Menopauza, klimakterium, přechod

Menopauza, klimakterium, přechod

Menopauza je tělesný stav, kdy žena trvale přestává menstruovat. Určuje se zpětně –⁠ když od posledního krvácení uplyne alespoň rok. S termínem souvisí také následující pojmy:

  • Menopauzální přechod –⁠ období před poslední periodou, kdy stoupá variabilita menstruačního cyklu (tj. ženy mají nepravidelnou menstruaci, může jim vynechat i několikrát po sobě).
  • Perimenopauza – období před menopauzou, kdy se začínají objevovat endokrinní, biologické a klinické příznaky menopauzy. 
  • Klimakterium – fáze, kdy žena přechází z reproduktivního do nereproduktivního stavu. 
  • Postmenopauza – začíná jeden rok po posledním menstruačním krvácení.  

VĚDĚLI JSTE? Muži procházejí svojí vlastní variantou menopauzy. Říká se jí andropauza.

Co je menopauza

Klimakterium čili přechod je období, během něhož dochází k útlumu funkce vaječníků. Tím se snižuje tvorba hormonů estrogenu a progestrogenu. K menopauze dochází, jakmile se vyčerpá zásoba dozrávání schopných vajíček ve vaječníku ženy. Proto už žena není schopna otěhotnět přirozenou cestou (pořád může být oplodněna uměle).

Menopauza u žen obvykle nastává mezi 45. a 55. rokem života, ale objevují se odchylky oběma směry. Nedá se oddálit, ale její příznaky se dají zmírnit.

Menopauza a antikoncepce

„Musím během menopauzy užívat antikoncepci? Už přece nemohu otěhotnět.“ 

Ano, to je pravda, ale nezapomeňte, že menopauza se určuje zpětně. Během perimenopauzi tu šance na otěhotnění ještě je (i když malá, cca 15 %), takže než léky vysadíte, proberte to se svým gynekologem

Menopauza vás také neochrání před sexuálně přenosnými chorobami, takže pokud nemáte stálého partnera, kondom je vždycky na místě. 

Nástup menopauzy neznamená konec sexuálního života
Nástup menopauzy neznamená, že je vašemu sexuálnímu životu konec

Příznaky perimenopauzy

Toto jsou nejčastější příznaky nastupujícího přechodu:

  1. Poruchy menstruačního cyklu. Pokud se perioda nedostavila po celé 3 měsíce, menopauza se blíží. I tak se ale menstruace může ještě obnovit. 
  2. Návaly horka, pocení a zčervenalá pleť (způsobené tím, že tělo produkuje méně estrogenu). Průměrně trvají 3 – 5 let.
  3. Vaginální suchost. Opět kvůli snížené produkci estrogenu. Vagina se zkracuje a zužuje, což může vést k bolestem při sexu. 
  4. Výkyvy nálad způsobené hormonálními změnami. Od smíchu k pláči, neopodstatněný stres, roztěkanost.
  5. Bolest prsouEstrogen přestává prsa podporovat, proto se vyplatí pořídit si kvalitní podprsenku.
  6. Nevolnost. Hormonální změny mají vliv na trávení. Pomůže vám jíst pomalu, pít více vody (některým ženám pomáhá i zázvorový čaj) a omezit mastná jídla.
  7. Fyzické a psychické změny. Ženy často přibývají na váze, mění se ukládání tuku v těle, mohou mít problémy s udržením moči, suchostí kůže a vlasů, bolesti hlavy. Mohou se dostavit i problémy s pamětí, s udržením pozornosti, orientací v prostoru aj.
  8. Poruchy spánku, nejspíše v důsledku mnoha různých faktorů: návalů horka, nočního pocení, výkyvů nálad... 
  9. Nízká touha po sexu. Genitáliemi proudí méně krve, což vede k nižšímu libidu. Nespavost, fyzické změny a výkyvy nálad tomu nepřidávají.

Všechny tyto příznaky mohou mít i jiné důvody než menopauzu. Pokud se tedy některý z nich dostaví, vyplatí se  poradit se nejdříve s lékařem.

Příznaky menopauzy jsou návaly horka, pocení, problémy se spánkem, výkyvy nálad a nevolnosti
Kromě různých fyzických změn patří mezi nejčastější příznaky nastupující menopauzy návaly horka, pocení, problémy se spánkem, výkyvy nálad a nevolnosti

Menopauza a hormony

Během přechodu a menopauzy vaječníky přestávají produkovat hormony estrogen a progesteron.

