Problémy s ejakulací - co všechno může potrápit muže při výstřiku

Intimní problémy mužů se netočí jen kolem předčasného vyvrcholení. Jaké další problémy s ejakulací mohou muže potkat a jak s nimi zatočit?

Problémy s ejakulací - co všechno může potrápit muže při výstřiku

Problémy s ejakulací postihují muže stejně často jako problémy s erekcí. Nejčastěji se jedná o problém s výdrží při sexu, poruch ejakulace však existuje mnohem více, jen se o nich tolik nemluví. Některé mají přímý vliv na zdraví muže, jiné potrápí spíše jeho psychiku. Mnohé pak ovlivní i schopnost zplození potomka.

Předčasná ejakulace

Jedná se o nejčastější problém s ejakulací – trápí zhruba 1/3 mužů, ale jen minimum z nich vyhledá odbornou pomoc. O předčasný výron semene se jedná ve chvíli, kdy muž vyvrcholí do jedné až dvou minut od zahájení pohlavního styku. Pokud dojde k ejakulaci do tří minut, jedná se o krátký styk, tzv. coitus brevis. Předčasná ejakulace má značně negativní vliv na psychiku a sexuální život obou partnerů.

Předčasná ejakulace může souviset například se sexuální abstinencí, nízkou hladinou testosteronu, špatným psychickým stavem nebo jinými fyziologickými poruchami.

Co pomůže?

Možností, jak řešit tento stav, je několik. Mezi nejpoužívanější metody "léčby" patří přerušování soulože, Kegelovy cviky, frekventovanější soulož nebo masturbace, znecitlivující přípravky a techniky, nastolení hormonální rovnováhy (zejména stabilizací hladiny testosteronu) nebo odborná léčba fyziologické poruchy (například problém krátké uzdičky).

VÝUKA: Více se o technikách oddalování ejakulace dočtete ve článku Jak oddálit ejakulaci? 17 praktických rad a technik pro delší výdrž při sexu.

Graf délky soulože - předčasná ejakulace
Pokud vaše soulož trvá méně než jednu či dvě minuty, jedná se o předčasnou ejakulaci.

Slabá ejakulace

Slabá ejakulace (astenická) je částečná neschopnost výronu semene. Muži při ní mají pocit slabšího orgasmu a nepociťují typické rytmické kontrakce, které jsou s ejakulací spojené. Příčinou může být celá řada primárních onemocnění a lze ji odstranit spolu s nimi. Pokud se však jedná o poranění míchy nebo roztroušenou sklerózu, tak není léčitelná. Pokud má muž málo ejakulátu, může být příčinou nedostatek tekutin, příliš velká frekvence ejakulací v řadě, kouření nebo taky nedostatek testosteronu.

Co pomůže?

Většinou pomůže větší sexuální zdrženlivost, větší přísun tekutin (kromě alkoholu a slazených sycených nápojů), změny ve stravování, zamezení prohřívání varlat, odbornější léčba zaměřená na zvýšení hladiny testosteronu, omezení kouření a nezdravé životosprávy nebo tablety zvyšující kvalitu spermií či podporující spermatogenezi.

Slabá ejakulace = méně intenzivní orgasmus. Ilustrační foto.
Během slabé ejakulace bývá i orgasmus méně intenzivní než normálně.

Retardovaná ejakulace

Opožděná ejakulace (retardovaná) znamená, že muž potřebuje k výronu semene opravdu dlouhou stimulaci penisu (několik desítek minut). Interval potřebný k dosažení ejakulace se většinou prodlužuje spolu s věkem (zároveň dochází ke snížení množství semene). Příčiny jsou psychogenní i organické.

Retardovaná ejakulace je častá u mužů s cukrovkou, úrazem míchy nebo po urologických a břišních operacích. Ovlivnit ji mohou i léky proti depresi a jiným psychickým problémům či léky na vysoký krevní tlak.

Co pomůže?

Léčba je mnohem složitější než u ejakulace předčasné, pokud však bez potíží ejakulujete během masturbace, tak mnohdy stačí naučit partnerku ty správné doteky či změnit zaběhnutou rutinu. V ostatních případech může pomoci změna léků a zdravý životní styl.

TIP: Změňte zaběhnutou rutinu a vyzkoušejte netradiční techniky masturbace.

Retrográdní ejakulace

Při retrográdní ejakulaci dojde k výronu semene, to se ale nedostává ven z těla, ale do močového měchýře. Dá se to poznat tak, že při prvním močení po dosažení orgasmu je moč zakalená spermatem. Lékař ji pozná také rozborem moči.

