Ztráta libida a příčiny sexuální averze 1/2

Máte chuť na sex, ale partnerku bolí hlava? Nebo je celá žhavá a milovat se nechcete vy? Když jsou výmluvy častější než sex, zpozorněte. Ztráta libida a sexuální averze ohrožují vztah více než kterákoli jiná sexuální dysfunkce. Přečtěte si, zda vás nepotkal jeden ze zabijáků libida.

Ztráta libida a příčiny sexuální averze 1/2

Obecné příčiny ztráty chuti na sex


Stres, deprese, únava

Psychická pohoda a odpočastost jsou pro sexuální život velmi důležité. Dlouhodobý stres vede k depresím a ke ztrátě sexuální chuti. Když se partnerovi v hlavě neustále honí starosti a povinnosti, těžko bude mít chuť na sex.

Naučte se proto relaxovat (sezení u televize to zrovna není) a oddělte práci od osobního života. Duševní spokojenost pak poznáte i v posteli.

Nedostatek pohybu

Bylo prokázáno, že lidé mají větší chuť na sex, pokud pravidelně cvičí. Při sportu se vyplavují endorfiny, takže se cítíte dobře a to se projeví i při sexu. Pohyb navíc pomáhá rozproudit krev, což u mužů zlepšuje erekci. Pro zvýšení libida jsou nejvhodnější sporty, kde se zapojuje celé tělo, např. běhání, fitness, ale i jóga.

Sport zvyšuje chuť na sex
Sport zvyšuje chuť na sex

Civilizační choroby

Problémy se sexem mohou být druhotným projevem nějakého onemocnění. Nejčastějšími zabijáky sexu jsou nadváha, cukrovka, vysoký tlak, nemoci srdce a poruchy štítné žlázy. Tyto nemoci mají vliv na obě pohlaví. U žen zvyšují riziko gynekologických poruch i zánětů, které jsou příčinou bolesti při styku a nízkého zvlhčení pochvy. U mužů se častěji projevují poruchy erekce.

Protože cukrovku a nemoci oběhové soustavy nelze ihned a snadno vyléčit, je důležitá prevence – zdravý životní styl. Více o vlivu civilizačních chorob na mužskou potenci najdete v sekci Příčiny problémů s erekcí.

Civilizační choroby
Civilizační choroby u mužů zvyšuji riziko poruchy erekce

Přechod, klimakterium, menopauza, andropauza

V období přechodu se snižuje hladina některých hormonů (u mužů testosteronu, u žen estrogenu a progesteronu). Snížení libida je častý doprovodný jev. To ale neznamená, že sex už nebude tak dobrý jako předtím.

Ženy už během menopauzy, ale i po ní trápí vaginální sucho a bolestivý pohlavní styk, což lze vyřešit lubrikačním gelem. Mužský přechod (andropauza) bývá mírný, hladina testosteronu klesá pomalu. Postupně se však i u muže zájem o sex vytrácí. Podpořit mužské libido mohou přírodní afrodiziaka, např. Kotvičník Zemní, který obsahuje hormony fytosteroly. Ty mají podobný účinek jako testosteron – zvýšení sexuální touhy a výkonnosti. Navíc podporují spalování tuků, takže pomáhají držet pod kontrolou i rostoucí břicho.

Hladina hormonů v menopauze
Hladiny hormonů v období klimakteria mužů a žen

VÝUKA: Pokud chcete vědět, jaký má testosteron vliv na lidské tělo a jak můžete ovlivnit jeho hladinu, přečtěte si článek Jak zvýšit testosteron a jak udržet jeho hladinu v rovnováze?

Infekce, pohlavní choroby

Za nechutí k sexu může stát vyrážka, infekce, mykóza nebo pohlavní choroba. Partnerku může trápit např. výtok, vašeho miláčka zase pálení při močení. Sex proto pochopitelně odmítá. Pravou příčinu nezájmu se však nemusíte dozvědět, protože se stydí a situaci nechce řešit.

Že je návštěva gynekologa, dermatovenerologa, nebo alespoň praktického lékaře nezbytná, snad nemusíme připomínat.

