Bolest konečníku - za co může anální sex a v čem je nevinně?

Bolest při análním sexu značí, že je něco špatně. Ne vždy je to však vaší vinou. Existuje totiž spousta nemocí, které se projevují právě bolestí konečníku. Pojďme si anální bolístky pořádně probrat a vyvrátit během toho i pár mýtů, se kterými je anální sex spojený.

Bolest konečníku - za co může anální sex a v čem je nevinně?

Anální sex je bezpečný a můžete si jej užívat bez obav o své zdraví. Je však potřeba dodržovat pár základních pravidel, abyste si nezadělali na malér. Důležitá je hlavně důkladná příprava, dodržování základní hygieny a dostatečná lubrikace.

Pokud se i přesto objeví bolest konečníku, je to spíše známka jiných nemocí a zdravotních problémů, které se projevily právě při análním sexu. Ten totiž sám o sobě za většinu z nich nemůže.

Řitní trhlina

Řitní trhlina je jedním z problémů, který si můžete přivodit vlastní chybou. Stačí použít málo lubrikantu nebo se špatně připravit a zadek se prostě natrhne.

Trhlina se projevuje bolestí konečníku při vyprazdňování a jasně červenou krví na stolici či toaletním papíře. Může vzniknout nejen při nešetrném análním sexu, ale třeba i při zácpě. Řitní trhlina není nijak nebezpečná a většinou zmizí do pár týdnů sama. Pokud by se tak nestalo, je potřeba zajít k lékaři. Vážnější případy už se většinou řeší chirurgicky.

Během samoléčby je potřeba hodně pít, omezit alkohol a kofeinové nápoje, jíst stravu bohatou na vlákninu a chodit pravidelně na velkou. Ranku můžete také mazat hojivým krémem (např. Bepanthen) nebo kokosovým olejem.

Proti vzniku trhlin se můžete bránit změnou životního stylu. U análního sexu pak používejte dostatečné množství lubrikantu a pouze ověřené přípravky na znecitlivění - pochybné přípravky mohou řitní otvor znecitlivět až moc, takže neucítíte, že se blíží malér. Také je potřeba se na sex připravit a anální otvor roztahovat postupně a pomalu.

Pozor na absces konečníku

Je důležité myslet na důkladnou hygienu, aby se do trhliny nedostaly bakterie ze stolice. Výsledkem totiž může být hluboká kožní infekce nebo hnisavé a velice bolestivé zánětlivé ložisko v okolí řitního otvoru. Tomu se říká absces konečníku. Infekční hnisavý zánět v oblasti konečníku se projeví nejen bolestí, ale obvykle i horečkou a dalšími klasickými příznaky infekce.

VÝUKA: Chcete se o řitních trhlinách a jejich možné léčbě dozvědět více? Přečtěte si pojem Anální fisura v naší Sexypedii.

Stačí použít málo lubrikantu nebo se špatně připravit a zadek se prostě natrhne.
Stačí použít málo lubrikantu nebo se špatně připravit a zadek se prostě natrhne.

Pohlavně přenosné nemoci a proktitida

Při nechráněném análním sexu nehrozí otěhotnění (jen ve vzácném případě může sperma stéct do pochvy), ale zato hrozí zvýšené riziko přenosu pohlavních nemocí a vyrážek. Řitní otvor a konečník jsou totiž náchylnější k drobným poraněním a trhlinkám, do kterých se snadno dostanou viry a bakterie.

TIP: Použití prezervativu a dostatečná lubrikace riziko přenosu pohlavně přenosných chorob výrazně snižují.

Především kapavka, chlamydie, vir herpes simplex a syfilis vám mohou přinést i proktitidu, neboli zánět sliznice konečníku. Běžnými příznaky je neustálé nutkání k vyprazdňování stolice (defekaci), pocit plného konečníku, zácpa a přecitlivělost a podrážděnost konečníku a řitní oblasti.

