Hormonální antikoncepcí (HA) se označuje forma antikoncepce pro ženy, založená na dodávání určitých hormonů do těla. Tyto látky narušují průběh ovulace a tím brání otěhotnění. Hormonální antikoncepce je v současnosti jednou z nejoblíbenějších metod proti nechtěnému těhotenství – její účinky dnes využívá okolo 100 milonů žen.
HA se užívá ústně (formou pilulek) nebo injekčně, existuje také varianta nitroděložních tělísek nebo podkožních implantátů, které fungují 3-5 let. Riziko otěhotnění je – při pravidelném užívání pilulek – asi 0,3 %, u injekčních přípravků dokonce jen 0,05 %.
- Jak stará je hormonální antikoncepce? První pokusy na zvířatech proběhly sice už ve 20. letech 20. století, klinické testy byly spuštěny (s podporou hnutí, bojujícího za práva žen) až o 30 let později. Na trh se HA dostala poprvé roku 1960. Tehdejší množství hormonů v přípravku bylo až 100x vyšší, než dnes a závažné vedlejší efekty byly na denním pořádku.
Hlavním důvodem pro užívání HA je prevence otěhotnění, je možné ji užívat ale i při poruchách menstruačního cyklu nebo v případě bolestivého průběhu menstruace. Hormonální antikoncepce žádným způsobem nechrání proti sexuálně přenosným chorobám!
Princip hormonální antikoncepce
Na trhu se v současnosti vyskytují dvě formy hormonální antikoncepce – progesteronová a kombinovaná (progesteron s estrogenem). Jejich působení vychází z narušení složité kaskády hormonálních pochodů, které řídí menstruační cyklus.
Zatímco úkolem progesteronu je zablokovat zrání vajíčka a oddálit menstruaci, estrogenová složka plní pojistnou úlohu. Pokud navzdory progesteronu k uzrání vajíčka přeci jen dojde, zabrání estrogen jeho oplodnění a usazení na vnitřním povrchu dělohy.
Užívání
Dávkování HA se liší dle druhu. V případě kombinovaných antikoncepcí je nutné brát pilulku 1x denně, přičemž 21 dní se užívá dávka s účinnou látkou a zbylých 7 dní placebo. Injekční varianta kombinované antikoncepce vydrží 1-3 měsíce. Progesteronovou HA je nutné brát každý den ve stejnou dobu.
Pro správnou funkčnost hormonální antikoncepce je nutné dodržovat předepsané užívání. Funkčnost HA je totiž založena na udržování hladiny určitých látek tak, aby se zamezilo ovulaci. Při několikanásobném vynechání je riziko otěhotnění až 300x vyšší.
Připomenutí pilulky pomocí pípátka, SMS či aplikace
Stává se vám, že občas na pilulku zapomenete? Dříve se používala tzv. pípátka nebo služby přes SMS, které vám každý den v přesný čas připomínaly, že si máte pilulku vzít.
V dnešní době už vám stačí chytrý telefon, ve kterém si nastavíte každodenní upomínku, případně si můžete stáhnout některou z mnoha aplikací, které vám pilulku připomenou (a mnohdy nabízejí i další užitečné funkce). Vyzkoušejte třeba tyto:
Lady Pill Reminder
Pripomenuti antikoncepce
myPill® Birth Control Reminder
Contraceptive pill reminder
Nežádoucí účinky
Hormonální antikoncepce vede u mnoha uživatelek k řadě negativních účinků. Patři mezi ně zejména:
- přibírání na váze
- změny nálad – včetně depresí
- snížená chuť na sex
- zvýšené riziko rakoviny prsu a děložního čípku
- zvýšené riziko kardiovaskulárních chorob
- Do užívání HA by se bez konzultace neměly pouštět ženy, které spadají do skupin s vysokým rizikem tvorby sraženiny – tedy kuřačky, obézní ženy a ženy ve vyšším věku.
- Hormonální antikoncepci by v žádném případě neměly užívat ženy s vyšší srážlivostí krve. V posledních letech se množí případy, kdy užívání HA podnítilo u mladých žen mrtvici. Několik žen na následky mozkové příhody zemřelo, desítky dalších jsou doživotně postižené.
Interakce s jinými léky a látkami
Steroidní hormony, které jsou účinnou látkou HA, mohou interagovat se širokou škálou látek. Např. antibiotika urychlují vylučování hormonů z těla, tudíž antikoncepce pozbývá své účinnosti. Podobný efekt vyvolává např. grepfruitová šťáva nebo léky na epilepsii.
Kombinováním hormonální antikoncepce s alkoholem dochází k poškození jater, stejné riziko hrozí u současného užívání HA s léky na bolest, obsahujícími paracetamol.
- Co se stane, když si antikoncepční pilulku vezme muž? Při jednorázovém užití – kromě nevolnosti – nic závažného. Pravidelné užívání ženských hormonů spustí v mužském těle celou řadu fyziologických změn.
- Ženské hormony, obsažené v HA, fungují jako protiváha testosteronu a snižují jeho účinnost. Dochází ke snížení libida a kvality spermií, někdy dochází i k růstu prsů. Snižuje se objem svalů a muž je mnohem méně agresivní. Hormonální antikoncepce se mužům však v určitých případech předepisuje. Jedná se o případy zvětšené prostaty nebo rakoviny varlat.
Dostupnost a cena hormonální antikoncepce
V České republice je hormonální antikoncepce dostupná pouze na předpis. Žena může o HA zažádat svého gynekologa až po dovršení 15 let, ve vyjímečných případech (bolestivá menstruace) ale i dříve. Před vydáním receptu je nutné projít vyšetřením, zahrnující mj. otázky na rodinnou anamnézu. Při prvním užívání HA je často nutné vyzkoušet několik přípravků a vybrat ten, který ženě nejlépe "sedne".
Ceny hormonálních antikoncepcí se pohybují v různé výši. Pro orální užití jsou dostupná balení, poskytující dostatek dávek pro měsíční užívání, obvyklé jsou též čtvrtroční balení. Kolik hormonální antikoncepce stojí?
- antikoncepční pilulky (dávka na 1 měsíc) - 200 - 300 Kč
- antikoncepční injekce (dávka na 3 měsíce) - okolo 300 Kč
- antikoncepční nitroděložní tělísko (dávka na 5 let) - okolo 5000 Kč
- antikoncepční podkožní implantát (dávka na 3 roky) - okolo 4000 Kč
U invazivních metod (implantace, injekce) je nutná asistence lékaře. Za odborné zavedení je nutné počítat s menším poplatkem (v řádu stovek Kč).
Související zdroje
- Wikipedia.org - Hormonální antikoncepce (co je antikoncepce, historie, užívání)
- Ncbi.nlm.nih.gov - Contraception: Hormonal contraceptives (jak funguje hormonální antikoncepce)
- Healthline.com - The Effects of Hormonal Birth Control on Your Body (nežádoucí účinky antikoncepce)
- Antikoncepce.cz - Přínosy a rizika hormonální antikoncepce (rizika antikoncepce)
- Penize.cz - Co si počít, abyste nepočali: kolik stojí antikoncepce (ceny antikoncepce)