Homosexuálové a sex – Jaké jsou sexuální praktiky gayů?

V první části naší exkurze do intimního života homosexuálů jsme si osvětlili základy toho, jak vůbec může sex mezi dvěma muži probíhat. Mimo oblast klasického milostného aktu, zmíněného v minulém díle, existují také praktiky, které se mezi gayi těší mnohem větší oblibě, než u heterosexuálních párů. Některé z těchto sexuálních praktik dokonce provozují výhradně homosexuálové. Pojďme se na ně blíže podívat.

Homosexuálové a sex – Jaké jsou sexuální praktiky gayů?

Ačkoliv je část těchto technik „vynucena“ fyziologií sexuálního aktu mezi dvěma muži, některé praktiky vycházejí také z psychosociálního postavení mužů v rámci společnosti. Narozdíl od žen nemá většina mužů (a tedy i gayů) problém se sexem na jednu noc. Jednorázový sexuální styk koneckonců zapadá do konceptu „rozseváče“ genomu, kterým muž z evolučního hlediska bezpochyby je. Oproti tomu ženy vkládají do případného potomka mnohem větší míru energie a zdrojů, je tedy pouze v jejich zájmu podrobit potenciální partnery přísné selekci. „Námluvy“ muže a ženy se proto často podobají příznačné chůzi kolem horké kaše.

Lázně pro gaye
Lázně pro gaye

Dark rooms, gay kluby, sauny apod.

V případě dvou mužů je často komplexní proces svádění odstaven na vedlejší kolej. Není proto divu, že jedním z fenoménů homosexuální komunity je existence různorodých míst pro „rychlovku“. Ta jsou pak – pod označením dark rooms – pevnou součástí mnoha gay klubů.

Stranou tanečních podniků existují také gay sauny a lázně (známé též jako gay baths), které svým návštěvníkům zprostředkovávají prostředí pro sexuální akt. Návštěvníci zde najdou nejrůznější zákoutí a místnosti, vybavené primárně pro sexuální účely. Jsou zde i všechny možné vířivky a bazény, které slouží kromě očisty především k navození intimnější, uvolňující atmosféry.

Adrenalin na veřejných toaletách

Glory hole na veřejném wc
Glory hole na veřejném WC

Přemýšleli jste někdy při návštěvě toalet v obchodním centru o tom, co se – mimo činností, ke kterým jsou tato místa primárně určena – může odehrávat za zdmi nejbližší kabinky?

Vysoká míra anonymity, relativní liduprázdnost a ucházející možnost základní hygieny přetvořila tyto prostory v oblíbený cíl mnoha gayů. Oblíbenou kratochvílí je společná masturbace, neobvyklý není ani anální sex. Zdi některých kabinek mohou být upraveny na tzv. glory hole. Máte polední pauzu a nasytit se jídlem vám nestačí? Žádný problém – odskočte si do nejbližšího nákupního střediska!

V reakci na tyto jevy dochází ze strany vedení těchto center k zavedení preventivních opatření. Ta spočívají mj. v častých obchůzkách inkriminovaných míst příslušníky bezpečnostních služeb, popř. v zavedení kamerových systémů do prostoru umýváren.

  • V České republice se společná masturbace – i další formy uspokojení – na veřejných toaletách provozuje především ve větších městech. Specifická je v tomto ohledu zejména Praha, kde se těší popularitě např. obchodní centra Palladium nebo Nový Smíchov. V určité míře se však tento jev vyskytuje prakticky ve všech nákupních centrech. V Brně je oblíbeným místem Vaňkovka.
  • Setkání jsou často domlouvána přes internet, např. fórum Pervers.cz má pro tyto účely dokonce vyčleněny speciální vlákna.

Sto lidí – sto chutí

Orální rouška
Orální rouška

Ač nelze přímo říci, že by homosexuálně orientovaní muži měli větší sklony k neobvyklým a méně zavedeným praktikám, je jejich otevřenost a ochota experimentovat (podobně, jako u heterosexuálních mužů) přeci jen vyšší, než u většiny žen. Sexuální akt gayů může být tedy okořeněn o sexuální techniky, které jsou pro „průměrný“ heterosexuální pár přinejmenším značně neobvyklé; to může mj. pramenit z odmítavého postoje mnohých žen k análnímu sexu jako takovému.

Je nutné také dodat, že následující praktiky rozhodně nejsou součástí běžného „sexuálního repertoáru“ každého homosexuálního páru – jedná se spíše o občasné zpestření milostných hrátek.

Praktikování rimmingu
Praktikování rimmingu

Do praktik oblíbených v homosexuální komunitě lze zařadit rimming (odborně známý pod termínem annilingus). Základem této je dráždění řitního otvoru, potažmo okolních míst, jazykem a rty. Tímto způsobem je samozřejmě možné stimulovat také prostatu. Přestože je pro provádění rimmingu nezbytná vysoká úroveň hygieny, i při jejím dodržení se stále jedná o rizikovou praktiku. V důsledku análně-orálního styku je aktivní partner vystaven kontaktu s patogenními bakteriemi a viry, a to zejména při hlubším proniknutí do řitního otvoru.