Kapavka zahrnuje bolest konečníku, svědění, krvavý nebo hnisavý výtok z konečníku, případně průjem. Z dalších rektálních problémů mohou být přítomny anální bradavice, anální trhliny, píštěle a hemoroidy.

Chlamydie nemusí mít žádné příznaky, případně je má různě závažné. Mírné symptomy zahrnují rektální bolest při peristaltice (pohybu střev), anální výtok a křeče. U závažných případů se může objevit anální výtok obsahující krev nebo hnis, vážné rektální bolesti a průjem.

Herpes se projevuje puchýřky, které po protržení tvoří vředy, pocit neúplného vyprázdnění po vykonání potřeby, rektální bolest, výtok a jasně červenou krev ve stolici.

Syfilis se projevuje podobně jako jiné typy infekčních proktitid - rektální bolestí, výtokem a křečemi během peristaltiky. Někdy je však bez příznaků.

Příznaky syfilisu nejsou příliš hezké na pohled.
Příznaky syfilisu nejsou příliš hezké na pohled.

Genitální bradavice (kondylomata)

Kondylomata jsou vysoce infekční pohlavní nemoc, která se přenáší zejména sexuálním kontaktem, včetně orálního a análního sexu a mazlení.

POZOR! Pokud máte genitální bradavice, musíte o tom říct svému partnerovi a odložit další sexuální aktivity až na dobu, kdy bradavice zcela vymizí. Pokud jste nakažení, měl by se nechat vyšetřit i váš partner.

Bradavice vám znepříjemní život pálením, svěděním či krvácením, někdy i bolestí. Jejich vzhled se může značně lišit – od drobných bradaviček na genitáliích a v okolí řitního otvoru až po rozsáhlé léze deformující zevní genitál.

Jak se léčí kondylomata v konečníku?

Některé bradavice časem zmizí samy od sebe, vždy je ale potřeba navštívit lékaře. Současná medicína nabízí celou řadu možností, jak odstranit genitální bradavice, žádná z nich však není  100% a nezaručí vám, že se neobjeví znovu. Léčba genitálních bradavic se totiž zaměřuje na jejich odstranění, nikoliv na léčbu virové infekce.

Jde buď o léčbu farmakologickou (pomocí léčivých přípravků, mastí) nebo léčbu chirurgickou (léčba lokální destrukcí – seškrábnutím ostrou lžičkou, odpařením laserem či poleptáním). Svou obranyschopnost můžete posílit díky přípravkům s betaglukany, které se dají zakoupit v lékárně nebo prodejnách se zdravou výživou. Tyto látky jsou bohatě obsaženy například v houbách (hlíva ústřičná, shitake) nebo v obilovinách (ječmen, ovesné vločky).

Vyhřezlý konečník

Při běžném análním sexu ani při hraní s velkými análními hračkami vám konečník (poslední část střev) z řitního otvoru nevyleze. Příčinou prolapsu je oslabení svaloviny v okolí konečníku a také ochabnutí svalů pánevního dna. Dá se sice cíleně nacvičit a provést, ale proč byste to dělali...

Výhřez konečníku se dá natrénovat, ale výrazně vám to nedoporučujeme. Zaprvé to není vůbec jednoduché a trvá to dlouho, a za druhé, což je důležitější, časté prolapsy mohou způsobit vážné zdravotní problémy.

Výhřez konečníku řitním otvorem ven se označuje také jako prolaps rekta. Nejčastěji se vyskytuje u žen vyššího věku po opakovaných porodech a gynekologických operacích. Dále jsou ohroženi lidé trpící chronickou zácpou a lidé s velkými vnitřními hemoroidy. Rovněž se může jednat o projev přítomnosti velkého polypu nebo zhoubného nádoru tlustého střeva nacházejícího se v konečníku.

Při prolapsu se objevují bolesti konečníku, krev ve stolici a v některých případech také inkontinence stolice. U lehčí formy prolapsu lze konečník prstem zatlačit zpět, ale po nějaké době opět dojde k výhřezu. U pokročilé formy již konečník zatlačit nejde.

