Co je oxytocin?

Oxytocin, hormon lásky

Oxytocin je peptidický hormon složený z devíti aminokyselin, který se vyskytuje v těle savců (tedy i lidí). Přezdívá se mu hormon lásky, protože podporuje tvorbu mezilidské důvěry a mateřské i romantické lásky. Ovlivňuje porod, kojení, ale i formování mezilidských vztahů, sociální chování, lidskou psychiku, sex a mimo jiné má i léčebné účinky. 

Oxytocin je produkován v mozku – v hypotalamu. Odtud je transformován do hypofýzy, která ho skladuje a dále uvolňuje do zbytku těla. V menší míře je pak vytvářen i v jiných částech těla. U mužů ve varlatech, sítnici, nadledvinkách, brzlíku a slinivce břišní. U žen ve žlutém tělísku a placentě. Oxytocin je navíc produkován také v srdci a vědci očekávají, že naleznou i další místa, která se podílejí na jeho produkci.

Výhody a účinky oxytocinu

Vědci původně předpokládali, že oxytocin hraje roli hlavně při porodu a po něm. Postupem času se ale ukázalo, že role oxytocinu v lidském těle je mnohem větší a má nejenom biologickou, ale i sociální funkci:

Zdravotní účinky

  • snižuje nervozitu, úzkost a stres
  • uklidňuje tělo, pomáhá relaxovat
  • pomáhá při učení, zlepšuje paměť
  • má antidepresivní účinky
  • snižuje riziko drogové závislosti
  • tlumí chuť k jídlu

Sociální účinky

  • usnadňuje rozpoznávání emocí, zvyšuje empatii
  • zlepšuje emoční vazby na okolí
  • podporuje rodinné a romantické vazby
  • zvyšuje důvěru a štědrost

Romantické a sexuální účinky

  • oxytocin je součástí koktejlu hormonů, který vytváří pocit zamilovanosti
  • zesiluje orgasmus

Nevýhody oxytocinu

  • může podnítit i negativní emoce jako agresi či závist
  • ovlivňuje vyhodnocování strachu
oxytocin, hormon lásky

Oxytocinu se říká hormon lásky, protože v nás podporuje pocit důvěry a je součástí chemického koktejlu, který vytváří pocit zamilovanosti

Jak "dostat" oxytocin do těla

Hlazením, mazlením, objímáním, líbáním, lechtáním, dotekem na kůži, stimulací bradavek a genitálií. Proto je objímání (a sex) jedním z takřka zaručených způsobů, jak si zlepšit náladu.

Oxytocin má i sociální spouštěče – pokud máme pocit, že nás druzí přijímají mezi sebe. Ostatně, jakékoliv pozitivní společenské interakce mají tento efekt, a to dokonce i tehdy, když je jenom pozorujeme – např. když sledujeme dojímavou scénu ve filmu

oxytocin - mazlení se zvířaty
Oxytocin se nám do těla vypudí, i když se mazlíme se zvířaty – proto je pro naši duševní i fyzickou pohodu užitečné mít domácího mazlíčka

Oxytocin u žen: těhotenství, porod, kojení

Oxytocin provází ženu od námluv až do chvil, kdy přestává kojit.

  • Začne to u navozování známosti, potažmo u vzniku lásky. Následné prolomení dotykové bariéry – mazlení, hlazení, polibky.
  • Oxyytocin také zesiluje potěchu při orgasmu a pomáhá vajíčku a spermiím dostat se do dělohy.
  • Během těhotenství udržuje plod v děloze, při porodu podporuje stahy dělohy a vypuzení plodu a placenty. Navíc snižuje práh bolesti, aby matka porod lépe zvládla.
  • Matka by navíc měla dostat velkou dávku oxytocinu, když se dítěti poprvé podívá do očí a přiloží si ho k prsu. Ta by jí měla do značné míry pomoci zapomenout na bolest, kterou prožila během porodu. Oxytocin by měl vytvořit vazbu mezi matkou a dítětem (bonding). Navíc podpoří uvolňování mléka pro kojení.

Proces bondingu může být někdy narušen – poté se mluví o poporodních depresích. Na vině je nejspíše syntetický oxytocin, který se podává během porodu a pere se s přirozeným cyklem oxytocinu v těle. 

oxytocin kojení
Oxytocin hraje klíčovou roli během porodu i po něm 

Oxytocin u mužů

Výzkumy naznačují, že pokud je muž ve spokojeném vztahu a má v sobě dost oxytocinu, považuje svoji aktuální partnerku za atraktivnější než ostatní ženy. Proto se oxytocinu říká také hormon věrnosti.

