Co je hiv, virus lidské imunitní nedostatečnosti?

HIV

HIV (Human Immunodeficiency Virus neboli virus lidské imunitní nedostatečnosti) je virus, který oslabuje imunitní systém člověka a způsobuje, že naše tělo se pak nedokáže bránit běžným infekcím. Aby se virus HIV mohl množit, napadá v těle nakaženého člověka velmi důležitou podskupinu bílých krvinek, kterým se říká CD4+ T-lymfocyty, zkráceně CD4 buňky.

Virus HIV tyto buňky během svého životního cyklu zabíjí a snižuje tak jejich počet. Kvůli tomu organismus reaguje pomaleji a méně efektivně zejména na infekce nebo nádorová bujení. Imunitní systém se tak postupně vyčerpá, až se rozvine onemocnění AIDS (z anglického Acquired Immune Deficiency Syndrome nebo též Acquired Immunodeficiency Syndrome, česky syndrom získaného selhání imunity).

Rozdíl mezi HIV a AIDS

HIV je označení pro virus, který napadá buňky imunitního systému člověka. AIDS je potom označení pro soubor onemocnění, která jsou následkem pokročilého poškození organismu při infekci virem HIV. Je to stav s velmi nízkým počtem CD4 buněk doprovázený určitými (tzv. oportunními) infekcemi, nádory a syndromem chátrání.

Příznaky HIV

V akutní fázi jsou příznaky HIV nejčastěji podobné chřipce či infekční mononukleóze, často se objevuje i vyrážka nebo mírný průjem. Projeví se asi u třetiny nakažených s odstupem přibližně 2 – 4 týdny po nákaze a může trvat až 3 měsíce, než se v těle vytvoří protilátky, které lze spolehlivě zjistit testem. To vše komplikuje rozpoznání nákazy HIV ve velmi časné fázi.

Poté může následovat velmi dlouhé bezpříznakové období, kdy se HIV množí v buňkách imunitního systému a postupně ničí imunitu nakaženého. Bezpříznakové období může trvat 2 – 15 let v závislosti na stavu imunitního systému nakaženého. Pokud se v tomto období o své infekci člověk nedozví a nezačne se léčit, postupně se u něj začnou projevovat stále závažnější příznaky a obtíže.

V poslední fázi dochází k úplnému selhání imunitního systému a HIV pozitivní člověk přechází do stadia AIDS. K tomuto stadiu patří typické infekční a nádorové komplikace, ale i celkové chátrání a demence. Infekce HIV, která není zjištěna a léčena ani ve stadiu AIDS, pak vede k úmrtí.

Příznaky spojené s rozvojem infekce HIV zahrnují především:

  • zvětšené uzliny
  • úbytek tělesné hmotnosti
  • noční pocení
  • neustupující horečky
  • vleklé průjmy
  • infekce a vředy sliznice dutiny ústní a hltanu
  • poševní infekce
  • pásový opar
  • trvalou únavu

POZOR: Zpočátku nemusí mít člověk nakažený virem HIV žádné zdravotní obtíže a často velmi dlouhou dobu nepozná, že je nakažený. Snadno tak může přenést infekci na další osoby. 

Přenos HIV

Virus HIV se přenáší v krvi, spermatu a poševním sekretu. Nakazit se tedy můžete

  • při kontaktu s krví nakaženého. Obzvláště riskantní je víckrát použít stejnou injekční stříkačku – proto jsou tak často nakažení drogově závislí.
  • při sexu, pokud si vyměňujete tělní šťávy (kromě slin). Ve větším nebezpečí jsou ženy, potažmo gayové, protože sperma přenáší větší množství viru.
  • velice vzácně při líbání, pokud má jeden z partnerů poraněnou dutinu ústní.

Virus se přenáší i z matky na dítě. Pokud má matka HIV, dítě ho s pravděpodobností 15 – 30 % bude mít taky. Riziko snižuje včasná léčba a porod císařským řezem. Nakažená matka by své dítě neměla ani kojit.

Virus HIV mohou obsahovat i sliny, slzy a moč. Je ho v nich ale tak málo, že nemůže druhého člověka nakazit. 

HIV test

Běžný HIV test prováděný z žilní krve zahrnuje vyšetření protilátek, ale také test na přítomnost antigenu p24, který je přímo součástí struktury viru HIV. K testování HIV lze kromě žilní krve použít i kapilární krev (kapka krve z prstu) a sliny. V praxi jsou však tato vyšetření méně spolehlivá, a proto musí být každý výsledek ověřen novým HIV testem ze žilní krve.