Vyhřezlý konečník se obvykle léčí chirurgicky, kdy se vrací a fixuje v původní pozici. Někdy může být zapotřebí část konečníku odstranit a zbytek tkáně sešít. Vhodnou prevenci představuje posilování pánevního dna pomocí Kegelových cviků.

Rosebudding

S výhřezem konečníku se můžete potkat v pornu. Této extrémní anální praktice se říká rosebudding. Když si najdete fotky nebo videa, hned pochopíte, proč je v názvu slovo růže (rose). Pokud jste ale "slabší povahy", nehledejte tento pojem hned po jídle. Jednu fotku tady pro vás máme...

Vyhřezlý konečník připomíná s trochou fantazie květ růže.
Vyhřezlý konečník připomíná s trochou fantazie květ růže.

Pálení a svědění konečníku

Svědění v konečníku bývá většinou příznakem jiného onemocnění nebo nesprávné hygieny (zanedbávaná i přehnaná). Škodit totiž může i to, když se myjete příliš často.

Kromě nesprávné hygieny může být příčinou kožní onemocnění (lupénka, ekzémy, mykózy, kontaktní dermatitida), parazité, bakteriální či kvasinková infekce, užívání antibiotik, systémové onemocnění (cukrovka, choroby jater), píštěle, chronický zánět v oblasti konečníku, nevhodné oblečení, některé nádory, nesprávná strava, hemoroidy (především ty vnější), anální trhliny, vředy, roupy, ekzém, kondylomata, plísně, alergie nebo karcinom řitního otvoru. Někdy příčina není známa.

Jak se zbavit svědění konečníku?

Vzhledem k tomu, že svědění můžu být příznakem tolika nemocí, je dobré navštívit praktického lékaře, případně kožního lékaře nebo všeobecného chirurga či internistu-gastroenterologa. Ten po odhalení příčiny svědění zvolí vhodnou léčbu (čípky, masti, gely, krémy).

Jako prevenci nepoužívejte jakékoliv mýdlo, masti, které si předepíšete sami (mohou způsobit více škody než užitku), neškrábejte se, noste volný oděv a přejděte na nedráždivou stravu s dostatkem vlákniny.

Fekální inkontinence

Přivodit si častým análním sexem fekální inkontinenci není téměř vůbec možné. Sval u vchodu je silný svěrač a po chvilce se z jakéhokoliv roztažení opět stáhne a nic nepustí. Trénováním roztažení se pouze zvětší jeho rozsah otevření, ale na funkci to nemá vliv. Inkontinenci však mohou způsobit opakovaná zranění vnitřního řitního svěrače nebo velice časté hrátky s abnormálně velkými análními hračkami.

Milovníci ABDL hrátek by si měli dávat pozor na tzv. naučenou inkontinenci. Při příliš častém nošení plenek a vyprazdňování se do nich můžete mozek snadno naučit, že kvůli velké potřebě není nutné chodit na záchod a že se můžete vyprázdnit kdekoliv a kdykoliv.

V budoucnu by vám to mohlo zkomplikovat život v případě, pokud plenku zrovna nebudete mít a pocítíte potřebu se vyprázdnit - mozek nedá potřebný signál k zadržení moči či stolice, takže k inkontinenci dojde prakticky ihned. 

Příčinou fekální inkontinence (neschopnosti kontrolovat vyprazdňování stolice) bývají jiné zdravotní problémy, např. průjem, dysfunkce pánevního dna, delší čas bez defekace, silná svalová námaha v břišní oblasti, zvláště během porodu, poškození svalů análního svěrače, poškození nervů svalů análního svěrače nebo konečníku či ztráta skladové kapacity v konečníku, např. po chirurgické operaci.

ZAJÍMAVOST: S inkontinencí, s níž je spojeno nutné nošení plenek, můžete objevit i svůj skrytý fetiš na plenky (diaper fetish).

