Tantra očima profesionálů: co s tělem dokáže sexuální energie?

Co je to tantra a jak probíhá tantrický sex? Spolu s profesionály si dnes vyvrátíme mýtus západního světa, který tvrdí, že tantra je pouze vznešený název pro nezřízené sexuální orgie. Poznejte s námi fascinující indickou filozofii, která může váš život (a nejen ten intimní) proměnit k lepšímu. 

Tantra očima profesionálů: co s tělem dokáže sexuální energie?

Když se řekne tantra, mnozí si hned představí masérský salón poskytující sexuální služby všeho druhu.  Kdo se však o problematiku začne trochu zajímat, rychle pozná, že tantra převyšuje rámec povrchní sexuality. V tomto článku vyzpovídáme odborníky z praxe, zboříme mýty o povrchnosti tantry, představíme její blahodárné účinky a poradíme vám, jak doma praktikovat tantrický sex.

V dnešním světě má tantra různorodou pověst. Vlivem podvodníků ji neznalí lidé berou jako řadu pokleslých sexuálních praktik sloužících pouze k ukojení základních fyzických potřeb. Tato představa je však mylná. Tantra je starodávná indická filozofie zaměřená na posvátnost života a vůbec není zvrácená

V rámci tantry se můžete setkat se širokou škálou praktik a cvičení, která mají pozitivní vliv na fyzické i duševní zdraví. Tantra pracuje s emocemi, vědomím a sexualitou. Hlubokou relaxací, do které se dostanete pomocí meditace, masáže, sexu, jógy nebo dechového cvičení, lze podle tantriků vyléčit různé problémy.

Tantra v páru
Tantra se zaměřuje na duchovno, tělo a radost ze života.

Opravdová tantra není pouze o sexu

Chaotická západní kultura plná stresu si podobu tantry přizpůsobila k obrazu svému, díky čemuž na ni mnozí koukají skrz prsty. Nemyslete si, že se před pěti tisíci lety hladili kožešinkami a provozovali masáže se "šťastnými konci". 

Tantra je spirituální cesta, která sexualitu nevylučuje, ale pomáhá skrze ni rozproudit životní energii. Pomocí meditací a různých fyzických (jóga, milování) či dechových cvičení rozvíjí tělesné i smyslové vnímání, čímž napomáhá k otevřenějšímu myšlení a spokojenějšímu životu.

Tantra vnímá ženu a muže jako rovnocenné bytosti, které učí rozvíjet lásku a osvobozovat vědomí a vnáší harmonii do partnerského vztahu

Dvojí cesta tantry

V tantrické praxi existují dva protikladné směry, nazývané jako Cesta pravé ruky a Cesta levé ruky. První cesta je asketičtější a zahrnuje pouze meditativní a symbolické techniky. Cesta levé ruky se zaměřuje na umění sexu, skrze které se snaží dosáhnout transformace. V současné moderní době se praktikuje spíše tantra levoruká.

Moderní neotantra

Z levoruké tantry se postupem času vyvinula neotantra, která tolik neusiluje o osvícení a pochopení podstaty vesmíru. Cílem neotantry je přijetí vlastní sexuality pomocí smyslných praktik probouzejících silnou sexuální energii, která má na lidské tělo blahodárné účinky. A ačkoli je neotantra "levoruká", nesoustředí se na obyčejné požitkářství, ale na rozvoj osobnosti a trénink sebeovládání.

Tantra může změnit váš život k lepšímu

Praktikování tantry i neotantry ovlivní váš život ve všech směrech. Zbavíte se strachu, získáte sebedůvěru a začnete žít naplno. Probuzená sexuální energie má blahodárné účinky na lidské fyzické i mentální zdraví – provozovatelé tantry mívají lepší imunitu, nižší krevní tlak a netrpí depresemi.

Tantra (i levoruká neotantra) vás naučí uvědomovat si lépe své tělo a naslouchat mu. Zásadní účinky jsou pak pozorovatelné při problémech v intimní sféře – práce s vnitřní energií dokáže eliminovat problémy s erekcí, předčasnou ejakulací, necitlivostí pohlavních orgánů nebo bolestí při sexu.