(Ne)atraktivita, hygiena

Málokdy vám partnerka řekne přímo do očí, že ji už nepřitahujete. Místo toho uslyšíte, že byste si měl častěji umýt vlasy, denně používat deodorant a že "vedle v ulici otevřeli novou posilovnu". I ženy by se měly zeptat samy sebe: "Nosím alespoň občas to prádélko, které jsem dostala? Který účes za poslední dobu mi opravdu pochválil? Proč stále mluví o koupi širšího křesla?"

Zkuste si představit, že najednou žijete s někým zcela jiným. A chystáte se na rande. Ze šatníku vyždímáte to nejlepší, provedete pedikúru, manikúru, holení a použijete parfém. Chlap si konečně koupí strojek na chlupy v nose, žena zkusí odvážnější líčení. Takto uvažujte každý den, partner to ocení.

Neatraktivní muž
"Žena se mnou bude spát, až se pořádně okoupu."

Léky

Sexuální vzrušení výrazně tlumí některá antidepresiva a sedativa. Léky na vysoký tlak mohou negativně působit na tvrdost erekce, protože snižují prokrvení penisu. A když víte, že se nepostaví, nemáte ani chuť na sex. Naštěstí u některých léků existují alternativy, které vliv na sexuální touhu minimalizují. Podrobnosti najdete ve článku o problémech s erekcí, v sekci Léky negativně ovlivňující erekci.

Antidepresiva
Antidepresiva snižují libido

Hormonální antikoncepce

Averzi k sexu může způsobit také hormonální antikoncepce, která uživatelce 'nesedla'. Na vině jsou rozkolísané hladiny hormonů. Pokud nepoužíváte gestagenní antikoncepci, zkuste přejít na tento typ. Gestagenní antikoncepce neobsahuje estrogen a je lépe snášena. Má ale jiný problém - více váže v těle vodu a nedrží dobře cyklus, tak se občas může objevit krvácení i mimo menstruaci. Pokud změna nepomůže, můžete zkusit prášky vysadit a 2-3 měsíce používat jiný typ ochrany, např. kondomy se spermicidním gelem. Po vysazení hormonů jsou některé ženy samy překvapené, jak silně jim sexuální vzrušení tlumily.

Hormonální antikoncepce
Antikoncepce dokáže hladiny hormonů pěkne rozhodit

Nuda, stereotyp

Předvídatelné pohyby, stereotypní přirážení, stále stejné polohy, to vše udělá z každého sexu časem nudu. Jenže kdo má sílu pořád vymýšlet něco nového? Erotické pomůcky jsou pro oživení sexu ideální. Při sexu např. požádejte partnerku, ať před vámi použije vibrátor, dildo nebo anální kuličky. Sledujte, co jí dělá dobře, jaká intenzita a tempo jí vyhovuje. A jestli se napoprvé stydíte, dejte si skleničku vína :)

Oživit postelový život můžete i přes Role playing. Hra na sestřičku, učitele a studentku či jiné role mohou odhalit skryté touhy a vášně. Sex bude jiný, neobvyklý a to je proti stereotypu dobrá obrana.

Někdy stačí pouze vyměnit ložnici a postel za jiné místo a jiný prostor. I tato změna často pomůže sex oživit. Odvážnější mohou zkusit svést partnera v nějaké neobvyklé situaci, např. na grilování u známých, v převlékacích kabinkách nebo v lese na paloučku.

Roleplay
Oživit sex můžete erotickými hračkami, sexy prádlem, nebo přes Role playing

Další příčiny ztráty libida

  • Příliš mnoho společně stráveného času (odpočiňte si občas od sebe)
  • Bolest při styku (nízké zvlhčení pochvy, použijte lubrikant)
  • Špatně fungující partnerský vztah (vyříkejte si to, nebo jděte do poradny)
  • Fixace na rodiče (partnerka nahrazuje matku / partner nahrazuje otce; jděte do poradny)
  • Když shazujete autoritu partnera (mějte k sobě větší úctu)
  • Jiné očekávání v sexu (chcete jiné praktiky, ale stydíte se o tom mluvit - odhoďte stud)

Co vás čeká příště?

Ve druhé části seriálu probereme další příčiny sexuální averze, jako je premenstruační syndrom, kojení, nebo strach muže ze selhání erekce. Dostanete také několik konkrétních tipů, jak oživit váš nebo partnerův sexuální apetit.

Vybíráme z e-shopu