Fekální inkontinence postihuje lidi každého věku - děti i dospělé. Je více obvyklá u žen než u mužů a častěji se objevuje u starších dospělých než u mladších. Je to častý příznak stárnutí.

Pro "vyřešení" následků inkontinence se používají pleny a anální tampony. Samotná léčba pak závisí na příčině a závažnosti fekální inkontinence. Může obsahovat dietní změny, léky, střevní trénink nebo operaci. Svaly pánevního dna můžete posílit pomocí Kegelových cviků.

VÝUKA: O nechtěném úniku tělních tekutin se dozvíte více ve článku Inkontinence: Ovlivní nechtěný únik moči či stolice váš sexuální život?

Nošení plen nemusí být nepříjemné - někteří to prostě milují.
Nošení plen nemusí být nepříjemné - někteří to prostě milují.

Hemoroidy

Anální sex vám hemoroidy nepřivodí, ale pokud už je máte, tak můžete při sexu pociťovat bolest konečníku a celkově si můžete zhoršit jejich stav. Obtíže se stupňují i při horší hygieně a sedavém způsobu života.

Hemoroidy (chybně označované jako hemeroidy) jsou rozšířené a zanícené žíly, které se mohou vyskytovat jak na povrchu konečníku, tak hlouběji v análním kanálu. Projevují se občasným krvácením z konečníku, nepříjemnými pocity, svěděním, drážděním a oděrkami.

VÝUKA: Při dodržení veškerých hygienických zásad a zvýšené lubrikaci je možné anální sex praktikovat i v případě hemoroidů, nesmí se však jednat o onemocnění akutního rázu.

V případě zhoršení, které se projevuje zejména krvácením, svrběním nebo štípáním, je potřeba s obnovením análního sexu vyčkat a hemoroidy co nejrychleji léčit.

Vnitřní a vnější hemoroidy

Vnější hemoroidy, které se nacházejí v okolí řitního otvoru, bývají měkké, vlhké a zpravidla nebolí ani nekrvácejí. Potíže obvykle pocítíte až v případě, že se v oblasti vytvoří krevní sraženina. Z té totiž následně vzniká bolestivý uzlík, při jehož prasknutí můžete naopak cítit úlevu.

S vnitřními hemoroidy je to trochu jiné, protože jsou známkou pokročilejšího stádia nemoci. Zasahují hlouběji do anální trubice a jejich typickým příznakem je krvácení při odchodu stolice. Většinou nebolí, protože uvnitř konečníku nejsou nervová zakončení, která by do mozku donesla informace o bolesti. Objevit se může i takzvaný prolaps, což je vyhřeznutí hemoroidů. Ty se v počátečním stádiu obvykle samy zasunou zpět, časem je však musíte vracet zpátky do konečníku rukou.

POZOR! V případě, že si dopřáváte sex s partnerem, který hemoroidy má, nezapomeňte na ochranu! Hemoroidy totiž způsobují krvácení a tím se zvyšuje riziko přenosu pohlavních chorob.

Léčba hemoroidů

Při léčbě nejvíce pomohou masti a krémy, které jsou účinné proti bolesti a svědění, ale rovněž působí na posílení střevní stěny. V některých případech je léčba doplněna i o léky – takzvaná venotonika. Často je nutné přistoupit k ambulantním chirurgickým metodám.

Hemoroidy mohou pěkně znepříjemnit anální sex.
Hemoroidy mohou pěkně znepříjemnit anální sex.

Důležitá je návštěva lékaře

Tento článek nepsal doktor a má za účel vás pouze informovat o tom, co všechno může způsobovat bolest konečníku. Pokud pociťujete jakékoliv obtíže, měli byste neprodleně navštívit proktologii nebo gastroenterologii, aby lékař zjistil pravou příčinu bolesti a navrhnul vám vhodnou léčbu.

Použité zdroje

Pomohl vám tento článek? Sdílejte jej dále.
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Poslat odkaz e-mailem

Související hračky