Oplodnění (také oplození nebo fertilizace) je splynutí dvou pohlavních buněk vedoucí ke vzniku nového organismu. U lidí (a savců obecně) to znamená, že prostřednictvím pohlavního styku dojde ke splynutí mužské pohlavní buňky (spermie) a ženské pohlavní buňky (vajíčka).
Oplození krok za krokem
1) Základním předpokladem je, aby muž při pohlavním styku vsunul penis do ženiny vaginy a ejakuloval.
2) Část ejakulátu pronikne děložním hrdlem a dutinou děložní k vejcovodům (pokud jim v tom nezabrání nějaká forma antikoncepce). V ejakulátu je mnoho spermií (cca 50 milionů spermií na 1 ml ejakulátu), které mohou v děloze přežít až 24 hodin. Z 200 – 300 milionů spermií ve vagině se ale k vajíčku dostane jenom 300 – 500. Pouze jediná pronikne dovnitř, ostatní pomáhají narušit ochranu vajíčka.
3) Spermie se zachytí v oviduktálním reservoáru, což je místo ve vejcovodu sloužící právě k tomuto účelu. Při samotné ejakulaci spermie ještě nejsou schopny ženu oplodnit. Teprve po nějaké době strávené v děloze, kde reagují s látkami v ženském těle, tzv. kapacitují, tj. stanou se schopnými ženu oplodnit.
Jenom 1 – 10 % spermií kapacituje. Navíc nekapacitují všechny najednou, ale postupně, nejspíše proto, že pokud se spermie nepotkají s vajíčkem, tak krátce po kapacitaci umírají. Pokud se během této doby objeví vajíčko ve vejcovodu, má spermie šanci do něj proniknout a oplodnit ho.
Jak spermie najdou vajíčko?
Vejcovody se stahují a nasávají tak do sebe tekutiny včetně ejakulátu a v něm obsažené spermie.
Vejcovody jsou pokryté řasinkami, které se v období ovulace (doba uvolnění vajíčka) pohybují protisměrně a usnadňují tak spermiím pohyb.
Navíc vajíčko při sestupu do vejcovodu produkuje teplo a určité chemikálie, kterými jsou spermie naváděny.

Nákres vejcovodu:
spermie se zachytí v oviduktálním reservoáru, kde kapacitují a postupně jsou uvolňovány, aby alespoň jedna z nich oplodnila vajíčko
4) Vajíčko následně sestoupí do dělohy. Pokud je oplodněné, uhnízdí se v děložní sliznici a vývoj plodu může začít. Jinak se rozpadne a je vyloučeno společně se slizniční stěnou v rámci menstruace. I po oplození pořád může dojít k potratu.
Co je zygota?
Pokud spermie pronikne do vajíčka, obě buňky splynou do jediné. Tak vznikne tzv. zygota – buňka s kompletní sadou chromozómů. Zygota sestoupí do dělohy, kde se uhnízdí a začne se vyvíjet. Žena je od té doby gravidní (čili těhotná). Zygota se následně vyvíjí do embrya (zárodku) a ten do plodu.

Zygota má plný počet chromozomů (46) a obsahuje tedy veškeré genetické informace, s nimiž bude dítě po narození disponovat
Jak otěhotnět?
Nejpříhodnější doba pro otěhotnění je v rozmezí 3 dny před ovulací až 3 dny po ovulaci. Mužům se doporučuje před sexem 3 dny abstinovat (vyvarovat se ejakulaci), aby se jim v nadvarlatech nahromadilo dostatečné množství spermií.
Pořádná předehra není od věci. Čím bude žena vlhčí, tím snáze si do ní spermie najdou cestu. Dílo pak dokonají stahy svalů při orgasmu.
Žena by si po milování měla dát na půl hodiny nohy nahoru (třeba si je opřít o zeď), nebo si podložit bedra a přizvednout tak vaginu. Využijete tak gravitace a zabráníte spermiím vytéct ven. Po sexu se nevymývejte, snažte se v sobě spermie udržet celou noc.
Pomoci vám může i řada doplňků stravy, které stimulují jednak vaše libido, jednak kvalitu spermií. Vyzkoušejte:
- přípravky zlepšující kvalitu spermií - bude jich více, budou silnější a mají větší šanci, že v děloze přežijí a najdou si cestu k vajíčku
- afrodiziaka pro muže i ženy - psychologická stránka hraje při početí důležitou roli, a pokud po sobě budete toužit a sex si užívat, máte i větší šanci, že nakonec přijde dítě
- doplňky na podporu erekce, větší libido a delší výdrž - budou se hodit, pokud muž stárne nebo je pod velkým stresem
- stimulační přípravky - když prožijete silnější orgasmus, do dělohy se dostane více spermií
Vhodné sexuální polohy
- Žena by měla být dole, muž nahoře (nakoukněte do našeho seznamu sexuálních poloh pro inspiraci).
- Žena leží na boku či na zádech. Ideálně si polštářem podepře bedra. Tak do ní penis proniká v úhlu co nejblíže k děložnímu hrdlu.
- Při poloze zezadu zase muž proniká hlouběji, což také může pomoci.
Při všech variantách kovbojky hraje zemská přitažlivost proti vám – spousta ejakulátu z vás prostě vyteče.

Pokud skutečně chcete otěhotnět, neměla by se z vašich sexuálních hrátek vytratit romantika, předehra a trochu toho experimentování
Umělé oplodnění
Umělé oplodnění (též asistovaná reprodukce) je označení pro lékařské postupy a metody, při kterých dochází k manipulaci se zárodečnými buňkami nebo s embryi za účelem léčby neplodnosti ženy nebo muže. Jedná se vlastně o lékařskou pomoc partnerskému páru, který má problém s otěhotněním.
Příčin sterility (nemožnosti otěhotnět) je celá řada. O postupu a léčbě pomocí technik se vždy poraďte se svým lékařem. Doporučí vám nejlepší postup a pokud nebudete ve snaze o miminko úspěšní, odkáže vás na specializované pracoviště zabývající se metodami umělého oplození.
Metod asistované reprodukce existuje celá řada. Mezi nejpoužívanější patří intrauterinní inseminace (IUI) a oplodnění ve zkumavce (IVF).
IUI je nejméně invazivní metoda, která se zakládá na přirozené schopnosti spermií oplodnit vajíčko. Je to ambulantní výkon, během kterého se pomocí katetru zavedou spermie přímo do dělohy. Metoda IUI nevyžaduje celkovou anestezii a je zcela bezbolestná.
Metoda IVF spočívá v oplodnění vajíčka spermií, které se provádí mimo tělo partnerky.
Co je pro oplodnění nejdůležitější?
Pamatujte, hlavně buďte v klidu a sex si užívejte. O co napjatější budete, o to bude sex mechaničtější a nudnější, až půjde víc o oplození než o požitek. Čím déle se vám nebude dařit, tím budete nervóznější a více ve stresu, což vám s oplozením rozhodně nepomůže.
Související zdroje
- Wikipedia.org – Kapacitace (oplození krok za krokem)
- Wikipedia.org – Oplodnění (definice, oplodnění krok za krokem)
- Wikiskripta.eu – Fertilizace (oplození krok za krokem)
- Zena.aktualne.cz – Rady, jak otěhotnět: Co opravdu funguje? (jak otěhotnět)
- Wikipedia.org - Asistovaná reprodukce (co je umělé oplodnění)