Oxytocin má přímý vliv na sílu ejakulace, po orgasmu ale jeho hladina v mužském těle rychle klesá a nahrazuje ji hormon vasopresin. Proto je pro muže přirozenější vyhledávat po sexu samotu, zatímco ženy se raději mazlí. Tento proces lze narušit využíváním zkaženého orgasmu

Oxytocin u mužů
Hladina oxytocinu u mužů po orgasmu rychle klesá, což je jeden z důvodů, proč po sexu vyhledávají spíše samotu a upadají do spánku 

Působí oxytocin na muže stejně jako na ženy?

Oxytocin působí na ženy mnohem silněji než na mužeProč? Protože interaguje s ostatními pohlavními hormony. Estrogen (jehož mají ženy výrazně víc) vliv oxytocinu zesiluje, testosteron (jehož mají více muži) účinky oxytocinu zeslabuje.

To ovlivňuje i naše společenské chování. Jak už bylo zmíněno, oxytocin nám pomáhá rozpoznávat emoce, ale také zesiluje naše reakce na ně. Proto bývají ženy ve společnosti nejen empatičtější, ale také opatrnější a na hrozbu reagují intenzivněji.

oxytocin a jeho sociokulturní vývoj
Oxytocin je pro ženy extrémně důležitý kvůli porodu. Možná ho ale muži mají méně i proto, že se historicky aktivněji vystavovali nebezpečí a museli potlačit projevy strachu (např. při lovu).

Objevení oxytocinu a jeho syntéza

Oxytocin objevil v r. 1909 Henry Dale, když zjistil, že extrakt z hypofýzy způsobuje stahy dělohy u psů a koček. Proto látku pojmenoval „rychlý porod“ – řecky oxytocin. Brzy zjistil, že oxytocin spouští i uvolňování mateřského mléka.

Vincent du Vigneaud dokázal v roce 1953 přesně popsat strukturu oxytocinu a dokonce ho syntetizovat, za což dostal Nobelovu cenu.

Syntetický oxytocin

Syntetický oxytocin (např. Pitocin, Syntocinon nebo Uteracon) se používá jako léčivo, a to hlavně v porodnictví – pro urychlení porodu nebo k zastavení krvácení po porodu. Aplikuje se injekčně, případně jako nosní sprej.

Syntetický oxytocin se používá i k prevenci a léčbě zhoubných nádorů, k léčbě sociálních fobií a autismu. S jeho použitím se rozsáhle experimentuje. 

Kromě toho se oxytocin používá jako součást různých feromonů a afrodiziak. Můžete ho dokonce sehnat i jako nosní sprej (i když ne na českém trhu).  Navíc na něj narazíte v různých potravinách, hlavně v těch, které stimulují produkci vitamínů C, D a hořčíku. Proto vám pomůže jíst např. tučné ryby, houby, papriky, rajčata, špenát či avokádo.

Závislost na oxytocinu

Člověk si může vyvinout závislost na oxytocinu. Pokud někdo hodně miluje svého partnera a ten na delší dobu zmizí, mohou se u člověka projevit abstinenční příznaky (chybí mu mazlení, doteky, sex, prostě cokoliv, co oxytocin vypuzuje do těla). U testovaných subjektů abstinenční příznaky zmizely po aplikaci oxytocinu ve spreji do nosu.

Související zdroje


Související hračky


Související témata

Láska

Láska

Láska je pocit silné náklonosti či záliby v někom. Obvykle vyplývá z rozpoznání atraktivních kvalit, přirozené spřízněnosti, nebo ze soucitu. Projevuje se starostlivostí o dobro druhého a radostí z jeho přítomnosti.... ...

Těhotenství

Těhotenství

Těhotenství (gravidita) je proces odehrávající se v těle ženy, při kterém vznikne nový lidský tvor od první buňky až po okamžik,... Těhotenství (gravidita) je proces odehrávající se v těle ženy, při kterém vznikne nový lidský tvor od první buňky až po okamžik, kdy je v ideálním případě schopen samostatně přežít mimo dělohu. Těhotenství začíná oplodněním (splynutím vajíčka se spermií) a končí porodem či potratem.... ...

Vybíráme z e-shopu