Léčba Yoni
Tantrické vaginální mapování už zlepšilo kvalitu života mnoha ženám.

Jak tantru vnímají profesionálové

V České republice můžete navštívit hned několik zkušených lektorů a masérů, kteří vám umožní poznat opravdovou tvář tantry. Některých z nich jsme se zeptali na to, jak tantru vnímají oni.

Lektorka tantry Stella Adi Lalla Krenčejová

"Tantra je dle mých 14letých zkušeností práce s energií a její kultivace. Přináší hluboké léčení a otevírá v nás potěšení. Je to cesta vědomí, meditace, neposuzování, plynutí a srdce. Je to vědomé rozhodnutí žití v pravdě v každém okamžiku bytí, jakkoliv náročné to může být."

majitelka studia Božská Tantra Mgr. Stella Adi Lalla Krenčejová, CSB

Slovenská rodačka Stella Adi Lalla je zakladatelka a garant aktivit brněnské Božské Tantry, kde se věnuje vedení workshopů, sexological bodyworku, konzultacím a výuce tantrických masáží či vaginálního mapování.

Lektor tantry Petr Šindelář (Manguri)

"Za jeden z podstatných aspektů tantrického přístupu považuji pocit zodpovědnosti za svůj vlastní život. Ačkoliv se může zdát, že věci (pozitivní i negativní) k nám přicházejí z vnějšího světa, naše vnitřní nastavení je určující pro to, aby se udály. Proto je zásadní snažit se kultivovat vlastní vnitřní nastavení, tj. naše postoje a náš vztah prakticky k čemukoliv.

V tantře zvyšujeme svou osobní energii různými technikami, aby následná manifestace toho, co přichází zdánlivě z venku, působila velmi výrazně a nepřehlédnutelně. To nám umožňuje korigovat a dlouhodobě vyladit svoje vědomé vnitřní nastavení ve vztahu k nejrůznějším aspektům života: sexu, lásce, partnerství, penězům, práci, bydlení, smrti."

lektor, masér a redaktor RNDr. Petr Šindelář (Manguri)

Manguri (občanským jménem Petr Šindelář) se věnuje tantře od roku 1998. Absolvoval několik výcviků pod vedením největších světových tantrických učitelů a pobýval v Osho Commune v Pooně. Dnes vyučuje tantru, masíruje a podílí se na provozu serveru tantra.cz.

Lektorka tantry Helena Křováková

"Obecně je to s tantrou v českém provedení trochu problém. Název zavádí někam, kde není naše tradice. Spíše se kloním k názvu neotantra, která má hodně společného s tzv. „sexual body work“, partnerskou terapií, bioenergetikou či erotickými masážemi v dobrém slova smyslu. Pokud tak děláme vědomě a v kontaktu s vlastním srdcem, dostáváme se do vnitřní pravdivosti a hloubky tak nějak po česku, nehledě na název.

Přes deset let jsem se věnovala tantrickým masážím a práci s bloky klientů skrze dotek. Je to velmi silná a léčivá komunikace na úrovni duše. A co je pro mě na tantře nejvzácnější dar? Zapojení těla a sexuální energie do vlastní spirituality, neboť tělo samo je velmi pravdivý učitel a energie zvládnutého „ohně“ dobrý pomocník."

lektorka tantry Helena Křováková

Helena Křováková (Tantra studio Sofia) se se svým partnerem věnuje individuální výuce tantrických masáží pro jednotlivce a páry. Rovněž je certifikovanou lektorkou Tantrajogy Mohendžodaro pro ženy a nabízí možnost soukromé výuky.

Lektorka tantry Adriána Kučková

"Co považuji za nejdůležitější? Moudrost Tanter dává člověku nové obzory. Propojuje fyzický, psychický, emocionální a duchovní svět v jeden celek = celistvost = vše je se vším provázané = člověk má jeden jediný cíl = osvícení.

- Učí té nejvyšší božské lásce - skrze ní léčíme na všech úrovních sebe, své blízké, celý svůj kmen (rodinu) a svět.

- Dává nám dovednosti, kterými obyčejné pudové chování transformujeme na vyšší úroveň.