HIV test se provádí na vyžádání (není součástí preventivních prohlídek) u praktického lékaře nebo v jakémkoliv HIV centru, HIV checkpointech České společnosti AIDS pomoc a v dalších nevládních neziskových organizacích.

INFO: Pro dárce krve, orgánů, tkání, spermatu, vajíček i mateřského mléka a u všech těhotných žen je v ČR test na HIV povinný.

Léčba HIV

HIV zatím nelze zcela vyléčit, ale životní cyklus viru je možné léčbou téměř úplně zastavit. Léčba pomocí antivirotik umožňuje spolehlivě dosáhnout stavu, kdy virus již není detekovatelný v krvi a lidská imunita se stabilizuje. HIV pozitivní lidé tak mohou žít stejně kvalitní život jako HIV negativní. Je ale velmi důležité, aby byla léčba zahájena včas, co nejdříve od nákazy virem HIV.

POZOR: Neléčená infekce HIV vede k rozvoji AIDS a úmrtí, proto je léčba celoživotní.

HIV a prevence

Hlavním nástrojem prevence je používání kondomu při pohlavním styku a užívání vlastních jehel a stříkaček při injekčním užívání drog nebo jiných látek. Další možností prevence je užívání léků na HIV, tzv. pre-expoziční profylaxi (PrEP) a post-expoziční profylaxi (PEP).

Při PrEP se jedná o preventivní užívání léků ještě před možným rizikovým chováním, PEP se zase užívá po jednorázovém případu vysoce rizikového chování (nejpozději do 3 dnů od možného vystavení se viru), aby se zabránilo množení viru HIV a jeho šíření v těle. Užívání léků PrEP a PEP konzultujte se svým lékařem.


Související hračky


Související témata

AIDS

AIDS

AIDS (zkratka anglického názvu Acquired Immune Deficiency Syndrome čili syndrom získaného selhání imunity) je soubor příznaků... AIDS (zkratka anglického názvu Acquired Immune Deficiency Syndrome čili syndrom získaného selhání imunity) je soubor příznaků a infekcí, které jsou následkem poškození imunitního systému člověka virem HIV. AIDS se nepřenáší, jelikož se jedná o zdravotní stav způsobený nakažením virem HIV.... ...

Bugchasing

Bugchasing

Bugchasing (doslova "pronásledování brouků/breberek") je slangový výraz pro extrémní formu RACK BSDM fetiše, kdy se HIV negativní... Bugchasing (doslova "pronásledování brouků/breberek") je slangový výraz pro extrémní formu RACK BSDM fetiše, kdy se HIV negativní jedinci snaží sexuálním přenosem vědomě nakazit virem HIV. Expresivnějším označením tohoto chování je Fuck of Death ("šuk smrti").... ...

HPV virus

HPV virus

HPV je zkratka anglického Human papillomavirus čili lidský papilomavirus. Je to nejrozšířenější sexuálně přenosný vir na světě. Aktuálně je jím nakaženo zhruba 630 milionů lidí po celém světě. Během svého života se s ním setká 80 % žen a alespoň 50 % mužů.... ...

Kapavka

Kapavka

Kapavka je pohlavní nemoc, která se přenáší při vaginálním, análním i orálním sexu. Projevuje se hnisáním sliznic vylučovacích (močová trubice, konečník) a pohlavních orgánů (děloha, vaječníky, děložní čípek). Nemoc ale může zasáhnout i hrdlo, ústa, nebo oční spojivky.... ...

Sexuálně přenosné nemoci

Sexuálně přenosné nemoci

Sexuálně přenosné nemoci jsou přenášeny mezi partnery při sexu. Většinou se jedná o penetrativní sex, ale není to pravidlo. Rizikové je v podstatě každé sexuální chování zahrnující kontakt s druhou osobou nebo výměnu tělesných tekutin (včetně slin při líbání).... ...

Syfilis

Syfilis

Syfilis (též příjice či lues) je nejstarší známé pohlavně přenosné onemocnění. Toto onemocnění způsobuje bakterie zvaná Treponema pallidum, která vstupuje do těla přes sliznice. Slovo syfilis bylo vytvořeno italským básníkem Girolamo Fracastoro.... ...

Trichomoniáza

Trichomoniáza

Trichomoniáza je pohlavně přenosná nemoc způsobená prvokem zvaným bičenka poševní. Tento prvok parazituje v pohlavních orgánech a přenáší se výhradně pohlavním stykem. Parazit se přesouvá z infikované osoby na zdravou během sexu, tedy z pochvy do penisu nebo naopak.... ...

Vybíráme z e-shopu