V rámci prevence je vhodné použít tzv. orální roušku (známou také jako dental dam; k dostání je např. ve zdravotnických potřebách), která brání přímému kontaktu se zbytky stolice; možné je využít též kondom. Podobně jako u análního sexu je důležité použít dostatečné množství lubrikačního gelu, založeného na vodní bázi. Nezbytné je, aby tento lubrikant byl určen i pro orální kontakt.

S rimmingem souvisí např. také felching, což je sexuální praktika, při níž po análním sexu vylížete sperma z řitního otvoru partnera

Dvojitá penetrace
Dvojitá penetrace

V případě skupinového sexu homosexuálně orientovaných mužů se ke slovu skutečně dostává pověstné sousloví „každý s každým“. Sexuální akt gayů ve třech a více lidech má ohromnou šíři způsobů pro ukojení sexuálních tužeb zúčastněných. Specifickým jevem je dvojitá anální penetrace (double penetration), příznačná právě pro homosexuální komunitu. Ta je riziková zejména při absenci kondomů – v důsledku extrémní zátěže na sliznici pasivního partnera a pokožku aktivních partnerů hrozí vysoké riziko nákazy sexuálně přenosnými nemocemi.

  • Za účelem skupinového sexu je možné navštívit např. pražský klub Heaven, ve kterém se mj. pořádají večery pro vyznavače nejrůznějších druhů fetišů (piss, spanking i další formy BSDM). Podobnou filozofii vyznává také klub Factory.

Kdo si hraje, nezlobí

Vibrátor pro masáž prostaty
Vibrátor pro masáž prostaty

Co se erotických pomůcek týče, nástroje, určené vysloveně pro gaye – snad s výjimkou oboustranných vibrátorůneexistují. Pomůcky, které homosexuálové při sexu využívají, mohou s klidným svědomím použít též heterosexuální muži. Kvůli nedostatečné informovanosti a přetrvávajícím stigmatům však nejsou anální vibrátory v této cílové skupině příliš oblíbeny.

Anální vibrátory (či kolíky), určené pro muže, mají často odlišný design od vibrátorů, určených pro potěšení žen. Důležitou odlišností je rozšíření konce vibrátoru, což zabraňuje úplnému vklouznutí pomůcky během jejího používání. Podstatným rozdílem je také průměr análního vibrátoru – ve srovnání se šířkou varianty pro vaginální využití bývá průměr anální pomůcky menší. Zajímavou variantou jsou stimulátory prostaty (vibrační i nevibrační), které jsou určené k masáži prostaty.

Poppers
Poppers

Netradiční (a nepříliš rozšířenou) „hračkou“ jsou anální elektrody, určené (v rámci elektrosexu) ke stimulaci prostaty (prostate e-stim, electrosex prostate stimulator). Jejich používání – v kombinaci s elektrodami, umístěnými na penisu – může vést k velice silnému orgasmu. Před samotným aktem je však nezbytné být podrobně seznámen se všemi možnými riziky – o těch si můžete přečíst v našich starších článcích.

Rozšíření záběru

Komunitě gayů nejsou neznámá ani afrodiziaka – kromě těch tradičních je oblíbenou látkou zejména přípravek Poppers, který dosáhl vrcholu popularity během 70. a 80. let 20. století. Tehdy byl využíván i při nesexuálních, rekreačních účelech (diskotéky apod.).

Tento preparát, složený z alkylových esterů kyseliny dusité, je užíván vdechnutím a funguje na principu krátkodobého uvolnění hladké svaloviny, následkem čehož dochází k rozšíření cév. Tyto fyziologické změny vedou k vyvolání euforických stavů a často i k zesílení ejalulačního prožitku.

  • Užívání Poppers je spojeno se zdravotními riziky; rozšířením cév dochází k poklesu krevního tlaku – u citlivých jedinců tak může dojít ke ztrátě vědomí. Existují případy, kdy inhalace tohto afrodiziaka, v kombinaci s některými léky (např. Viagrou) vedla k srdečnímu infarktu, mrtvici, či dlouhodobému kómatu.

V České republice je prodej tohto přípravku za účelem užívání zakázán, je však možné jej zakoupit v podobě přípravků pro čištění videohlav a kůže např. v prodejnách elektroniky a elektrotechniky. Fyziologický účinek je v podstatě totožný.

Co vás čeká příště?

Příště se podíváme na historii sexu gayů a některé jeho kulturní dopady, zejména v antickém Řecku. Čeká vás také osvěta ohledně sexuálně přenosných nemocí; dozvíte se např., jakou roli hráli homosexuálové v šíření viru HIV.

Vybíráme z e-shopu