  • Estrogen mimo jiné urychluje spalování tuků, stimuluje růst dělohy, udržuje stav kůže a cév, snižuje řídnutí kostí.
  • Progesteron ovlivňuje menstruační cyklus a podporuje růst děložní sliznice po ovulaci.

Jedním ze způsobů, jak zmírnit příznaky menopauzy, je hormonální léčba zvaná hormonální substituční terapie. S její pomocí dojde k vyrovnání hormonálních hladin a ke zlepšení všech obtíží. O vhodném preparátu se poraďte se svým lékařem.

Závislost hladiny esztrogenu na věku ženy - graf
Hladina estrogenu s přibývajícím věkem pomalu klesá

Menopauza a psychika 

S výkyvy nálad v důsledku hormonálních změn se ženy setkávají už od doby, kdy začaly menstruovat. Podobně tomu je, když menstruovat přestávají. Hormonální změny způsobené nedostatkem estrogenu a progesteronu si vyberou svoji daň. Výkyvy nálad se vás mohou držet 2 až 10 let.

Mezi nejčastější psychické problémy patří:

  • Podrážděnost u 70 % žen.
  • Deprese u 1 z 5 žen, ale hrozí spíše ženám, které měly sklon k depresím už před menopauzou. 
  • Úzkost, návaly paniky (jenže ty je těžké rozlišit od normálních příznaků menopauzy, neboť je obvykle doprovází pocení, třes, mělký dech a poruchy srdečního rytmu).
  • Sklon k pláči a sebelítosti.
  • Nespavost, která postihne 40 –⁠ 50 % žen. 

Psychické problémy během menopauzy mohou být způsobeny i jinými problémy: fyzickými změnami, nadváhou či situací v rodině (rozvod, odchod dětí, apod.)

Jak si ochránit psychické zdraví během menopauzy?

  • Mějte na paměti, že vaše výkyvy nálad souvisejí s menopauzou.
  • Věnuje pozornost svým změnám nálad a snažte se v nich vysledovat vzorce. Je něco, co vám pomáhá spát lépe, být méně ve stresu aj.?
  • Pokud máte vážné problémy, vyhledejte pomoc.
  • Upravte svůj životní styl. Nejspíš budete muset začít jinak jíst a častěji cvičit.
  • Povídejte si o svých problémech se svými blízkými.
Změny nálad jsou během menopauzy obvyklé
Změny nálad jsou během menopauzy obvyklé

Menopauza ve 40 letech

Ačkoliv se menopauza obvykle dostavuje mezi 45 – 55 lety života, u 1 % žen se dostaví už ve 40 letech anebo dříve.

Co ovlivňuje nástup menopauzy

Studie ukazují, že nástup menopauzy ovlivňuje věk první menstruace, užívání antikoncepce podávané ústy, počet těhotenství, tělesná hmotnost, kouření a pití alkoholu, množství fyzické aktivity, hladina olova v krvi a řada dalších faktorů.

Předpokládá se, že asi u 50 % žen hrají roli genetické faktory. Dámy, může se vám vyplatit zeptat se vašich matek a babiček, v kolika letech se dostavila jejich menopauza.

Léky na menopauzu a přechod

Neexistují léky, které by dokázaly oddálit přechod a menopauzu. Jsou ale léky, které dokáží příznaky zmírnit a udělat celý proces snesitelnější

Jaké si vybrat, záleží na konkrétních příznacích, které vás nejvíce trápí. Obecně se vyplatí soustředit na léky, které nahrazují produkci estrogenu, vaginální krémy a lubrikanty. Můžete si také promluvit se svým doktorem o již avizované hormonální substituční terapii

Jaké bylinky brát během menopauzy

Pokud dáváte přednost přírodní léčbě, příznaky menopauzy jsou u vás mírné nebo pro vás není hormonální léčba ze zdravotního hlediska vhodná, můžete vyzkoušet některé bylinky:

  • Ploštičník hroznatý. Jeho kořeny obsahují glykosidy a terpeny, které mají podobné účinky jako estrogen. Pomáhá s gynekologickými obtížemi, nespavostí, zlepšuje koncentraci a paměť a přidá vám na duševní pohodě.
  • Třezalka tečkovaná má sedativní a zklidňující účinky, zlepšuje spánek a posiluje imunitní systém.
  • Lněná semínka (obsahují lignany) zmírní noční pocení.
  • Ženšen vám zlepší náladu a spánek.
  • Třezalka tečkovaná vám pomůže proti slabým depresím.
  • Kontryhel a maliník vám pomůžou od bolestí podbřišku.
  • Česnek vám pomůže předcházet kardiovaskulárním onemocněním, k nimž jste kvůli úbytku estrogenu náchylnější. 
Česnek je zázračná bylinka vhodná nejen během menopauzy
Česnek je zázračná bylinka vhodná nejen během menopauzy

Menopauza a homeopatie

Homeopatie je forma alternativní medicíny, která zkoumá pacienta a jeho symptomy jako celek a podle toho ho i léčí.

