihned po ejakulaci pociťovat silnou únavu, návaly horka a stav podobný chřipce.

Spouštěcím okamžikem alergie může být také kontakt spermatu s krví. K tomu dochází např. při reoperaci provedené vasektomie, při torzi varlete nebo traumatickém poranění oblasti pánve. Reakce organismu mohou být v tomto případě prudší a déletrvající.

Většina obtíží se projeví do 20 - 30 minut po kontaktu spermatu s pokožkou nebo sliznicemi, výjimečně k reakci může dojít i za několik hodin (kopřivka), a přetrvávají několik hodin až dnů.

Lékaři často zaměňují alergii na sperma se sexuálně přenosnými infekcemi (např. chlamydie či herpes), chronickou vaginitidou, kvasinkovou infekcí nebo bakteriální vaginózou.

Těžká alergická reakce

V závažných případech je možná anafylaxe (náhle vzniklý a život ohrožující stav). Příznaky anafylaxe se obvykle objeví během několika minut po expozici a vyžadují okamžitou lékařskou pomoc. Mezi příznaky anafylaxe patří:

 • potíže s dýcháním

 • sípání

 • oteklý jazyk nebo hrdlo

 • rychlý, slabý puls

 • závratě nebo mdloby

 • nevolnost

 • zvracení

 • průjem

Příznaky alergie na sperma
Po kontaktu se spermatem se může objevit svědivá vyrážka

Jak léčit přecitlivělost na mužské semeno?

Postup léčby alergie na ejakulát i míra úspěšnosti záleží především na příčině potíží. Obecně platí, že snadněji se léčí stavy vyvolané stopovým množstvím zbytků potravin obsažených ve spermatu.

Alergie na stopové zbytky potravin

Léčba alergie na ejakulát je v tomto případě poměrně jednoduchá. Stačí, aby si muž minimálně na tři týdny vybrané potraviny odepřel. Tato doba bohatě postačí na to, aby se organismus od nežádoucích látek očistil. Pokud je partnerka nebo partner při následném styku bez obtíží, je po problému. Stravování prosté alergenů je ale nutné dodržovat i nadále. Jestliže se vám do diety nechce, nebo omylem přece jen sníte něco špatného, použijte jednoduše kondom.

 • Nejčastější alergeny

 • ořechy – hlavně arašídy a lískové ořechy
  Alergeny z potravin se přenáší do spermatu - seminální plazmy.
  Alergeny z potravin (např. oříšků) se přenáší do seminální plazmy.
 • sója a výrobky z ní
 • mléko a mléčné výrobky
 • rajčata, papriky
 • mák
 • mořské ryby
 • exotické ovoce – ananas, citrusové plody, kiwi
 • ve větším množství i jahody
 • některé léky – hlavně antibiotika
 • TIP: Vhodně zvoleným jídelníčkem můžete ovlivnit také chuť, vůni a dokonce i vzhled spermatu! Více se dočtete v článku Jak zlepšit chuť ejakulátu?

Alergie na bílkovinu ve spermatu

Tento typ alergie se léčí o něco hůře. Babské rady doporučující změnit partnera nebývají v tomto případě příliš účinné. Obvykle je totiž žena (popř. muž) alergická na bílkovinu jako takovou a ne na některou z jejích specifických částí, které se mohou člověk od člověka mírně lišit. Najdou se sice výjimky potvrzující pravidlo, ale je jich poskrovnu.

Nejčastější "léčbou", kterou v tomto případě lékař doporučí, bývá obyčejný kondom. Ne vždy ale lze tuto metodu použít, např. pokoušejí-li se oba partneři o dítě. První pomoc v takovém případě paradoxně spočívá ve zvýšení frekvence pohlavního styku. Při časté ejakulaci totiž dochází ke snížení hustoty spermatu a tím i k nižší koncentraci alergizujících složek. Důležitý je také pravidelný pitný režim, který také pomáhá ejakulát mírně ředit.

 • TIP: Zajímá vás historie, správné používání nebo typologie kondomů? Přečtěte si sérii článků zajímavosti o kondomech!
Teror spermií
Teror spermií - italský scifi komiks z 80.let začíná být pro alergiky v posledních letech aktuální.

Desenzibilizace aneb postupné zvykání na sperma

Na principu ředění spermatu funguje i lékařská metoda zvaná desenzibilizace. Lékař při ní zavádí ženě do pochvy malé množství spermatu. Ve stále se zkracujících časových intervalech (v řádu týdnů) zvyšuje množství semene v pochvě a pozoruje přitom ženiny reakce. Jestliže se příznaky alergie po několika dávkách výrazně zmírní nebo úplně vymizí, je léčba úspěšná. U nás je tento léčebný postup prozatím v plenkách, ale velmi rozšířený je např. v Americe.

Léčba alergie na vlastní sperma

Pokud je muž alergický na sperma svého partnera, nabízí prezervativ jednoduché a rychlé řešení. Jestliže ale muž reaguje nepřiměřeně i na své vlastní sperma, bude ochrana kondomem k ničemu. V takovém případě stačí si před milováním nachystat navlhčený jemný ručník a po styku s ním potřísněná místa ihned otřít. Jestliže se vyrážka, svědění nebo zarudnutí přesto objeví, objednejte se k alergologovi. Nejspíš vám napíše mírné léky na potlačení imunity.

Podobně jako u žen lze i u mužů provádět postupnou desenzibilizaci podkožní aplikací malého množství spermatu.

Léky

Lékař vám může také doporučit, abyste před jakoukoli sexuální aktivitou užívali volně prodejné antihistaminikum. To může pomoci minimalizovat vaše příznaky, zvláště pokud se vy nebo váš partner rozhodnete nebo nemůžete používat kondom.

Pokud jsou vaše příznaky závažné, může lékař doporučit, abyste nosili EpiPen. Injekci byste měli aplikovat při prvních známkách závažných příznaků a poté vyhledat okamžitou lékařskou pomoc.

Když se léčba alergie na sperma nedaří

U některých žen se bohužel i přes veškerou snahu léčba nedaří. Znamená to pro ně doživotní nutnost používání kondomu a dítě lze většinou počít jen za asistence lékařů metodou in vitro (tzv. ze zkumavky). Při umělém oplodnění je bílkovina ze spermatu odfiltrována a vajíčko je oplodněno pouze očištěnou spermií. Na další vývoj embrya pak nemá ženina alergie vliv, takže by uchycení i další vývoj měly proběhnout bez problémů.

Léčba alergie na sperma
Při alergické reakci na mužské sperma je vhodné vyhledat gynekologa.

Použité zdroje

Související témata

Související hračky

Vybíráme z e-shopu