Nejstarší erotické pomůcky světa

Která erotická pomůcka současnosti má podle vás nejdelší historii? Z předchozích článků připomínající milníky z historie vibrátoru už možná tušíte, že tato erotická pomůcka to se svou 200 letou historií asi nebude. A tušíte správně, nejstarší erotickou pomůckou je logicky ta nejjednodušší – tedy obyčejné dildo. Pojďte s námi nahlédnout do rodokmenů pěti erotických pomůcek současnosti.

Nejstarší erotické pomůcky světa

28 tis. let př. n. l. – Dildo

Jedna z archeoložek pózuje s prehistorickým dildem nalezeným v Německu
Jedna z archeoložek pózuje s prehistorickým dildem nalezeným v Německu

Jeskynní nálezy z poslední doby potvrzují, že dilda patrně používaly k sexuálnímu uspokojení ženy už v době kamenné. To úplně nejstarší dildo nalezli němečtí vědci v jeskyních v Bádensku-Württembersku nedaleko města Ulm. Než byl tento pravěký falus objeven, ležel v temnotě patrně více než 30 tisíc let.

 Jedná se o 20 centimetrů dlouhý a 4 centimetry široký vyleštěný kus prachovce falického tvaru. Byl však nalezen roztříštěný na 14 kusů, o jeho původním určení začali výzkumníci spekulovat až po jeho složení do původní podoby. Vědci si sice nejsou zcela jistí, k čemu tento kus kamene tehdejší lidé používali. Většina odborníků se však přiklání k variantě s prehistorickou sexuální pomůckoudildem. Proč by jinak povrch kamene byl tak hladký a měl vytvarovaný žalud?

Nalezení mužského erotického artefaktu překvapilo nejenom odbornou veřejnost, ale i samotné badatele. Z doby kolem 30 tisíc let př. n. l. nejsou sice nálezy s erotickým podtextem žádnou raritou, většinou se ale jedná o sošky různých Venuší – tedy o ženské postavy. Mužský erotický artefakt z tohoto období je tak velkou vzácností.

1564 – Kondomy

První dochovaná zmínka o používání kondomů pochází z doby, kdy se Evropou prohnala jedna z největších epidemií moru, známá jako černá smrt. Málokdo ví, že souběžně s morem řádila i jiná nevyléčitelná choroba často končící smrtí nemocného – syfilis. Lidé byli tehdy doslova posedlí strachem ze smrti, není tedy divu, že se uchýlili k užívání podivně vyhlížejících ochranných sexuálních pomůcek.

Historicky první zmínka o používání kondomů pochází z pera Itala Falloppia
Historicky první zmínka o používání kondomů pochází z pera Itala Falloppia

První zmínka o čemsi, co si muži nasazovali na penis při souloži, pochází z roku 1564. Tehdy publikoval Ital Gabriele Falloppio své pojednání o syfilis. Popisuje zde, jak si muži před souloží navlékali na penis lněné návleky máčené v blíže neurčeném chemickém roztoku. Zda tyto návleky měly zabraňovat i početí, dodnes nedokázal nikdo s jistotou říci, že měly zabraňovat šíření infekce je však téměř jisté. Falloppio ve svém pojednání popisuje kusy látky zahalující penis od špičky až po kořen, upevňovány byly obyčejnou šňůrkou.

  • Kondomům jsme již dříve na našem webu věnovali čtyřdílný seriál článků. Kromě hlubší exkurze do historie této ochrany proti početí můžete očekávat spoustu dalších zajímavostí i praktických tipů a rad. Přečtěte si vše o kondomech.

1869 – Šukací stroj – Manipulátor

Manipulátor - parou poháněný první šukací stroj historie
Manipulátor – parou poháněný první šukací stroj

Americký psychiatr George Tylor si návrh na pravděpodobně první šukací stroj v historii nechal patentovat v roce 1869. Tento nevšední přístroj byl poháněn párou hnanou z kotle, pod kterým se topilo uhlím. Stroj nazvaný Manipulátor měl ulehčit rukám znavených doktorů, kteří byli nuceni ručně uspokojovat své pacientky trpící hysterií.

