Co je panenská blána, hymen?

Panenská blána, hymen

Panenská blána je tenká řasa slizničního původu, která vzniká již při vývoji dívčího plodu v těle matky a najdeme ji mezi malými stydkými pysky, kde téměř uzavírá vstup do samotné pochvy. Někdy se jí také říká hymen, což je slovo řeckého původu, které v překladu znamená membránu nebo blánu.

Zpravidla má jeden nebo více otvorů, aby mohla probíhat menstruace. Po dosažení puberty začne v těle dívky docházet k vylučování pohlavního hormonu estrogenu, který panenské bláně propůjčí větší elasticitu, čímž se teoreticky snižuje riziko, že dojde k jejímu protržení například při zavádění tamponu.

Při prvním pohlavním styku dochází ve většině případů k protržení panenské blány, čemuž se říká deflorace. Lidově se u nás také říká, že žena přišla o věneček. Panenská blána nikam nezmizí a její zbytky zůstávají nadále okolo poševního otvoru, a to až do prvního porodu, kdy s dítětem ven vychází mimo jiné také celý zbytek panenské blány.

Nechcete své dívce ublížit? Podívejte se na 5 zaručených rad na dokonalé odpanění

Jak vypadá panenská blána

Panenská blána může mít mnoho různých podob. Podobně jako u stydkých pysků, prsou a jiných částí těla neexistuje pravidlo, jak by měla a neměla vypadat. 

Obvyklé variace panenských blán se pohybují od tenkých a pružných až po silné a poněkud tuhé. Hymen může také zcela chybět (u 1 – 2 ženy z tisíce).

Jediná forma hymenu, která vyžaduje lékařský (chirurgický) zákrok, je zcela neperforovaná panenská blána (tj. bez žádné dírky), což výrazně brání průtoku menstruační krve a jejímu městnání v pochvě.

V pubertě může hymen zesílit, otvor může být často zřasený, nepravidelně tvarovaný. U mladých dívek se natržený hymen hojí rychle. V pozdějším věku se otvor spíše prodlouží, čímž dochází k odchylkám ve tvaru a vzhledu.

podoby hymenu
Podoby hymenu 1:
Šedá plocha představuje otvor v hymenu, bílá plocha hned vedle šedé představuje hymen
podoby hymenu - panenské blány
Podoby hymenu 2:
Šedá plocha představuje otvor v hymenu, bílá plocha hned vedle šedé představuje hymen
podoby hymenu - panenské blány
Podoby hymenu 3:
Šedá plocha představuje otvor v hymenu, bílá plocha hned vedle šedé představuje hymen

Druhy panenské blány 

Medicína rozlišuje několik základních druhů panenské blány:

  1. Normální - hymen s otvorem ve tvaru půlměsíce, kruhu, případně řady jiných tvarů
  2. Dírkovaná - panenská blána s několika malými otvory, kterými může protékat menstruační krev
  3. Neperforovaná - panenská blána bez otvoru
  4. Mikroperforovaná - panenská blána s malinkatým otvorem.
  5. Přepažená - hymen s pruhem blány uprostřed
druhy hymenu - panenské blány
Po prvním porodu panenská blána úplně odchází z těla

Jak hluboko je umístěna panenská blána?

Hymen částečně kryje ústí vaginy a tvoří část vulvy. Panenská blána se nachází 1 – 2 cm uvnitř vaginy.

Anatomie ženského pohlavního ústrojí
Anatomie ženského pohlavního ústrojí

Panenství

Neporušená panenská blána u žen znamená, že s největší pravděpodobností dosud s nikým neprovozovaly pohlavní styk. Taková žena je nazývána pannou (latinsky Virgo intacta). Mužským ekvivalentem panny je panic.

