Co je bodypainting, body painting, malování na tělo?

Bodypainting, Body Painting, Malování na tělo

Bodypainting je forma výtvarného umění, která používá lidské tělo jako plátno. Jde vlastně o jakékoliv malování na tělo. Nemusí se jednat jenom o malování na celé nahé tělo, ale i o drobné malůvky na rukou či tvářích. Bodypainting může být i součástí milostné předehry.

Malba na tělo je známá už od pravěku. Rozdíl mezi bodypaintingem a tetováním je v tom, že bodypainting zmizí po pár hodinách, v případě některých látek nejpozději po pár týdnech.

Jak na erotický bodypainting

Zajistěte si čas

Při tak intimní a erotické aktivitě určitě nechcete být nikým rušeni. Mobil vypněte a nejlépe vyřaďte z provozu i zvonek u dveří. Přece jenom by bylo zvláštní, kdybyste otevírali návštěvě a partnerka měla celý dekolt zamazaný od barev.

Bodypainting může znamenat veliké zpříjemnění partnerského života
Bodypainting může znamenat veliké zpříjemnění partnerského života

Připravte si místo

Při bodypaintingu můžete nadělat podobný nepořádek jak při malování pokoje, takže si místo nejdřív dobře připravte. Ideálně na zemi rozložte stará prostěradla, u nichž vám nevadí, že se brzy změní v malířskou paletu.

Připravte si nástroje

Cokoliv chcete použít k malování, by mělo být čisté, v případě štětečků nejlépe úplně nové. Neomezujte ale svoji představivost. Kromě štětců můžete použít například i prsty, lžičky nebo peří, v podstatě cokoli, co vám přijde pod ruku a co je příjemné při doteku na kůži.

To stejné platí pro barvy. Můžete využít speciální barvy na bodypainting (ideálně barvy na tělo s příchutí). Neublíží vám ale ani dětské vodovky (dnes už jsou většinou citlivé ke kůži), anebo cokoliv, co objevíte ve své kuchyni – med, džem, borůvky a jiné bobule, anebo třeba sirup.

Než se pustíte do malování, ujistěte se, že ani jeden z vás není alergický na některou z přísad.

Připravte sami sebe

Demi Moore na obálce Vanity Fair od umělkyně Joanne Gair
Demi Moore na obálce Vanity Fair od umělkyně Joanne Gair

Než se pustíte do barevných radovánek, oba byste se měli pořádně umýt. Ani malíři přece nemalují na špinavé plátno.

Inspirace

Nemusíte se snažit vytvářet složité obrazy. Erotické kouzlo tkví v jemném, dráždivém, vzrušivém doteku.

  • Zkuste na partnera napsat zamilovaný nebo erotický vzkaz.
  • Zkuste na partnera namalovat čínský nebo japonský symbol. Zajímavé předlohy snadno najdete na internetu.
  • Namalujte ženě podprsenku a tanga.
  • Namalujte na sebe něco sirupem (nebo jinou pochutinou) a nechte partnera, aby to z vás slízl.
  • Zavažte partnerovi oči. Bude pak citlivěji vnímat vaše doteky.
  • Svažte partnera. Pocit omezení vyburcovává lidské smysly, celý zážitek tak bude ještě silnější. 
První moderní bodypainting, kvůli němuž skončila modelka i návrhář ve vězení
První moderní bodypainting, kvůli němuž skončila modelka i návrhář ve vězení

Historie bodypaintingu

Určitá forma bodypaintingu existovala v téměř každé kmenové kultuře. Lidé si na kůži malovali už 3 300 let ante a nejspíš ještě dřív. Občas to byla otázka estetiky, jindy to byla součást kulturních, nebo rituálních zvyků skupin.

Lidé se pomalovávali barvami, například když se připravovali na svatbu, válku, smrt nebo pohřeb, když chtěli zdůraznit svůj kmenový status, nebo když naplňovali rituál dospělosti. Ještě dnes přežívá ve své původní podobě mezi domorodými kmeny v Austrálii, na Novém Zélandu, v Oceánii a v některých částech Afriky.

Moderní bodypainting

Rozvoj moderního bodypaintingu začal v 60. letech 20. století, když západní umělci hledali nové formy sebevyjádření, které by byly smyslné a šokující zároveň. Jeho nástup umožnilo i rozvíjející se hnutí Hippies, které se stavilo otevřeně k nahotě, sexualitě a psychedelii.

První moderní bodypainting

První moderní bodypainting celého těla se objevil na Světové výstavě v Chicagu v roce 1933. Vynálezce a průkopník v kosmetice Max Factor, Sr. vypustil na molo nahou modelku Sally Rand. Veřejnost tím tak šokoval, že byl on i se Sally zatčen.

Na světě je mnoho skvělých bodypaintingových umělců – například Jana Sterbak, Rebecca Horn, Youri Messen-Jaschin či Joanne Gair.

Dnes je  bodypainting stále častěji je využíván v marketingu, sportovní reklamě a politických kampaních, kdy slouží k získání pozornosti. Často ho využívá například organizace PETA demonstrující za práva zvířat. 

Související zdroje


Související hračky


Související témata

Necking

Necking

Necking je sexuální nepenetrativní praktika, která je zaměřena na laskání a mazlení od pasu nahoru. Zahrnuje vzájemné hlazení, líbání, jemné dráždění zubama, škrábání, hlazení prsou a líbání šíje. Patří sem také erotická masáž.... ...

Sensual Play

Sensual Play

Sensual Play čili hra se smysly zahrnuje celou řadu sexuálních praktik, které nějakým způsobem dráždí a vzrušují specifické smysly. Její součástí dokonce nemusí být ani sex samotný – jedná se jenom o formu vzrušení partnera.... ...

Tantrický sex

Tantrický sex

Tantrický sex je součástí starověkých východních nauk o tantře. Jeho smyslem je zvyšování energie v jednotlivci a nacházení souznění v páru. Tantrický sex je součástí širší nauky. V západním světě je ale často provozován samostatně, bez návaznosti na další filozofii.... ...

Tetování

Tetování

Trvalé tetování zahrnuje děrování kůže jehlou a vstřikování nesmazatelného barviva sloužící k trvalému zabarvení pokožky,... Trvalé tetování zahrnuje děrování kůže jehlou a vstřikování nesmazatelného barviva sloužící k trvalému zabarvení pokožky, po kterém na kůži zůstávají obrazy, symboly a tvary. Jedná se o jednu z nejznámějších forem uměleckého zkrášlování těla.... ...

Vybíráme z e-shopu