- Poskytuje dovednosti a návody, jak používat, využívat a transformovat svou vlastní sexuální energii ku prospěchu.

- Sex přetváří ve vědomé milování, které vede k nadvědomí. Moudrost tanter nic nezakazuje, nic nepřikazuje, nic neodděluje, jen vede a ukazuje cestu do vlastního nitra, k vlastní duši, k hlubokému poznání Ducha."

lektorka tantry a masérka: Adriána Kučková

Lektorka (Život s tantrou) a masérka Adriána Kučková se věnuje tantře už od roku 2008. Absolvovala výuku tantrických masáží, vaginálního mapování, Reiki, práce s emocemi a mnoho dalších.

Stella Adi Lalla Krenčejová s kolegyní vysvětlují podstatu tantrického vaginálního mapování

Není guru jako guru

Buďte obezřetní při výběru svého budoucího lektora či gurua. Nabídka trhu je pestrá, avšak někteří bohužel využívají vznešeného názvu pro zamaskování podivných praktik a skupinových orgií. Z takového sezení si pak místo dobrého pocitu můžete odnést nejedno trauma. To stejné platí také u tantra masáží, které se v poslední době staly terčem byznysmenů.

Než nějaký salon navštívíte, dobře se informujte – tantra masáž pravděpodobně nedostanete v noci a nezískáte ji za výhodnou cenu na slevovém portálu. Před návštěvou se také vyplatí pečlivě prostudovat internetové stránky – opravdoví tantra maséři se na svých profilech nevystavují v sexy spodním prádle a lascivních pózách.

Kam za opravdovou tantrou?

Pokud toužíte probudit svou sexuální energii a chcete se o této filozofii dozvědět víc, navštivte některý z kurzů nebo se objednejte na masáž.

Kurz tantry
Tantra kurzy může navštívit i úplný začátečník

Od intimních masáží až k meditaci

Je jen na vás, jakou cestu si vyberete. Zpočátku vás bude pravděpodobně nejvíc zajímat sexuální stránka věci. Toužíte lépe poznat své tělo, zdokonalit vztah k sobě i ostatním a zkvalitnit své intimní prožitky? Zkuste se objednat na kurz tantry nebo tantrickou masáž. Pokud tantře propadnete, možná vás později začne zajímat i duchovní stránka věci.

O tom, jak tantrické masáže probíhají, se dočtete ve článku Tantra masáž: kouzlo smyslných doteků, které probudí vaši sexualitu.

Své dlouhé tantrické putovaní jsem započal skrze taoistické sexuální cvičení, poté jsem se věnoval neotantře, a až později jsem pronikl do tradiční tantry. Vlastně jsem z této cesty skutečně šťastný, protože jinak bych nebyl schopen být v klidu a pohodě se svou sexualitou.

Simo, allthingstantra.com

Tantra masáž
Tantrické masáže jsou vhodné pro ženy, muže i páry všech věkových kategorií.

Milujte se jako bohové – vyzkoušejte tantrický sex

Tantrický sex není orientovaný na výkon. V rámci tantry totiž platí, že cesta je cíl. Orgasmus zde není to hlavní – při tantrickém milování se vyvrcholení záměrně oddaluje za účelem stupňování rozkoše.

Při tantrickém sexu zakusíte hluboký fyzický zážitek a prohloubíte mentální pouto mezi vámi a partnerem či partnerkou. Naučíte se lépe ovládat své tělo i mysl, díky čemuž získáte lepší kontrolu nad svými sexuálními prožitky.

Tantrické milování vám umožní lépe poznat potřeby partnera a naučí vás užívat si společné milování na úrovních, které jste doposud nezažili. Hlavně pánové pak ocení, že se po nějaké době stanou ostřílenými mistry v sebekontrole.


Šiva a Šaktí
Podle tantry je tento mužsko-ženský princip přítomný ve všem, což znázorňuje Šiva a Šaktí.