Jednotlivé vlny sexuální revoluce trvající již od 18. století však postupně snižovaly důležitost panenství a v dnešní době si svůj věneček chrání podstatně méně dívek. Zejména v západní kultuře je na dospívající kladen tlak z hlediska jejich prvního pohlavního styku. Větší promiskuitu u mladistvých podporuje také brzký začátek požívání alkoholu, kouření a užívání lehkých drog. Především v majetnějších kruzích je nicméně i dnes stále kladen jistý důraz na to, aby dcery nezačínaly sexuálně žít, dokud se nevdají.

Panny bývaly zejména v historii velmi ceněny a provdat dobře dceru, která již za sebou měla první pohlavní styk s mužem, který nebyl jejím manželem, mohl být poměrně velký problém. Panenství bývalo také přímo spojováno s rodinnou ctí. Ve vyšších společenských kruzích bývaly a v některých kulturách či náboženstvích dodnes jsou pravidla panenství jasně stanovena. Žena může o svůj věneček přijít až po svatbě při pohlavním styku se svým právoplatným mužem. Do té doby je kromě pohlavního styku většinou zakázán také jakýkoliv jiný projev sexuality, jako masturbace nebo petting.

Přepažená panenská blána
Přepažená panenská blána
Normální panenská blána
Normální panenská blána
Mikroperforovaná panenská blána
Mikroperforovaná panenská blána

Hymenotomie a hymenoplastika

Mimo fyziologický stav existují také případy, kdy se žena narodí a panenská blána jí zcela chybí. Opakem je případ, kdy žena panenskou blánu má, avšak ta kompletně uzavírá poševní otvor. V tomto případě je nezbytné provést chirurgický zákrok zvaný hymenotomie. Jedná se o nenáročný zákrok, kdy chirurg jednoduchým řezem uzavřenou panenskou bránu naruší.

Fenoménem posledních let je tzv. hymenoplastika. Jedná se o zákrok plastické chirurgie, při kterém dojde k opravení a obnovení již deflorované panenské blány do jejího původního stavu. Ženy tento zákrok podstupují, aby mohly panenství úmyslně předstírat, nebo aby udělaly radost svým drahým polovičkám.

Někdy se hymenotomie provádí také u žen, jejíchž panenská blána nemá potřebnou elasticitu a naopak je pevnější. Při první pohlavním styku pak totiž může být problematické a pro ženu velmi bolestivé dosáhnout deflorace.

Hymen před a po hymenoplastice
Hymen před a po hymenoplastice

Související zdroje


Související hračky


Související témata

Deflorace

Deflorace

Deflorace je lékařský termín pro protržení panenské blány, lidově řečeno „odpanění dívky“. Panenská blána je bohatě zásobena nervovými zakončeními, proto defloraci obvykle doprovází bolest a krvácení. K defloraci nemusí nutně docházet jenom během sexu. Může k ní dojít např.... ...

Deflorační mánie

Deflorační mánie

Sexuální úchylka, kdy dotyčného vzrušují panny a má nutkavou potřebu zbavit panenství co největší počet žen. ... ...

Klitoris

Klitoris

Pojmenování klitoris pochází z řeckého Kleitoris, což v překladu znamená muž s klíčem. A pravdou je, že muž ovládající ženin poštěváček má doslova klíč k jejímu slastnému prožitku. Viditelnou část poštěváčku hledejte nad poševním vchodem v místě, kde se nahoře sbíhají malé stydké pysky.... ...

Pochva

Pochva

Pochva (neboli vagina, nesprávně vagína) je důležitou součástí ženského pohlavního ústrojí. Je to elastická trubice tvořená svaly, která spojuje vulvu (vnější pohlavní orgány) s děložním hrdlem uvnitř. Její hlavní funkce jsou uplatňovány při pohlavním styku, menstruaci a při porodu.... ...

Stydké pysky

Stydké pysky

Malé a velké stydké pysky jsou součástí vulvy. Velké stydké pysky (latinsky „labia majora“, což znamená doslova „velké rty“) jsou masité záhyby tkáně, které uzavírají ostatní genitální orgány a chrání je od vnějších vlivů (podobně jako šourek u mužů chrání žalud).... ...

Vybíráme z e-shopu