Vasovasostomie (doslova „spojení chámovodu s chámovodem“) je chirurgický zákrok, jímž má být vrácena vasektomie (metoda mužské sterilizace) do původního stavu. Jedná se tedy o znovuzprůchodnění chámovodů.
Při vasektomii jsou přestřihnuty a podvázány chámovody, jimiž se spermie posunují do prostaty a semenných váčků. Při vasovasostomii jsou chámovody opět otevřeny a sešity dohromady. Aby byla vasovasostomie považována za úspěšnou, musí spermie procházet alespoň jedním chámovodem.
Limity vasovasostomie
Chámovody mohou být ve většině případů spojeny dohromady, ale zdaleka ne ve všech případech je tím obnovena plodnost. Chámovody mohou být podvázány, nebo je v nich přítomno příliš mnoho protilátek narušujících normální fungování spermií.
Blokáda
Pokud je chámovod úplně přerušen, může být napojen přímo na nadvarle skrze vasoepididymostomii.
Protilátky
Více než polovina mužů, kteří podstoupí vasektomii, si vyvinou protilátky proti spermiím. Jejich působení je zatím zkoumáno, ale vědci se shodují na tom, že snižují pohyblivost spermií.
Jestli se spermie budou schopny vrátit do ejakulátu, záleží na schopnostech chirurga a na době, která už uplynula od vasektomie. Čím dříve je vasektomie zrušena, tím větší je šance na obnovu plodnosti.
Vasoepididymostomie je náročnější než vasovasostomie.
Pokud je část chámovodu ucpaná, lze trubici napojit přímo na nadvarle.
Průběh vasovasostomie
Vasovasostomie je náročná mikro-chirurgická operace, která trvá 2 – 4 hodiny. Měl by ji provádět specializovaný urolog. Hospitalizace po operaci není zapotřebí.
- Pacient je pod sedativy, operace se provádí pod lokální anestezií skrze řez v šourku, který musí být jenom o trochu větší než v případě vasektomie.
- Kousky zašitých chámovodů jsou čistě odříznuty.
- Následně je odebrán vzorek tekutiny z části chámovodu spojené s varletem. Doktor analyzuje její barvu, hutnost, množství a přítomnost spermií.
Pokud jsou v tekutině přítomny spermie, je možné provést vasovasostomii.
Chirurg s pomocí mikroskopu umístí zhruba 25 mikroskopických stehů ve 3 – 4 vrstvách, aby spojil dvě vrstvy chámovodu. Tento zákrok je poměrně těžký, protože chámovod má několik vrstev svalů a stačí 0,2 mm veliký otvor na to, aby spermie unikly.
Pokud spermie není nalezena, je nutné přistoupí k vasoepididymostomii a napojit chámovod nad místo, které je zablokované, což je jedna z nejnáročnějších operací vůbec.
Animace průběhu vasovasostomie
Po vasovasostomii
Zákrok je výrazně bolestivější než vasektomie. Bolest můžete pociťovat ještě několik dní po operaci. Kromě toho vás může potkat infekce, krvácení v šourku, natékání oblasti (hematom) aj. Jakékoliv problémy byste měli okamžitě hlásit svému lékaři.
2 – 3 dny po operaci byste měli odpočívat, poté se můžete vrátit k lehčí práci. Na několik týdnů byste se ale měli zdržet sexuální aktivity, než se vaše tělo zahojí.
Může trvat i několik měsíců, než se spermie znovu vrátí do ejakulátu. Dva až tři měsíce po zákroku půjdete na kontrolu a bude vám odebráno sperma k analýze. O další čtyři až šest měsíců později vás čeká další kontrola.
Cena vasovasostomie a kde ji podstoupit
Vasovasostomie můžete podstoupit ve specializovaných urologických klinikách. Na rozdíl od vasektomie se vasovasostomie nepropaguje komerčně. V České republice budete odkázáni na domluvu s urologem. Cena operace se může pohybovat od cca 90 do 180 tisíc Kč.
Související zdroje
- Wikipedia.org – Vasovasostomy (definice, limity vasovasostomie)
- Youtube.com – Vasectomy Reversal (průběh vasovasostomie)
- Youtube.com – Vasovasostomy - Mayo Clinic (Průběh vasovasostomie)