Tantrický sex není žádná věda a zvládne ho každý

Ačkoli proniknout do hlubin tantry by bylo na dlouhé lokte, základní principy jsou jednoduché. Tantrický sex nemá předepsané speciální polohy nebo dobu trvání. Někdo se při jeho praktikování miluje hodinu, někdo déle – například zpěvák Sting dokáže tantru provozovat klidně 7 až 10 hodin pouze s přestávkami na jídlo či toaletu. Je však důležité si uvědomit, že se nejedná o 10 hodin klasického sexu, ale 10 hodin vzrušení, něžného milování, doteků, relaxace a sdílení pocitů s protějškem.

Mistři v umění sexu

Opravdoví tantričtí mistři vydrží v jedné milostné pozici i několik desítek minut bez jediného pohybu. Až do takových extrémů však zacházet nemusíte – stačí pouze zpomalit a netrhat kopulační rekordy.

Tantrický sex
Na tantrické milováni si vyhraďte více času

Hromadění sexuální energie

Základem je dlouhé hromadění sexuální energie. Jak něčeho takového dosáhnout? Dejte si od milování na chvíli pauzu. Pokud jste zvyklí se milovat každý den, na pár dní si radovánky odpusťte. Tím však máme na mysli pouze zásun jako takový, neboť pravidelné mazlení v době půstu vás bude udržovat pěkně ve varu. Vaše sexuální energie tak bude s časem pozvolna narůstat.

Vytvořte si svou oázu rozkoše

Až přijde váš večer s velkým V, proměňte ložnici v oázu rozkoševypněte mobily, zapalte svíčky, pusťte si příjemnou hudbu a provoňte místnost aromalampou. Pak se svlékněte a sedněte si naproti sobě. Pár minut se pouze prohlížejte, koukejte si do očí a nemluvte. Po chvíli se můžete začít pomalu vzájemně dotýkat.

Pokuste se o sladění vašeho dechu – dýchejte zhluboka, pomalu a současně (s každým nádechem zkuste zatínat svaly pánevního dna). V rámci příjemné atmosféry se můžete před sexem namasírovat. Cílem této fáze je posilování vůle a hromadění energie, kterou pak využijete při milování. 

Masážní olej KamaSutra Sweet Almond – Erotické masážní oleje a emulze
Mandlový olej hydratuje a do hloubky vyživuje pokožku
385
Vegan
Masážní olej Intimate Earth Relax – Erotické masážní oleje a emulze
Uvolní tělo a povznese náladu vůní citronové trávy a kokosu
435
Slíbatelný masážní set Sexy Therapy Strawberry – Erotické masážní oleje a emulze
Vychutnáte si masáž nejen rukama, ale i svými rty a jazykem
385
Masážní olej KamaSutra Pleasure Garden – Erotické masážní oleje a emulze
Esence z růže, jasmínu, santalového dřeva a levandule uvolní vaše tělo
385
Silikonový olej Eros Silicone Glide & Care Woman – Lubrikační gely na silikonové bázi
Lubrikant šetrný k citlivé pokožce
385
Slíbatelný masážní set Sexy Therapy Cotton Candy – Erotické masážní oleje a emulze
Do smyslné masáže zapojí i vaše rty a jazyk
385
Luxusní masážní afrodiziakální olej Oriental – Erotické masážní oleje a emulze
Vhodný pro masáž celého těla včetně intimních partií
535
Masážní olej KamaSutra Soaring Spirit – Erotické masážní oleje a emulze
Osvěžující masáž, která uvolní tělo a povzbudí ducha
385
Masážní olej KamaSutra Harmony Blend – Erotické masážní oleje a emulze
Vůně přírodních esenciálních olejů povzbudí tělo i mysl
385
Afrodiziakální masážní olej Nuru Sensual – Erotické masážní oleje a emulze
Afrodiziakální efekt navodí správnou náladu
605
Vegan
Masážní olej Shunga SENSATION Lavender – Erotické masážní oleje a emulze
Ideální pro romantickou masáž
495
Masážní olej LONA s vůní čokolády – Erotické masážní oleje a emulze
Dopřejte si erotickou masáž s vůní čokolády
215
Vegan
Výprodej
–22 %
Masážní olej Intimate Earth Sensual – Erotické masážní oleje a emulze
Vůně kakaa a goji vás zaplaví vlnou pohody
345
Vegan
Výprodej
–22 %
Masážní olej Intimate Earth Awake – Erotické masážní oleje a emulze
Šťavnatá vůně grepu a pepře vás uvolní a povzbudí
345
Vegan
Esenciální masážní olej System JO Coconut & Lime – Erotické masážní oleje a emulze
Prožijete povzbuzující masáž a aromaterapii v jednom
275