Retrográdní ejakulaci způsobuje porucha nervového zásobování svěrače hrdla močového měchýře. Nejčastěji se projevuje při cukrovce a neurologickém onemocnění (mrtvice, roztroušená skleróza, mozkové nádory). K retrográdní ejakulaci dojde téměř vždy po operaci prostaty kvůli poškození nervů, které jsou v blízkosti močového měchýře a prostaty. Problémem může být i zúžení močové trubice.

VĚDĚLI JSTE? Retrográdní ejakulace se projevuje asi u 2 % mužů a je jednou z příčin mužské neplodnosti. Oplodnění se většinou řeší laboratorním odběrem spermií z moči po vyvrcholení a umělým oplodněním vajíček.

Co pomůže?

Při léčbě se nejprve odstraní příčina, pokud je to ovšem možné. Znamená to například vysazení některých léků, které tuto poruchu mohou vyvolávat. Léčba poruchy funkce svalového svěrače při postižení nervů a nervového systému je však velmi obtížná. Někdy může pomoci nasazení léků proti depresím a léků zvyšujících stah svěrače močového měchýře.

Schéma retrográdní ejakulace
Při retrográdní ejakulaci putuje sperma přímo do močového měchýře.

Suchý orgasmus

Suchý orgasmus (také suchá ejakulace, chybějící ejakulace či anejakulace) je stav, kdy muž dosáhne orgasmu, ale bez jakéhokoliv výronu semene. Příčinou jsou často úrazem poškozené nervy, poškození míchy nebo páteře, chirurgické zákroky, psychofarmaka a hypotenziva na snížení krevního tlaku, cukrovka, roztroušená skleróza či operace prostaty. Někdy je příčinou i příliš častá masturbace, kdy se prostě ejakulát nestačí obnovovat.

Co pomůže?

Suchá ejakulace nezpůsobuje žádné zdravotní potíže, takže není potřeba řešit léčbu. Muži mohou vést uspokojivý sexuální život, hlavním problémem je však neschopnost oplodnit partnerku. Jediným řešením je asistovaná reprodukce, kdy se ambulantně odebere semeno pomocí speciálního vibrátoru stimulujícího nervová zakončení penisu. Ten vyvolá ejakulaci u více než 80 % mužů. Jinou variantou je mikrochirurgický odběr spermií.

Suchá ejakulace nezpůsobuje zdravotní potíže. Ilustrační foto.
Suchá ejakulace nezpůsobuje žádné zdravotní potíže, takže není potřeba se jí obávat.

Samovolná ejakulace

Samovolná ejakulace (poluce, „mokré sny“, mimovolný orgasmus nebo orgasmus ve spánku) je mimovolný výron ejakulátu, který probíhá ve spánku, výjimečně i v bdělém stavu.

K poluci může docházet v libovolném věku, nejčastěji se ale vyskytuje u chlapců v období puberty a v rané dospělosti. Mohou, ale nemusí ji provázet erotické sny. Zatímco někteří muži se během ejakulace vzbudí, jiní během tohoto okamžiku spí. Jedním z faktorů, který ovlivňuje četnost polucí, je vyšší hladina testosteronu.

ZAJÍMAVOST: Navzdory obecnému názoru pravděpodobně není žádná souvislost mezi četností polucí a tím, jak často daný člověk masturbuje.

Co pomůže?

V prvé řadě je potřeba si uvědomit, že poluce je naprosto přirozená a nemáte proč se za ni stydět. Pokud přece jen chcete mokré sny omezit, můžete zkusit více relaxovat a zbavit se stresu, vyhýbejte se kořeněným jídlům a stimulantům, před spaním se vyhněte sexuálním stimulům a zkuste začít s jógou, tantrou či karezzou.

VÝUKA: Karezza učí milence, aby sexuální akt co nejdéle odkládali a v první fázi upřednostnili mazlení a vyjadřování náklonnosti. Páry se tak snaží přesouvat svou pozornost od sexuálního uspokojení k pocitům blízkosti a sounáležitosti.

Krev v ejakulátu (hematospermie)

Může se jednat o příznak relativně neškodného onemocnění i vážných zdravotních problémů. Příčinou může být třeba neškodné prasknutí žilky, nadměrně častá ejakulace, infekce močových cest, nádorové onemocnění nebo AIDS.

Ve většině případů se jedná o neškodné podráždění žilek v močové trubici, ale pokud se objeví i další příznaky, např. bolestivé a problematické močení, krev v moči, bolest penisu či bolestivá ejakulace, bude se nejspíš jednat o něco vážnějšího.

POZOR! Pokud se vám ve spermatu objeví droboučké "nitky" krve nebo má ejakulát její barvu, okamžitě se objednejte na odborné vyšetření.

Krev ve spermatu
Je to vážné nebo ne? Nezapomeňte navštívit svého lékaře. 

Použité zdroje

Vybíráme z e-shopu