Transsexualita je stav, kdy člověk cítí vnitřní nesoulad mezi svým psychickým a anatomickým pohlavím – tedy muž se cítí být vnitřně ženou a naopak, žena se psychicky cítí být mužem. Tito lidé se označují jako transsexuálové (hovorově transky) a spadají do skupiny transgender jedinců.
Vědci se přesně neshodují, proč a kdy transsexualita u člověka vzniká. Nejšířeji přijímaná teorie tvrdí, že ji způsobuje hormonální nerovnováha v těle matky během těhotenství.
- Transsexualita a sexuální orientace jsou dvě odlišné věci. Transsexuál – muž může toužit stát se ženou, ale stále může chovat sexuální i romantické city k ženám. A stejně tak i trans–žena i po podstoupení léčby a definitivní změně svého pohlaví dál může preferovat jako partnery muže.
Trans woman (psáno též trans-woman či transwoman, lidově t-girl, ts-girl, česky také transžena) je anglický výraz pro člověka, který v důsledku odlišného vývinu pohlavní identity změnil pohlaví z mužského na ženské. Žena, která změnila pohlaví na mužské, se označuje jako trans man (transman, trans-man). Transsexuálům, kteří prošli jen částečnou přeměnou pohlaví (mají ženské i mužské pohlavní znaky) se hovorově říká shemale.
Transsexuál nebo transka?
Slovo transka označuje nejen osoby podstupující přeměnu pohlaví, ale nesprávně i jedince, kteří se rádi převlékají do dámských šatů, tedy transvestity a crossdressery.
Léčba transexuality
Vztah společnosti k transsexuálům byl během historie velmi napjatý. Transsexuální hnutí vzniklo v 90.letech 20. století a spolupracuje úzce s homosexuálním hnutím. I přes to, že transsexualita je řazena medicínsky mezi poruchy a tím pádem je umožněno její operativní řešení, mnoho lidí i vědců bohužel stále věří, že trans–člověka je možné prostě "převychovat".
Metody léčby se neustále zdokonalují a mnozí transsexuálové jsou díky přeměně pohlaví konečně spokojení se svým životem. Léčba totiž pomůže transsexuálovi "srovnat" hlavu s tělem. Tento proces je poměrně zdlouhavý a lze ho rozdělit do tří kroků:
1. stanovení diagnózy (špatná diagnóza by mohla mít tragické důsledky)
2. hormonální terapie
3. operace pohlavních orgánů
Během probíhající přeměny pohlaví mohou transexuálové využít nejrůznější pomůcky, které je přiblíží k výsledné podobě, např. umělá prsa a výplň rozkroku, tzv. packer penisy.
MtF = Male to Female - přeměna z muže na ženu
- Hormonální terapie zahrnuje podávání antiandrogenů a estrogenu. Antiandrogeny potlačují klasické mužské znaky (erekce, ochlupení po těle,...) a díky estrogenu dochází k tvarování těla směrem k ženskému ideálu (zaoblení boků, změna tvaru ramen, růst prsou,...). Hormonální terapii hradí z větší části pojišťovna a je potřeba ji užívat po celý zbytek života. Čím dříve po pubertě se s léčbou začne, tím jsou její účinky markantnější a nástup změn rychlejší. Většina změn po hormonální terapii je vratná. Může se vrátit i plodnost, ačkoli při dlouhodobém užívání estrogenu se riziko ztráty plodnosti zvyšuje. Jedinou nevratnou změnou je zvětšení prsní žlázy.
- Další cestou k naplnění ideální vzhledu jsou trvalá epilace vousů, protože na jejich růst hormony nepůsobí, a odstranění většího ohryzku, tzv. Adamova jablka.
- Posledním krokem přeměny pohlaví je operace, která má několik fází. Orchidektomie zahrnuje odstranění varlat a je v ČR právní podmínkou pro změnu pohlaví. Druhou fází je tzv. SRS - z anglického sex reassignment surgery, což vlastně znamená "operace vedoucí ke změně pohlaví". Ta zahrnuje odstranění penisu a vytvoření vagíny a pochvy. Po operaci následuje ještě nepříjemná část tzv. dilatace. Nově vytvořenou pochvu tělo vnímá jako ránu a snaží se ji zacelit. Proto je potřeba ji pravidelně roztahovat dildem nebo vibrátorem.
FtM = Female to Male - Přeměna z ženy na muže
- Hormonální terapie zahrnuje pouze podávání testosteronu. Díky němu tělo začne procházet stejnými změnami jako v mužské pubertě. To zahrnuje růst svalové hmoty, zastavení menstruace, růst vousů, změnu hlasu, zvětšení Adamova jablka, změnu pachu, zhoršení kvality vlasů a pokožky a růst klitorisu, který může dosáhnout velikosti až 4 cm, ale nikdy nedoroste velikosti průměrného penisu.
- Operativní fáze má stejně jako u MtF několik fází. Mastektomie je odstranění prsů. Hysterektomie je odstranění dělohy a tento zákrok je v ČR podmiňující k právní změně pohlaví. Společně s dělohou dochází zpravidla i k odstranění vaječníků. Dál si novopečený muž může vybrat, zda si nechá vytvořit penis ze zvětšeného klitorisu – tzv. metoidioplastika. Nový penis je citlivý, sexuálně funkční, schopný částečné erekce, je ale zatraceně malý. Druhou možnou volbou je faloplastika, tedy operativní vytvoření tzv. neopenisu. Rovnou dojde i k uzavření poševního vchodu a je vytvořen šourek se silikovými imitacemi varlat. Neopenis sice vypadá stejně jako penis pravý, ale mohou se u něj vyskytnout problémy s močením, erekcí, sexem nebo dosažením orgasmu.
- Asi nejznámějším transsexuálem novodobých lékařských dějin byl jistý David Reimer. David se narodil v polovině šedesátých let v kanadské Manitobě jako chlapec jménem Bruce. Ve věku osmi měsíců mu byla provedena obřízka, která se však nepovedla, a Brandon přišel o velkou část penisu. Tehdy věda zastávala názor, že pohlavní identita je dána výchovou, a proto byl Bruce přeoperován na dívku a v rodině byl dál vychováván jako Brenda. I přes všechny výchovné snahy rodičů i teorie lékařů se však se svým novým pohlavím neztotožnil, ve čtrnácti letech přijal zpět mužskou identitu, časem podstoupil hormonální terapii, plastiku penisu a nakonec se i oženil a dál žil pod jménem David Reimer.
Coming out u translidí
Coming out je u trans lidí náročnější záležitostí než u homosexuálů. Především, transsexuálové musí vyjít se svou orientací "na světlo" u daleko širšího spektra lidí, a to včetně zaměstnavatele, pracovního kolektivu a široké rodiny. On si prostě každý všimne, že z Honzy se najednou stala Jana. Také je důležité připomenout, že v západní kultuře obecně chybí vzory mezi celebritami a umělci, kteří by se otevřeně k transsexualitě přihlásili.
Pokud hledáte informace o transsexualitě, dejte si pozor na překlepy. Lidé často hledají transexualita nebo transexuál. Správná psaná forma je však jediná, a to transsexualita.
Související zdroje
- Wikipedia.org - Transsexualita (co je transsexualita)
- Britannica.com - Transsexuality (definice)
- Mayoclinic.org - Gender dysphoria (léčba transsexuality)
- Wikisofia.cz - Proces přeměny pohlaví (MtF a FtM)
- Isna.org - Who was David Reimer (also, sadly, known as John/Joan)? (kdo byl David Reimer?)
- Plannedparenthood.org - What's "coming out"? (coming out)