Tipy na milostné polohy

Na tantrické milování je pohlíženo jako na něžný intimní rituál propojující dvě bytosti. Neexistují žádné předem určené milostné polohy, ale vzhledem k tomu, že žena potřebuje k dosažení orgasmu více času, měli byste začínat s takovými pozicemi, které jí poskytnou co největší stimulaci a naopak budou méně dráždivé pro muže (aby mohl co nejlépe kontrolovat svou sexuální energii).

Některé polohy jsou v rámci tantrického sexu přeci jen oblíbenější než jiné. Jsou to hlavně ty, během kterých je umožněn oční kontakt a láskyplné doteky:

TIP: Vyzkoušejte speciální polštáře na sex, které vám tantrické milování usnadní. Ve vzájemném spojení pak vydržíte mnohem déle. 

Lotosový květ
Poloha lotosového květu je ideální pro dlouhé milování

Orgasmus bez ejakulace

Samotný sexuální akt nemá předepsanou délku. Při rituální souloži se klade jediný důraz na to, aby nedocházelo k ejakulaci u muže nebo ochabnutí u ženy. Ejakulace a ochabnutí (uvolnění svalů v intimních partiích po orgasmu) totiž není v rámci tantrického sexu žádoucí (výjimkou je početí dítěte), neboť vybíjí sexuální energii, která by mohla být transformována. To ale neznamená, že nemůže dojít k orgasmu – naopak, díky pomalému milování a poznávání vlastního těla se můžete naučit prožívat opakované a mnohem silnější orgasmy.

Nejtěžší tantrická "disciplína" aneb jak oddálit orgasmus u muže

Ženy umí orgasmus oddalovat mnohem efektivněji než muži, kteří navíc mnohdy trpí problémy s předčasnou ejakulací. Jak ji ale oddálit, když se chcete milovat po “tantricku“?

1. Hluboké dýchání a uvolnění svalů

Uvolněte svaly, třikrát se dlouze nadechněte a následně zatajte dech. Jedná se o tantrickou dechovou techniku, která zaměřuje pozornost muže na dýchání, čímž pomáhá prodloužit pohlavní styk.

2. Změňte polohu

Jakmile se muž hodně vzruší a ucítí, že se blíží k ejakulaci, je dobré na chvíli ukončit průnik a změnit polohu – během tohoto času jeho vzrušení trochu opadne.

3. Posilování pánevního svalstva

Díky pravidelnému cvičení Kegelových cviků získá muž kontrolu nad svým pánevním svalstvem a vydrží ejakulaci déle oddalovat.

4. Techniky stisku penisu

Techniky stisku penisu patří mezi nejstarší techniky oddalování ejakulace. Jedná se například o silné stisknutí žaludu nebo kořene penisu těsně před vyvrcholením. Tato metoda vyžaduje zkušenosti, zručnost a cvik.

5. Technika "karezza"

Podle metody karezza je potřeba zůstat po zavedení penisu do pochvy v klidu a provádět nanejvýš pomalé pohyby tak, aby nehrozila ejakulace. Takové spojení by mělo trvat dostatečně dlouho (například 1 hodinu).

Oddalování orgasmu
Techniky stisku pro oddálení ejakulace

Trpělivost rozkoš přináší

Nemusíte se stresovat tím, že jste nevydrželi pět minut prodýchávat a hned se na sebe vrhli. Nebo že jste se nemilovali hodinu, ale sotva deset minut. Tantra není o stresu, ale o objevování všech krás života. Užívejte si své vzájemné propojení a netlačte na pilu. A pokud se vám tantrický sex zalíbí, neváhejte navštívit některý z kurzů, který vaše prožitky posune na další úroveň. 

Vybíráme z e-shopu