Na trhu je řada homeopatických přípravků. Nelze vám ale doporučit, které byste měla brát, bez předchozí konzultace s homeopatem. Ten se podívá na váš celkový (psychologický a fyziologický) stav a podle toho vám doporučí vhodnou terapii, bylinky a přípravky.

Menopauza a hubnutí

Snížená produkce estrogenu přispívá k ukládání tuků kolem břicha, boků a stehen. To ještě zhoršuje špatný spánek a zvýšený stres.

Pokud chcete zůstat hubená, dodržujte zdravou životosprávu.

1) Nekuřte, omezte alkohol a kávu

2) Jezte zdravě

  • omezte tučná jídla
  • zaměřte se na potraviny s vysokým obsahem rostlinných estrogenů –⁠ např. sójové boby, sójové mléko, ořechy, semena, fenykl, celer, petržel a lněný olej.
  • jezte dostatek ovoce a zeleniny, abyste měla dostatek vápníku a vitaminu D.

Pomoci vám mohou i různé bylinky a vitamíny. Vyhýbejte se potravinám obohaceným o rafinovaný (zpracovaný) cukr.

3) Cvičte

Stačí hodinová procházka denně nebo třeba Kegelovy cviky na posílení pánevního dna.

Zkušenosti s menopauzou

Každá žena si menopauzu prožije po svém. Rozhodně stojí za to zeptat se na zkušenosti vaší maminky a babičky. Doporučit vám můžeme i různé diskuze o menopauze, např.:


Související hračky


Související témata

Andropauza

Andropauza

Andropauza (také označována jako mužské klimakterium) je mužskou obdobou menopauzy. Během andropauzy muži přestávají produkovat mužské pohlavní hormony, což má vliv na jejich tělo i psychiku.... ...

Bazální teplota

Bazální teplota

Bazální teplota je nejnižší teplota, jíž tělo dosáhne po dostatečně dlouhé době tělesného klidu (obvykle po klidném nočním spánku). Slouží například ke zjištění ovulace, neboť teplota v pochvě se mění v závislosti na fázi menstruačního cyklu.... ...

Estrogen

Estrogen

Estrogen je základní pohlavní hormon, který se vyskytuje především v ženském těle – zajišťuje funkci reprodukčního systému,... Estrogen je základní pohlavní hormon, který se vyskytuje především v ženském těle – zajišťuje funkci reprodukčního systému, stará se o pravidelnost menstruačního cyklu, může za růst prsou, boků a je důležitý v období těhotenství.... ...

Klimax

Klimax

Jako klimax se označuje orgamus – po postupném stupňování potěšení dosahujete vrcholu. Oproti tomu zkažený orgasmus je doslova antiklimatický (antiklimax, anticlimax), protože orgasmus sice proběhne, ale potěcha nedosáhne svého kulminačního bodu, naopak nečekaně poklesne dolů.... ...

Menstruace

Menstruace

Menstruace (známá také jako perioda, měsíčky aj.) je periodicky se opakující krvácení, které je součástí ženského menstruačního cyklu. Perioda je znakem toho, že dívka je schopna mít děti.... ...

PCOS

PCOS

Syndrom polycystických ovarií (vaječníků) je nemoc způsobená hormonální nerovnováhou, která postihuje cca 5 – 10 % žen v reprodukčním věku. Je to soubor příznaků způsobených zvýšením androgenů (mužských pohlavních hormonů) v těle. Ženám může přivodit řadu obtíží, např.... ...

Progesteron

Progesteron

Progesteron je základní pohlavní hormon, který se vyskytuje hlavně v ženském těle. Je vytvářen především ve žlutém tělísku vaječníků, ale během těhotenství ho produkuje i placenta. Navíc ho vytváří kůra nadledvin a varlata u mužů. Během klimakteria jeho produkce klesá.... ...

Vybíráme z e-shopu