Co je asistovaná reprodukce?

Asistovaná reprodukce

Asistovaná reprodukce (případně umělé oplodnění) jsou lékařské procedury sloužící k léčbě neplodnosti u žen i mužů.

Podrobné informace o neplodnosti a metodách umělého oplodnění se dozvíte ve článku Neplodnost a umělé oplodnění: co dělat, když se vám nedaří otěhotnět?

Etické otázky asistované reprodukce

Kolem asistované reprodukce se točí celá řada etických a kulturně-politických otázek, které začínají u toho, kdo má právo podstoupit asistovanou reprodukci – zda pouze manželé, nesezdané páry, ženy bez partnera, gay páry aj.

Zákony se liší stát od státu. V Česku je umělé oplodnění možné jenom pro heterosexuální páry, kdy je ženě maximálně 49 let. Navíc neumožňuje umělé oplodnění bez souhlasu partnera.

Důležitý je i náboženský pohled na věc. Např. Vatikán umělou reprodukci neuznává, zatímco protestanti a jiné církve ano. Islám asistovanou reprodukci dovoluje, pokud zdroj spermatu, vajíčka a dělohy pochází od legálně sezdaného páru z doby jejich manželství. Budhismus a hinduismus jsou asistované reprodukci poměrně otevřené.

Historie asistované reprodukce

První dítě, které se narodilo takříkajíc ze zkumavky, byla Lousie Brown v roce 1978. Metodu in vitro vynalezli gynekolog Patrick Steptoe a fyziolog Robert Edwards, který za objev dostal Nobelovu cenu.

Další metoda (intracytoplazmatická injekce spermií) byla objevena v roce 1992 Gianpierem D. Palermem. K objevu došlo náhodou, když vědec omylem vstříknul spermatozoid do cytoplazmy.


Související hračky


Související témata

Oplodnění

Oplodnění

Oplodnění (také oplození nebo fertilizace) je splynutí dvou pohlavních buněk vedoucí ke vzniku nového organismu. U lidí (a savců obecně) to znamená, že prostřednictvím pohlavního styku dojde ke splynutí mužské pohlavní buňky (spermie) a ženské pohlavní buňky (vajíčka).... ...

Spermobanka

Spermobanka

Spermobanka je speciální instituce, která uchovává mužské sperma. ... ...

Superfetace

Superfetace

Superfetace je vzácný stav, kdy spermie oplodní další vajíčko, i když už je v děloze zahnízděno jedno embryo (zárodek člověka). Obvykle k ní dochází od jednoho dne až k několika týdnům po oplodnění. Název superfetace vychází z řeckého slova fetus čili plod.... ...

Vybíráme z e-shopu