Jediným osvědčeným lékem na tuto rozšířenou chorobu žen, zahrnující například bolesti hlavy nebo nespavost, byla totiž masáž klitorisu a následný orgasmus. Ten ovšem v té době nebyl považován za součást sexuálního aktu, ženský orgasmus totiž v 19. století jednoduše neexistoval. „Objeven“ byl totiž až začátkem 20. století. Do té doby byl ženský vrchol rozkoše „na předpis“ a za uspokojení rukou lékaře se platilo.

1892 – Anální kolíky

Anální kolíky patří mezi erotické pomůcky, které dokáží i v dnešní době rozpoutávat mezi lidmi vášnivé diskuze. Zdá se, že sexuálně aktivní veřejnost se dělí na dva nesmiřitelné tábory – na vyznavače análního sexu, a na jeho zapřisáhlé odpůrce. Bylo tomu tak ale i dříve?

Dřevěné anální kolíky jsou k dostání i dnes, a to i přesto, že jejich používání přináší řadu nevýhod.
Dřevěné anální kolíky jsou k dostání i dnes, a to i přesto, že jejich používání přináší řadu nevýhod.

Během viktoriánské éry se anální hračky těšily značné oblibě. V Evropě tehdy byla vynalezena jakási anální vajíčka, která měla napomáhat zbytečným ztrátám mužského semene při ejakulaci. Jednalo se vlastně o jakousi pomůcku při plánovaném početí. Obecně se tehdy tradovalo, že dřevěné vajíčko zavedené v análním otvoru muže během soulože, pomůže lépe nasměrovat ejakulát do útrob ženského těla.

Dřevěná anální vajíčka se z Evropy poměrně rychle rozšířila do celého světa a například v USA začátkem 20. století trhala prodejní rekordy. Tedy až do roku 1938, kdy byl prodej dřevěných análních vajíček pro klamavou reklamu zakázán.

1908 – Umělé panny

Umělá panna, nafukovací panna nebo prostě Anča. Jedná se o erotickou pomůcku imitující tvarem i velikostí skutečného člověka, nejčastěji ženu. Hlavním „vybavením“ těchto panen jsou otvory na nejrůznějších místech, určené k sexuální stimulaci.

To základní o umělých pannách jste asi už věděli, troufli byste si ale tipnout, kdy a za jakých okolností vznikla ta úplně první umělá erotická panna?

Námořníci si s sebou na dlouhé plavby na palubu brávali umělé společnice.
Námořníci si s sebou na dlouhé plavby na palubu brávali umělé společnice.

Dame de voyage (francouzsky) nebo dama de viaje (španělsky) – tak byly nazývány první umělé panny určené k sexuálnímu uspokojování osamělých mužů. Tyto předchůdkyně dnešních panen byly vyrobeny ze starých látek a hadrů a dělaly společnost francouzským a španělským námořníkům na dlouhých plavbách.

První záznam o sériově vyráběné panně se datuje na začátek 20. století, konkrétně do roku 1908. Od té doby se vzhled této erotické pomůcky změnil ještě mnohokrát, zásadní zlom však nastal v 70. letech, kdy na trh s erotickými pomůckami vstoupily nové materiály – vinyl, latex a silikon. Poslední jmenovaný momentálně trhu s umělými pannami vládne, to díky němu tyto němé společnice mnohdy od těch živých, okem ani nerozeznáte.

Znáte nějaké další erotické pomůcky s dlouhou historií?

Překvapil vás náš výčet erotických pomůcek, které už lidem zpříjemňují životy poměrně dlouhou dobu? Podělte se s námi o své postřehy a nápady. Možná, že právě váš komentář se stane námětem na další zajímavý článek.

Vybíráme z e-shopu